Slavné ženy

MARIE DOLEŽALOVÁ: BOJUJE ZA RODIČE, KTERÉ MAJÍ DÍTĚ V NEMOCNICI

Česká herečka a bloggerka Marie Doležalová není žádná „přihlouplá dívka“, kterou znáte ze sitcomu Comeback. Seriálovou postavu Sašu Bučkovou v ní rozhodně nehledejte. Naopak! Maruška je silnou a tvůrčí osobností a svou známou tvář využívá k prospěšným účelům. Představme si její zajímavou spolupráci, která inspiruje lidi k pomoci.

Marie Doležalová
Zdroj: Show Jana Krause (Prima TV)

Marie Doležalová bojuje za rodiče

Půvabná Marie Doležalová pomáhá, jak se dá. Sama je matkou dvou dětí a ví, že rodičovství je obětavá role. O to víc je bolestivější, když rodiče nemohou být se svým nemocným dítětem při hospitalizaci. Maruška se rozhodla proti tomu bojovat a na svůj Instagramu napsala:

„Bylo vyzkoumáno, že děti, které byly za druhé světové války přítomny s rodiči ve výjimečně stresových podmínkách – při ostřelování města v bunkru – ALE SPOLEČNĚ s rodiči, měly méně traumatické následky, než děti odeslané na vesnici do bezpečí – ale do jiné rodiny. Výzkum tak dokazuje, že jakkoli stresová situace je dítětem vnímána zcela odlišně, když má u sebe svoji pečující osobu.“

Jaká je realita v českých nemocnicích? „Přála bych si, aby u nás bylo normou, že přítomnost rodičů u hospitalizovaného dítěte v nemocnici je vítaná a důležitá. Bohužel tomu tak podle vnitřních předpisů nemocnic není, a spousta rodičů neví, že nemocnice ve skutečnosti nemůžou zakázat to, co je ukotveno v zákoně. Neustálou přítomnost zákonného zástupce v nemocnici nemůže nikdo omezit,“ informuje Marie.

Maruška žádá o pomoc: podpoříte sbírku i vy?

„Před týdnem byla na stránkách znesnaze21.CZ spuštěna sbírka, jejíž jsem patronkou. Půl milionu, který bychom si přáli vybrat, by @agnesnemeckova využila k veliké změně v této oblasti. Informační kampaň, vstřícná komunikace s nemocnicemi, osvěta, podpora rodičů v těžké situaci,“ popisuje smysl sbírky.

„Pokud byste mohli přispět jakoukoli malou částkou, nebo sdílet sbírku na svých sítích, udělejte to, moc prosím. Není to sbírka na podporu jednoho nemocného dítěte. Má obrovský potenciál zkvalitnit pobyt všech dětí, které budou v budoucnu hospitalizovány,“ ujišťuje Maruška.

Marie Doležalová zdůrazňuje, jak jsou rodiče u dětí důležití. „Přítomnost rodičů v těžkých chvílích je velký dárek nemocným dětem. @agnesnemeckova ho již spousty let, jak to zrovna jde, nahodilým dětem dává. Tak co, zkusíme to ve velkém? Prosím?“

„P.S: Tohle není nic proti nemocnicím a lékařům, sbírka nemá rozpoutat žádný boj. Její smysl je v tom, moct podpořit hospitalizované děti, a zatímco lékaři zachraňují jejich tělo, moct v té době jako podpora pečovat o jejich duši a předcházet traumatu.“

Více informací naleznete na instagramovém profilu Marie Doležalové @dolezalova.marie.

Zdroj: Instagram Marie Doležalová

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial