Zaujalo nás

NÁVOD, JAK VYROBIT VÁNOČNÍ SVÍČKU: DARUJTE VOŇAVÉ DÁRKY

Jste tvůrčí a ráda vyrábíte domácí dekorace? Vyrobte vonné vánoční svíčky a darujte je pod stromeček rodině a přátelům. Přinášíme vám jednoduchý návod, jak na to. Svíčky zvládnou vyrobit i ženy, které nejsou tolik kreativní nebo nemají s výrobou domácí dekorace zkušenosti. Nachystejte si potřebný materiál a hurá do toho!

ručně vyrobená vánoční svíčka

Co potřebujete na výrobu vánočních svíček?

Pro výrobu svíček budete potřebovat následující věci:

  • Sójový vosk určený na výrobu svíček: množství závisí na tom, kolik chcete vyrobit vánočních svíček.
  • Knoty: délka knotů se odvíjí od velikosti nádob, které použijete pro výrobu svíček.
  • Vonné oleje: vybírejte vánoční vůně, například zázvor, skořici, kadidlo, pomeranč, mandarinku nebo hřebíček.
  • Špachtle od nanuků
  • Tepelně odolné nádoby (nejlépe čiré skleněné nádoby z varného skla)
  • Hrnec nebo pánev s dvojitým dnem
  • Nádoba na mixování
  • Teploměr
  • Dvě tužky nebo pár čínských hůlek

1. KROK: Připravte si pracovní prostor

Než začnete s výrobou vánočních svíček, ujistěte se, že máte čistou a rovnou pracovní desku, na které budete pracovat. Odstraňte z blízkosti všechny předměty, které nepotřebujete na výrobu vánočních svíček.

2. KROK: Odměřte vosk

Pracovní prostor máte připravený a nyní zjistěte, kolik vosku potřebujete k naplnění nádoby na svíčku. Studený vosk odměřte a zdvojnásobte množství: přesně tolik vosku budete muset roztavit na každou vánoční svíčku.

3. KROK: Roztavte vosk

Dejte odměřené množství vosku do hrnce s dvojitým dnem a roztavte ho na mírném plameni. Trvá asi 10 až 15 minut, než se vosk roztaví. Sem tam promíchejte vosk odolnou vařečkou, aby se vosk rovnoměrně roztavil.

ručně vyrobené vánoční svíčky

4. KROK: Přidejte do vosku vonné oleje

Jakmile se vosk úplně roztaví, nakapejte do roztátého vosku vánoční vonné olejíčky a promíchejte. Na obalech od vosku by mělo být napsáno, kolik kapek vonného oleje můžete do vosku přidat.

5. KROK: Upevněte knot

Než nalijete vosk do nádoby na svíčku, musíte do ní připevnit knot. Můžete to udělat dvojím způsobem:

1. Konec knotu ponořte do roztaveného vosku a umístěte na dno nádoby.

2. Knot ukotvěte na dno nápady pomocí vteřinového lepidla.

6. KROK: Nalijte vosk

Do sklenic nebo jiných nádob na svíčku byste měla lít vosk o teplotě 140 stupňů Celsia. S takto horkým voskem se vám bude nejlépe pracovat. Teplotu zkontrolujte pomocí teploměru.

Horký vosk lijte do nádoby pomalu a opatrně (například v chňapkách) a držte při tom knot ve svislé poloze. Zbytečně ale za něj netahejte. Nechte si trochu vosku v hrnci, abyste později mohla dorovnat povrch svíčky.

7. KROK: Zajistěte knot

Knot by měl být v kondenzujícím vosku stále ve svislé poloze. Zafixujete ho tak, že na horní část nádob umístíte čínské hůlky nebo tužky a knot vložíte mezi hůlky (tužky). Takto zůstane knot ve svislé poloze, zatímco vosk bude chladnout a tvrdnout.

Poznámka: Vosk nechte chladnout alespoň 4 hodiny při pokojové teplotě.

ručně vyrobená vánoční svíčka a bonboniera

8. KROK: Doplňte vosk

Zbylý vosk potřebujete k tomu, abyste zalila nevzhledné díry nebo praskliny, které vznikly při chladnutí vosku. Zahřejte zbývající vosk, nalijte jej rovnoměrně na ztuhlý vosk v nádobách a nechte ztuhnout.

9. KROK: Seřízněte knot

Knoty svíček by měly vyčnívat asi půl palce nad povrchem vosku. Pokud zapálený knot bliká nebo se objeví sazovitý plamínek, zastřihněte knot o něco více.

Výrobě vánočních svíček se můžete věnovat před nadcházejícími vánočními svátky. A třeba vás to bude bavit natolik, že se tomuto novému koníčku budete věnovat po celý rok.

Sdílejte článek na Facebooku a inspirujte přátele k výrobě vánočních dárků – k výrobě vánočních svíček!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial