KVASINKOVÁ INFEKCE VS. BAKTERIÁLNÍ VAGINÓZA: PŘÍZNAKY, LÉČBA A PREVENCE
Už zase se tam dole něco děje! Pálí to, svědí, a vy si zoufale kladete otázku: „Kvasinky, nebo bakterie?“ Podle statistik se s vaginálními problémy setká až 75 % žen a u značného procenta se tyto problémy opakují. Co s tím?

OBSAH ČLÁNKU
Kvasinky versus bakterie
Na první pohled se kvasinková infekce a bakteriální vaginóza tváří jako siamská dvojčata. Obě se projevují nepříjemným pálením, svěděním a výtokem. Ale nenechte se zmást!
Kvasinková infekce je dílem přemnožených hub, zejména Candida albicans, která si libuje v teplém a vlhkém prostředí. Výsledkem je hustý, bílý a hrudkovitý výtok, připomínající tvaroh.
Bakteriální vaginóza je způsobena nerovnováhou bakterií, kdy se přemnoží anaerobní potvůrky, jako je Gardnerella vaginalis. Tyto bakterie způsobují řídký, šedý výtok, který zapáchá jako rybina.
Jak od sebe rozeznat kvasinky a bakterie?
Kromě výtoku a zápachu existují i další rozdíly. Kvasinková infekce se obvykle projevuje svěděním a podrážděním celé vulvy, zatímco bakteriální vaginóza řádí ve vnitřku pochvy.
Příznaky kvasinkové infekce
- Svědění, podráždění a bolest v pochvě a vulvě
- Otok a zarudnutí vulvy
- Pálení při močení nebo sexu
- Hrudkovitý výtok bez zápachu
Příznaky bakteriální vaginózy
- Bolest nebo podráždění ve vagíně
- Pálení při močení nebo sexu
- Šedý výtok s rybím zápachem
Pozor na falešné hráče!
Někdy se může stát, že se na scéně objeví i třetí hráč – pohlavně přenosné choroby. Trichomoniáza, kapavka a chlamydie se mohou projevovat podobnými příznaky jako kvasinky nebo bakteriální vaginóza. Raději navštivte lékaře, který stanoví diagnózu.
Mohou se objevit kvasinky a bakterie najednou? I to se může stát, ale není to tak časté. V takovém případě se připravte na dvojnásobnou porci nepříjemností.
Rizikové faktory: Kdo je v ohrožení?
Kvasinky i bakteriální vaginóza mají společné rizikové faktory. Patří mezi ně:
- Narušení vaginální mikroflóry: Přispívá tomu časté sprchování, parfémovaná mýdla, agresivní prací prostředky i menstruační pomůcky.
- Užívání antibiotik: Antibiotika mohou zničit „dobré“ bakterie, které chrání vagínu.
- Změny v sexuálním životě: Vagína si musí zvyknout na novou sadu bakterií.
- Časté střídání partnerů: Bez ochrany ani ránu!
- Hormonální změny: Vlivem menstruace, těhotenství i nitroděložního tělíska.
Kromě toho existují i specifické rizikové faktory:
- Kvasinková infekce: Teplé a vlhké prostředí, těsné oblečení, vysoká hladina cukru v krvi, parfémované lubrikanty.
- Bakteriální vaginóza: Kouření.

Léčba: Jak se zbavit nezvaných hostů?
Léčba kvasinkové infekce a bakteriální vaginózy se liší. Kvasinky se léčí antimykotiky (krémy, čípky, tablety), zatímco bakteriální vaginóza vyžaduje antibiotika.
- V případě kvasinkové infekce můžete zkusit volně prodejné antimykotické přípravky. Pokud se však příznaky nezlepší do týdne, navštivte lékaře.
- Bakteriální vaginóza se léčí výhradně antibiotiky na předpis. Lékař vám může předepsat tablety, vaginální gel nebo krém.
Opakované infekce: Co s tím?
Pokud se vám infekce vracejí, je načase podstoupit gynekologické vyšetření. Může se jednat o atypickou houbu, oslabenou imunitu nebo jiné skryté problémy. Při léčbě opakovaných infekcí doktor předepíše delší kúru antibiotik nebo antimykotik, případně vám doporučí čípky s kyselinou boritou a probiotika.
Prevence: Jak se chránit proti vaginálním infekcím?
- Noste volné bavlněné spodní prádlo.
- Vyhýbejte se častému sprchování a parfémovaným přípravkům.
- Po plavání nebo cvičení se co nejdříve převlékněte.
- Jezte zdravě a posilujte imunitu.
- Upřednostněte lubrikanty na vodní bázi.
- Používejte při sexu kondom.
A pamatujte, že i když je vaginální diskomfort nepříjemný, není to konec světa. S trochou péče a správnou léčbou brzy budete fit.
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

