Dieta a výživa

JSOU ZELENINOVÉ CHIPSY ZDRAVĚJŠÍ NEŽ BRAMBOROVÉ?

Snažíte se zařadit do svého jídelníčku více zeleniny a snížit příjem kalorií? Možná vás napadne, že byste vyměnili bramborové chipsy za zeleninové. Zdá se to jako zdravá náhrada. Odborníci na výživu ale tvrdí, že zdánlivě „zdravé lupínky“ jsou ve skutečnosti maskovaným nezdravým jídlem. Kde je tedy pravda? Rozklíčujme tuhle záhadu.

kukuřičné chipsy se salsou

Zeleninové vs. bramborové chipsy

Zeleninové chipsy jsou stejně tučné jako bramborové lupínky. Jedná se o smažené jídlo, které nesnižuje váš denní příjem kalorií a nepodporuje hubnutí. Zeleninové chipsy se na první pohled mohou zdát jako zdravější, zvlášť když na obalu vidíte obrázek čerstvé zeleniny. Nenechte se tím ale zmást a čtěte na obalech zeleninových chipsů množství tuků, sacharidů a kalorií. Sice seženete i pečené zeleninové chipsy, ale jen ve velmi omezené nabídce.

Zeleninové chipsy podle americké dietoložky

Dieotoložka Dana Hunnes má v tomto jasno: „Ani u pečených zeleninových lupínků bych netvrdila, že jde o zdravé jídlo. Zdraví prospěšná je zelenina ve své přirozené formě, například čerstvá, vařená či restovaná. Na druhou stranu milovníci smažených bramborových chipsů aspoň získají konzumací zeleninových chipsů trochu více vlákniny a přijmou méně sacharidů a sodíku,“ míní Dana Hunnes.

bramborové chipsy v pytlíku

Všímejte si nutričního složení zeleninových chipsů

Hledejte zeleninové chipsy, které skutečně obsahují vysoké procento zeleniny a které mají méně než 200 mg sodíku a několik gramů vlákniny. Odborníci chápou, že někteří lidé nemají zeleninu rádi nebo chtějí přimět děti, aby snědly několik porcí zeleniny denně. A že to bývá fuška.

Těmto lidem odborníci doporučují přidat listovou zeleninu do ovocného Smoothies nebo vmíchat rozmixovanou zeleninu do oblíbených pokrmů. Zeleninové chipsy nejsou řešením. Možná jsou v určitém ohledu výživné, ale negativa stále převažují nad pozitivy.

Odborník na potraviny a výživu Brierley Horton uvádí: Zeleninové chipsy nenahrazují čerstvou zeleninu a ztrácejí většinu nutričně přínosných látek. Zeleninové lupínky jsou spíše jako alternativa k bramborovým lupínkům.“

domácí zeleninové lupínky

Sečteno a podtrženo

Zeleninové lupínky opravdu nejsou o nic „zdravější“ než brambůrky. Pokud chcete nahradit bramborové lupínky zdravou svačinou, ale nechcete se vzdát slastného křupání a soli na jazyku, zvolte čerstvou zeleninu s humusem, domácí pečené zeleninové chipsy z trouby, kostičky tvrdého sýru nebo hrst lehce slaných ořechů. A pokud opravdu toužíte po chipsech, dejte si hrstku za den, abyste uspokojili svou touhu.

Napište nám do komentářů, čím nahrazujete nezdravé bramborové chipsy!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial