Osobní rozvoj

NAUČTE SE SEBELÁSCE: ZMĚNÍ VÁM TO ŽIVOT

Sebeláska je pojem, který máme spojený s egem až namyšleností. Je to ale předsudek, který se nedaří vyvrátit. Zjistěte, proč je sebeláska důležitá. Věříme, že vám to pomůže zlepšit život a učinit lidi kolem vás šťastnými. Článek, jak se naučit sebelásce, je tu právě teď pro vás.

žena se učí sebelásce

Co je to sebeláska?

Pravděpodobně jste slyšela:

„Musíš se mít víc ráda.“

„Proč se nemáš ráda?

„Nemůžeš milovat nikoho jiného, dokud nebudeš milovat samu sebe.“

Sebeláska není synonymem ega, namyšlenosti ani přehnaného sebevědomí. Sebeláska vyjadřuje vztah k vám samotným, díky kterému pochopíte své chyby a smíříte se se svými ztrátami.

Ženy, které se naučily sebelásce, prozradily, že:

 • Netrpí tolik úzkostmi a depresemi.
 • Rychleji se vypořádají se stresem.
 • Mají celkově optimističtější pohled na život.
 • Mají zdravé sebevědomí.

Sebeláska je zkrátka to, jak se na sebe díváte a jak se k sobě chováte.

Proč je sebeláska tolik důležitá?

Sebelásku potřebujete k tomu, abyste mohla žít šťastněji a vyrovnaněji. Sebeláska ovlivňuje:

 • koho si vyberete za partnera,
 • jak se uplatníte v práci,
 • jak vychováte své děti,
 • jak komunikujete s lidmi kolem sebe
 • a jak se vyrovnáte s problémy.
srdce z květin

Proč ženám chybí sebeláska?

Ženy mají obecně nižší sebevědomí než muži. Nedostatek sebelásky a nízké sebevědomí mívá kořeny v dětství. Ženy, které nemilují samy sebe, poznáte mimo jiné podle těchto znaků:

 • Začínají dříve se sexem.
 • Užívají drogy a alkohol.
 • Sebepoškozují se.
 • Trpí poruchami příjmu potravy.

Možná i vám chybí sebeláska. Může to být kvůli tomu, jak se k vám někdo v minulosti zachoval. Nebo kvůli traumatické události, s kterou se neumíte vyrovnat. Možná si sebelásku zakazujete.

Je ale důležité uvědomit si, že nízké sebevědomí způsobené nedostatkem sebelásky není odrazem reality. Naopak je odrazem toho, jak vnímáte realitu.

Jak se naučit sebelásce?

Sebelásce se můžete naučit. Pokud nevíte, jak na to, inspirujte se následujícími tipy:

 • Pozorujte, co cítíte, a přiznejte si, že se podceňujete.
 • Zastavte se v kritické situaci a zkuste rozpoznat, jak se v danou chvíli cítíte. Odpovězte si: proč jsem smutná? Naštvaná? Nešťastná?
 • Žádná emoce není špatná. Podstatné je rozklíčovat emoce a přijmout je. Emoce probublávají na povrch, ať už chcete nebo ne. Pozorujte, co cítíte a jak na to reaguje vaše tělo.
 • Přemýšlejte o svých pocitech z pohledu blízkých lidí, například rodičů nebo partnera. Jak byste se zachovala, kdybyste viděla milovanou osobu na svém místě? Zauvažujte nad tím, jak byste takového člověka povzbudila.
 • Přiznejte si, že se k sobě chováte jinak, než byste se chovala k ostatním, kdyby prožívali stejnou situaci a ty samé pocity.
 • Podívejte se na svou situaci láskyplným pohledem a buďte k sobě shovívavá.
 • Mějte se ráda ve všech chvílích svého života. V dobrých i špatných.
 • Odpusťte si. Nejprve si ujasněte, co musíte udělat, abyste si odpustila. Udělejte vědomé rozhodnutí a odpusťte si.
 • Pokud jste na sebe příliš tvrdá a nemáte k sobě úctu, zastavte se. Právě vy jste sama sobě největším nepřítelem a soudcem.
 • Jestliže jste v něčem chybovala, promyslete si, co můžete udělat, abyste chybu ve svých očích napravila. Poté se nahlas povzbuďte a odpusťte si.

Sebeláska není jen o tom, že se k sobě chováte laskavě, když vás drtí negativní emoce. Musíte se mít ráda také v situacích, kdy jsou kolem vás jiní lidé. PROTO:

 • Stanovte si hranice a naučte se říkat ne.
 • Udělejte si čas sama pro sebe, když cítíte, že to potřebujete.
 • Rozhodujte se podle svých pocitů. Ne tak, jak očekává okolí.
 • Investujte do sebe a dělejte věci, které vám pomohou budovat sebelásku.
 • Pokud se sebeláskou neumíte pracovat, vyhledejte pomoc psychologa.
žena se venku učí sebelásce

24 tipů, jak pěstovat sebelásku a být na sebe hrdá

Díky sebelásce dosáhnete nové úrovně štěstí a pocitu bezpečí. My ženy děláme tu chybu, že hledáme lásku u jiných lidí. Jako děti jsme to tak koneckonců dělaly. Hledaly jsme stabilitu a lásku v rodině. Za dobré skutky jsme dostaly od rodičů pochvalu nebo odměnu.

PRAVDA JE ALE TAKOVÁ, ŽE LÁSKA, KTEROU HLEDÁTE, MŮŽE POCHÁZET JEN Z VÁS SAMOTNÝCH.

