Zaujalo nás

MUSOFOBIE: PROČ SE TOLIK BOJÍME MYŠÍ A JINÝCH HLODAVCŮ?

Pro někoho roztomilí, pro jiného děsiví. Proč se tolik bojíme myší a jiných hlodavců? Koneckonců, myši jsou malá stvoření, která se bojí spíše nás. I přesto při pohledu na hlodavce řada lidí panikaří a utíká. Co za tím vězí? Odpovědi najdete v tomto článku!

myš způsobující musofobii

Strach z myší: kde se v nás vzal?

Nezáleží na tom, jak moc jste klidná: když po místnosti přeběhne myš nebo krysa, nemůžete si pomoct a křičíte. Proč? Je musofobie zapsána v naší DNA nebo jde o naučené chování?

Co je musofobie?

Musofobie je termín pro iracionální strach z myší a jiných hlodavců. Můžete se bát všech hlodavců nebo jen určitého druhu, se kterým jste se setkala v minulosti.

Fobie z hlodavců je běžná, protože víme, že přenášejí nemoci, mají ostré zoubky a obecně rádi zamořují místa, kde žijeme. Jejich populace se může vymknout kontrole.

Jaké jsou příznaky musofobie?

Musofobii z hlodavců poznáte podle toho, že vás při pohledu na hlodavce chytají úzkosti, záchvaty paniky a pocity bezmoci. Vyhýbáte se oblastem, kde by mohli hlodavci žít. Myšlenka na myši vám způsobuje noční můry, obsedantně-kompulzivní chování a deprese.

Jaký je rozdíl mezi strachem a fobií z myší?

Strach vám říká, abyste byla vůči hlodavcům opatrná, nehladila je a držela si odstup. Fobie ve vás vyvolává paniku, že s danou situací nemůžete nic dělat. Při pohledu na myši doslova ztuhnete strachem.

Pokud se vám zdá vaše reakce na hlodavce přehnaná, promluvte si s psychoterapeutem. Zjistíte, jaké jsou kořeny vaší fobie a co by se s tím dalo dělat.

myš způsobující musofobii

Proč se bojíme myší a hlodavců?

Strach z myší a jiných hlodavců lze přičíst evolučním, kulturním a osobnostním vlivům.

Evoluce člověka a strach z hlodavců

Strach a fobie z hlodavců dává smysl, protože jsou to šiřitelé nemocí. Náš mozek se vyvíjel přes 300 000 let a vše se točilo kolem našeho přežití. Od počátku jsme měli dobrý důvod, proč se držet dál od myší a krys. Koneckonců hlodavci mohou za středověký mor, kdy vyhladili třetinu až polovinu evropské populace.

Tzv. černá smrt se přenášela blechami, které žily v kožíškách myší, lesních krys, hrabošů, veverek, syslů a dalších hlodavců.

Dětské trauma a fobie z myší

Určité procento lidí má fobii z myší, která pramení z traumatu z dětství. Strach z hlodavců si nesou až do dospělosti. Trauma z myší může pramenit z pokousání nebo poškození domova, v kterém se děti přestaly cítit v bezpečí.

Naše reakce na myši a krysy

Když vidíme krysu na chodníku nebo myš běžící přes pokoj, pravděpodobně vykřikneme nebo zděšeně uskočíme. Je to evoluční reakce typu „boj nebo útěk“. Zapíná se „archaická“ část mozku, která se zabývá přežitím. Typickými reakcemi jsou boj, útěk nebo zamrznutí na místě. Zvýší se nám krevní tlak, rozšíří zorničky a ztuhneme.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial