KDYŽ JSTE NA KONCI SIL: PROČ JE ŽIVOT TAK TĚŽKÝ?
Říkáte si: „Proč je život tak těžký? Kde mám brát sílu jít dál?“ Není lehké vyrovnat se s těmito pocity. Dennodenně čelíte různým výzvám a máte dojem, že to nezvládáte. Nejste v tom sama. Tyto pocity má mnoho žen. Jak se s tím popasovat a kde hledat pomoc?
OBSAH ČLÁNKU
Proč je život tak těžký? A proč je právě pro mě vše mnohem těžší?
Život je někdy nevyhnutelně těžký a plný vzestupů a pádů. Pokud ale máte pocit, že váš život je pořád těžký, je tento článek přímo pro vás. Možná se srovnáváte se svými kamarádkami a všímáte si toho, že nezažívají stejnou úroveň stresu a úzkostí. Důvodů může být několik:
Zaprvé, cesta každého z nás je jiná. Vaši vrstevníci mohou čelit svým výzvám potají, soukromě, případně mohou být v jiném období života než vy. Můžete se nacházet ve fázi života, která přináší zásadní změny – a změny nejsou za žádných okolností snadné. Může to být změna zaměstnání, rozchod, narození dítěte nebo nemoc. Změny vás nutí změnit vaše chování, a proto jsou tolik složité.
Nezapomeňte: Srovnávání je zlodějem radosti.
Život je plný neohrabaných začátků, nečekaných zastávek, nechtěných zvratů, a vy se nedobrovolně ocitáte v situacích, které vás nutí ke změně chování nebo celého vašeho života.
Proč nezvládáte změny ve svém životě?
Každá máme jiné vnímání a intenzitu pocitů. Zatímco některé ženy berou změnu jako výzvu, vy hned panikaříte. Co za tím věcí? Proč nezvládáte změny ve svém životě?
1. Rodinná dysfunkce
Proč je život tak těžký? Příčinu těchto pocitů hledejte v traumatech z dětství a problematických rodinných vztazích. Nejen tyto zkušenosti mohou vést k pocitům osamělosti a studu. Mohou vyvolat žárlivost, pokud vidíte, že někdo ve vašem okolí má silnou rodinnou podporu.
2. Mezilidské problémy
Další příčinou mohou být mezilidské vztahy. Můžete například procházet rozchodem nebo jste ztratili někoho, koho jste milovali. Případně můžete mít konflikt s kolegy.
Pro svůj život potřebujete společenství dalších lidí. Bez komunity trpíte sociální izolací a osamělostí.
3. Krize
Dále můžete prožívat nějakou krizi: prát se se závislostí nebo se potýkat s emočním zneužíváním, chudobou či chronickou nemocí. Tyto faktory nevyhnutelně způsobují, že je pro vás život mimořádně náročný.
4. Vnější faktory
V posledních letech se dějí ve světě zvraty: pandemie, ekonomické problémy, potlačování lidských práv, hrozba války i tlak na genderovou rovnost. Tyto společenské vlivy mohou být frustrující, protože je nemáte pod kontrolou a nemají okamžité řešení.
Co dělat, když je pro vás život těžký?
Nyní víme, proč je život tak těžký. Zkusme se podívat na to, co vám může pomoct v situaci, kdy vidíte všechno černě a cítíte vztek.
1. Vztek jako pomyslný pohon
Můžete mít pocit, že jste dosáhla na pomyslné dno a nenávidíte svůj život. Váš vztek se vám ale snaží něco říct. Nevybíjejte si ho na druhých ani ho neotupujte návykovými látkami. Když dokážete čelit svému hněvu, můžete použít jeho energii k tomu, aby vás to pohánělo vpřed.
2. Odpočinek
Když máte mizerné období života, odpočívejte. Jenže společnost velí něco jiného a tlačí na výkonnost člověka. Nepodléhejte tomuto tlaku. Odpočinek je zázračný lék pro vaši duševní pohodu.
Když si dobře odpočinete, vaše mysl je jasnější a kreativnější. S tím přichází schopnost jednat a čelit problémům a těžkostem.
3. Odborná pomoc
Vyhledejte odbornou terapeutickou pomoc. I když vás terapeut nezbaví životních těžkostí, pomůže vám jimi projít. Pokud jste ve finanční nouzi, zvažte rekvalifikační a vzdělávací kurzy od Úřadu práce a požádejte potravinovou banku o potraviny a charitu o oblečení. Stejně tak můžete zažádat o různé sociální dávky a státní příspěvky.
4. Relaxujte
Problémy tím sice nezmizí, ale přečtěte si motivační knihy nebo oddychovou červenou knihovnu. Zkuste kreativní činnosti, choďte do přírody a zajděte s kamarádkami na koncert.
5. Dechová cvičení
Pokud potřebujete něco, co vám pomůže hned, zkuste dechová cvičení proti stresu, zavolejte nejlepší kamarádce nebo jeďte na víkend do klidného penzionu.
Není snadné zvládnout bolestivé pády. Výzvy, které zažíváte, ale mohou mít hlubší smysl. Dávají smysl těžkostem, které jste překonala. Zvažte, jak můžete svůj vztek, frustraci a smutek využít k tomu, abyste se posunula vpřed.
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!