Stále jste hledala lásku v jiných lidech. Z toho důvodu jste nespokojená a necítíte se bezpečně. Jak pěstovat sebelásku a cítit se sebevědoměji?

1. Utněte myšlenku, že musíte být perfektní. Smiřte se s tím, že ani vy, ani nikdo jiný nemůže být dokonalý. Nenechte se zmást sociálními sítěmi, kam lidé dávají to nejlepší ze svého života a tají své problémy. Pamatujte, že nikdo nemůže být perfektní, ani kdyby stokrát chtěl.

2. Neočekávejte, že budete bezchybná. Každý má své dobré a špatné vlastnosti.

3. Pochopte, že společnost vytváří nerealistické společenské standardy. Jednou jsou IN vychrtlé modelky, jindy ženy s plastickými operacemi. Nenechte se sebou tak manipulovat. Jste na Zemi jedinečnou bytostí a nemůžete se srovnávat s nikým jiným. Theodore Roosevelt trefně prohlásil: „Srovnání je zloděj radosti.“ Nezapomeňte, že čím víc se s někým srovnáváte, tím víc ztrácíte samu sebe.

4. Přestaňte se trápit tím, že nejste dost dobrá. Podívejte se do svého nitra. Uvědomte si, že je zázrak, že jste na světě. Máte nesmírné štěstí, že jste živá, dýcháte a můžete poznávat svět.

5. Děkujte za každý den, za každý okamžik. To je klíčem ke štěstí a k sebelásce. Zapisujte si do deníku, za co jste vděčná. Může jít o maličkosti, například že vám nějaký muž podržel dveře nebo že se na vás usmála prodavačka.

6. Přijměte fakt, že nemůžete některé věci ovlivnit. Jediné, co máte ve svých rukách, jsou vaše reakce. Připusťte si, že nedokážete změnit počasí, chování ostatních lidí ani rozhodnutí vašich přátel.

7. Přestaňte si myslet, že je sobecké, když se staráte sama o sebe. Nepodřizujte se a bojujte za svůj život. Nevynakládejte energii na to, aby si okolí myslelo, jak jste hodná a dokonalá. Stejně to nikdo neocení.

8. Nepřehlížejte negativní pocity ani myšlenky. Než řeknete něco, čeho byste mohla litovat, zvažte, jestli vám to nějak prospěje. Možná dojdete k závěru, že vás to jen sráží k zemi.

9. Hýbejte se. A nemusíte hned chodit do posilovny. Udělejte si čas na procházku nebo si najděte fyzickou aktivitu, která vás bude bavit a nabije vás energií. I kdybyste měla cvičit každý den jen 7 minut, každý pohyb se počítá.

10. Buďte hrdá na to, že jste jiná než ostatní ženy. Naučte se milovat své nedokonalosti a odlišnosti. Jste jedinečnou bytostí a ne kopií jiných žen.

žena proplétá prsty do tvaru srdce

11. Ukončete všechny toxické vztahy. Může nějakou dobu trvat, než zjistíte, kteří lidé kolem vás jsou toxičtí. Lidé, kteří vás stahují na dno, vás sebelásce nenaučí.

12. Odpusťte si. Vzpomínáte na ten okamžik, kdy jste udělala něco, čeho jste litovala? Cítila jste se kvůli tomu hrozně a trapně? Je čas to pohřbít. Nemůžete změnit minulost, ale můžete ovlivnit budoucnost.

13. Připomínejte si, kdo jste a co jste překonala. Zvládla jste toho v životě tolik a každá zkušenost vás posílila. Mějte neustále na paměti, kdo jste. Nenadávejte na nepřízeň osudu a vítejte nástrahy života s otevřenou náručí. Jen tak v životě dojdete tam, kam chcete.

14. Sepište si, čeho si na sobě vážíte. Co na sobě máte ráda a čeho jste dosáhla. Až se budete cítit mizerně, seznam si přečtěte.

15. Posouvejte se dál. Učte se, čtěte knihy a zkoušejte nové věci. Zjistěte, co vás v životě obohacuje.

16. Nebuďte na sebe tolik přísná. Ne všechno, co si o sobě myslíte, je objektivní pravda. Umlčte kritika, kterého máte v sobě a který vám brání žít plnohodnotný život. Vystupte ze své komfortní zóny a riskujte.

17. Vymezte si čas, který budete věnovat sama sobě. Vyhýbejte se činnostem, které vás obírají o čas a nedávají vašemu životu smysl.

18. Chovejte se k ostatním s láskou a úctou. Uvidíte, že budete mít lepší pocit, když se budete k lidem chovat hezky. Pokud se k vám někteří budou chovat hrubě, není to váš problém.

19. Oslavte velká i malá vítězství. Oslavujte úspěchy ve svém životě a motivujte se k dalším cílům.

20. Buďte realistická a nečekejte, že budete zažívat jen šťastné okamžiky. Jsme lidé a všichni děláme chyby. Přijměte svou lidskost, chyby a emoce.

deníček s květinou a kávou

Naučte se milovat samu sebe a budujte v sobě sebelásku. Je to nezbytné k tomu, abyste mohla navázat láskyplné spojení s ostatními lidmi. I když se musíte sebelásce naučit, nepochybně se v tom budete den za dnem zlepšovat. A jednoho dne si uvědomíte, že jste to dokázala a máte se skutečně ráda.

Sdílejte článek na Facebooku a zjistěte, jaký názor na sebelásku mají vaši přátelé!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial