Bydlení

KOČKA V BYTĚ: 7 PRAVIDEL PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Chtěli byste si pořídit do bytu kočičku, ale odrazují vás myšlenky, že se kočka v bytě bude trápit? Tyto domácí mazlíčci si zaslouží láskyplný domov, kde se budou cítit v bezpečí. A vy se nebudete cítit osamělí. Možná vám ale dělá vrásky na čele, jestli se s kočkou sžijete. Přeci jen – byt není dům. Ničeho se nebojte! Přečtěte si naše ověřené rady a těšte se na přehlídku koček, které budou milovat svůj nový domov.

kočka v bytě pozoruje akvárium s rybičkou

Kočka v bytě? Stačí přizpůsobit prostředí

Nezáleží na tom, jestli žijete ve velkém či malém bytě. Kočka se přizpůsobí prostředí. Přesto potřebuje cítit, že má svůj prostor, kde může odpočívat i trucovat. Dejte kočičce spoustu lásky a vytvořte jí příznivé prostředí:

1. Najděte kočce perfektní místo

V bytě budete potřebovat kočičí záchod se stelivem. Někdy se ale z něho line nelibý zápach a kočka mnohdy roznese stelivo po bytě. Najděte ideální místo, kde vám kočičí záchod nebude vadit. Ideální je balkon s ochrannou sítí nebo koupelna. Kočkolit pravidelně čistěte a eliminujte tak zápach.

2. Kupte kočce správné rostliny

Dávejte si pozor, jaké rostliny máte po bytě. Některé mohou být pro vaši kočičku toxické. Zeptejte se v zahradnictví, jaké rostliny jsou bezpečné pro domácí mazlíčky. Kočky milují kočičí trávu, šantu kočičí a kozlík lékařský. Je to pro ně pochoutka a zároveň cenný zdroj živin.

kočka v bytě leží v tunelu pro kočky

3. Pořiďte kočce škrabací předměty

Škrábáním si kočka udržuje ostré a zdravé drápky a označuje si tak své území. Určitě ale nechcete mít poškrábaný nábytek. Postavte do každé místnosti škrabadlo – a nemusí to být žádná drahá škrabadla. Postačí jednoduchá škrabadla a různé provazy s uzly, s kterými si vaše kočka vyhraje.

4. Nakupte kočce hračky

Kočky jsou hravé a potřebují ke svému životu vzrušení. Nakupte do bytu různé hračky, kterými se vaše kočka zabaví: plyšové či látkové myšky, interaktivní hračky s kuličkou, vábničku s barevným peřím nebo hračky s ukrytými pamlsky. Do hraček nemusíte moc investovat. Kočce stačí k radosti i kuličky, provázky, balónky nebo laserové světlo. Vždy se ujistěte, že jsou hračky pro kočku bezpečné.

5. Respektujte kočičí soukromí

V každém bytě potřebuje kočka své soukromí. I ta nejspolečenštější kočka potřebuje být občas o samotě. Pořiďte jí pohodlný, uzavřený pelíšek, v kterém může lenošit a ukrýt se před lidmi. Nenuťte kočičku, aby vám dělala společnost, když sama nechce.

kočka v bytě relaxuje v kočičím košíku

6. Pomozte kočce nahoru

Kočky zbožňují, když mohou sedět na vyvýšeném místě. Mají tak dokonalý přehled o svém království. Radost jí uděláte kočičím stromem, kobercovou věží i jednoduchými policemi, které ukotvěte ke zdi. Ujistěte se, že kočka může vyskočit až ke stropu. Kočky také rády sedí na plochách v kuchyni a pozorují vás při vaření.

7. Připevněte k oknu římsu

Jistě znáte ze sociálních sítí videa, jak kočka sedí za oknem a pozoruje venkovní šrumec. Je to taková televize pro kočky. Ukotvěte k oknům dostatečně široké parapety, aby se na nich kočka mohla pohodlně usadit. V zimě položte na parapety teplou deku, ať může kočička sledovat venkovní dění z teplého místa.

8. Pravidelně po kočce uklízejte

Život s kočkou znamená, že budete častěji uklízet. Denně vynášejte odpadkový koš, čistěte kočičí záchod a pravidelně vysávejte byt výkonným vysavačem. Poraďte se s prodavači v elektru, jaký vysavač vytáhne z koberců a sedačky kočičí chlupy.

kočka si olizuje čumáček

Jaké kočky se hodí do bytu?

Na závěr jsme vám slíbili přehlídku koček, kterým nevadí bydlení v bytě a snadno si na nové prostředí zvyknou:

Americká krátkosrstá kočka

Touží po vaší pozornosti, lásce a přítomnosti v bytě.

Kočka birma

Nezáleží jí na velikosti domova a rychle si oblíbí ostatní domácí mazlíčky.

Britská krátkosrstá kočka

Je to extrémně přizpůsobivá kočka, která ráda lenoší.

Barmská kočka

Potřebuje lidskou společnost, kočičí strom a hlavně vaši pozornost.

Exotická krátkosrstá kočka

Ráda lenoší a nevyžaduje žádnou přehnanou aktivitu.

kočka v bytě leží na podlaze

Mainská mývalí kočka

Lehce se sama zabaví, ale potřebuje se s vámi socializovat.

Perská kočka

Nemusí tolik šplhání a skákání – raději má lenošení na klíně.

Ragdoll kočka

Miluje relaxaci a sledování lidí po bytě. Nepohrdne žádnými hračkami.

Ruská modrá kočka

Chce strávit část dne o samotě a pozorovat dění v bytě seshora.

Skotská klapouchá kočka

Má zvídavou povahu a ráda zkoumá interaktivní hračky, do kterých jste schovali jídlo.

žena s kočkou leží na posteli

Nenechte si nikým rozmluvit, že kočka nepatří do malého bytu. Naopak! S kreativním myšlením a trpělivostí vytvoříte kočce domov, kde bude žít harmonický a šťastný život. Pozornost a láska jsou mnohem důležitější než velikost bytu.

Sdílejte článek na Facebooku a dodejte lidem odvahu, ať si pořídí do bytu kočičku.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial