MŮŽE STRES ZPŮSOBIT RAKOVINU?
Napadla vás někdy myšlenka, že ze všeho toho stresu nějak vážně onemocníte? Vědci dlouho hledali, jaké faktory mohou za rozvoj většiny forem rakoviny. Existuje souvislost mezi stresem a rakovinou? Podívejme se společně na toto citlivé téma.

Co přispívá k rozvoji rakoviny?
Rozvoj několika druhů rakoviny je spojován s nezdravým životním stylem – od kouření, nadměrného pití alkoholu až po nedostatek fyzické aktivity.
ANO – když jste ve stresu, ve vašem těle se děje řada dočasných fyziologických změn. Jakmile stresor pomine, vše se vrátí do normálu. Nicméně dlouhotrvající stres může způsobit trvalé změny v těle a zvýšit riziko nebo spustit rozvoj určitých zdravotních problémů.
VĚDĚLA JSTE, ŽE… Mezi vaším emocionálním a fyzickým zdravím existuje přímá souvislost? V určitých případech se tak emocionální problémy projeví fyzicky.
Může stres způsobit rakovinu?
Neexistuje přesvědčivý důkaz, který by prokázal, že stres může PŘÍMO způsobit rozvoj rakoviny. Je ale náročnější starat se o své tělo a zdraví, když jste ve stresu.
Navíc při stresu si často vytváříte nezdravé návyky, abyste ho zvládla. Mezi takové návyky patří kouření, záchvatovité přejídání a nadměrná konzumace alkoholu. Právě tyto návyky bývají spojovány se vznikem rakoviny.
Může stres oslabit imunitní systém?
Jedna z teorií říká, že máme vyšší riziko rozvoje rakoviny, když máme ze stresu oslabený imunitní systém. Výzkumy zabývající se vztahem mezi stresem a rakovinou jsou však rozporuplné.
POZOR: Chronický stres může oslabit váš imunitní systém. A úlohou imunity je chránit vaše tělo před nemocemi a infekcemi. Oslabený imunitní systém může způsobit větší náchylnost k rozvoji rakoviny.
Některé výzkumy ukazují, že stres může podporovat šíření rakoviny u žen s rakovinou prsu, vaječníků nebo kolorektálního karcinomu. Když jste ve stresu, tělo zvyšuje produkci hormonů, zejména noradrenalinu. Předpokládá se, že tento hormon může stimulovat růst rakovinných buněk.

Může stres způsobit návrat rakoviny?
I když nebylo prokázáno, že stres může vyvolat rakovinu, některé výzkumy naznačují, že stres může zavinit to, že se rakovina vrátí i roky po vyléčení. Studie na podporu tohoto tvrzení jsou však neprůkazné a ve většině případů vědci nemají ponětí, proč se rakovina znovu objeví po úspěšné léčbě.
FAKTA: Bylo provedeno několik studií na zvířatech, které dokazují přímou souvislost mezi stresem a rakovinou. Neexistují ale žádné průkazné studie provedené na lidech.
Je možné diagnostikovat úroveň stresu v těle?
Nejprve je nutné vědět, že existují dvě formy stresu:
- akutní, který trvá po určitou dobu,
- chronický, který trvá týdny, měsíce i roky.
Chronický stres je známý jako dlouhodobý stres. Mezi jeho příznaky patří úzkost, nevolnost, potíže se soustředěním a změny hmotnosti. Tato forma stresu může negativně ovlivnit vaše zdraví. Při diagnostice chronického stresu se vás lékař zeptá na stresory ve vašem životě a na to, jak na tyto stresory reagujete.
Stres je součástí našeho každodenního života. Je však důležité předcházet chronickému stresu.
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

