Moje tabu

NENÁVIDÍM VÁNOCE: JE TO NORMÁLNÍ? VE SKUTEČNOSTI JE TO BĚŽNĚJŠÍ, NEŽ SI MYSLÍTE

Zatímco vaši přátelé navštěvují jeden adventní trh za druhým, vy nemůžete vánoční atmosféru vystát. Připadáte si kvůli tomu porouchaná a chcete zakřičet, že nenávidíte Vánoce. Jenže se musíte přemáhat. Kvůli rodině a svému okolí. A vás to ničí. Proč vlastně někteří lidé nenávidí Vánoce a máte se kvůli tomu cítit provinile?

žena se dívá na oblohu

Advent jako emočně náročné období

Zdá se vám, že jsou neustále za dveřmi Vánoce a děsí vás, co vás čeká za kolotoč povinností? Chcete utéct z obchodního centra, jen co zaslechnete z reproduktoru vánoční hity? Všudypřítomná vánoční masírka vám leze na nervy a možná se přistihnete, že si říkáte: „Nesnáším Vánoce.“

 • Pravda je, že pro někoho mohou být vánoční svátky stresující, emočně náročné a mnohdy i bolestivé.

Podle amerického výzkumu vyšlo najevo, že 38 procent lidí je přes Vánoce ve stresu. Účastníci výzkumu uvedli, že je nejvíce stresuje nedostatek času a peněz, komerční pojetí Vánoc, tlaky spojené s dáváním dárků a rodinná setkání. Pokud patříte k těm, pro které jsou vánoční svátky méně radostné až nepříjemné, nejste sama – a existují strategie, jak si pomoci.

Proč některé ženy nenávidí Vánoce?

 • Musí strávit Vánoce s protivnou tchýní.
 • Musí navodit vánoční atmosféru, aby je jiní lidé neodsoudili.
 • Musí se popasovat s rodinnými dramaty.
 • Musí obejít všechny příbuzné s dárky.
 • Musí připravit druhé Vánoce pro přítelovo děti.
 • Musí jít na firemní večírek, kde se lidé navzájem pomlouvají.
 • Musí čelit nepříjemným otázkám rodinných příslušníků.
 • Musí předstírat, jak jsou spokojené i bez partnera.
 • Musí vymyslet dárky, které nebudou jako od chudé příbuzné.
 • Musí se s partnerem tvářit jako šťastný pár, i když jim to neklape.
žena přemýšlí proč nesnáší vánoce

Rodinné tragédie ve světle Vánoc

Odešel vám někdo blízký. A vy se nemůžete smířit s tím, že už s ním o Vánocích nebudete. Vánoce ve vás mohou vyvolat bolestivé vzpomínky. Vánoce již nevnímáte jako dříve. Najednou tu nejsou lidé, kteří drželi rodinu pohromadě. A vám se ta parodie na rodinnou sešlost zajídá. Musíte se nutit, abyste zvládla rodinnou návštěvu, která ve vás akorát přiživuje pocit prázdnoty.

Na rodinné sešlosti nemusíte

Zejména bezdětné členky rodiny se mohou na rodinných setkáních cítit nesvé. Všude je najednou tolik dětí, domácích mazlíčků a hluku… a vy si zoufáte, že vám praskne hlava. Nebo hůř, trápíte se, že se vám nedaří otěhotnět. Váš život je ale váš život. Na rodinná setkání nemusíte. Vánoce klidně můžete strávit v cizině, daleko od ruchu velkoměst.

žena nesnáší vánoce

Čas, čas a zase ten čas…

Nakupujete dárky pro všechny, zásobujete spíž a ledničku, uklízíte domácnost, pečete cukroví, do toho se staráte o rodinu a chodíte do práce. V takovém chaosu je takřka nemožné milovat Vánoce. Nemůžete odpočívat. Do toho je venku pořád šero a cítíte úzkost… Za všechny takové mluví Natálie (36):

„Vánoce jsou pro mě obdobím smutku, osamělosti a úzkosti. Vánoce vnímám jako čas nekonečných povinností a závazků,“ vysvětluje Natálie. „Jsem ale dobrá herečka. Předvádím herecké výkony hodné Oscara. Tvářím se šťastně a snažím se, aby děti a manžel byli šťastní,“ prozrazuje.

Davy lidí kolem: když nemůžete jen tak odejít z práce

Pracovat v obchodních centrech nebo ve frekventovaných maloobchodech? Noční můra každého introverta. Jako asistentka prodeje vidíte, že se lidé neumí chovat. A kvůli tomu nenávidíte Vánoce. Sledujete, jak jsou lidé na sebe zlí a hádají se. Každý má nervy napnuté k prasknutí. Jako asistentka prodeje se musíte potýkat s tlakem zaměstnavatele a se zákazníky, kteří na vás křičí, že nemáte akční zboží.

 • Lidé by si měli uvědomit, že: „Nikdy nevíte, co se děje v životech jiných lidí. A jediné, co můžete udělat, je být vděčná za to, co máte.“
žena si čte o vánocích

Jste ve vánoční pasti a nemůžete zmizet: co dál?

Pokud jste se v něčem poznala, odborníci pro vás mají několik strategií, jak vše zvládnout:

 • Projděte si svůj kalendář a vyškrtejte všechny úkoly, návštěvy a činnosti, které nejsou tolik důležité.
 • Docilte toho, abyste se necítila zahlcená.
 • Naplánujte si návštěvy blízkých a přátel na leden.
 • Dokončete hloubkový úklid domácnosti během ledna.

V rodinách, kde nefunguje komunikace, se mohou lidé o svátcích paradoxně vzdálit. V tomto případě nemějte žádná velká očekávání a uvolněte se. Nesnažte se, aby letošní Vánoce byly nejlepší. Stanovte si limity a zajděte jen na krátké rodinné návštěvy.

RADA K NEZAPLACENÍ: Vánoce jsou skvělým časem k tomu, abyste nalezla to, co vám přináší radost: ať už je to čtení románů, sledování pohádek, procházek po okolí nebo pečení cukroví. Dělejte cokoliv, co vám přinese potěšení a co si další roky budete spojovat s pohodovými vánočními svátky. 

žena drží vánoční ozdobu

Vánoce si skutečně užívají hlavně děti. Na nás je, abychom jim vytvořili nezapomenutelné Vánoce. Nutně to ale neznamená, že musíte mít vánoční svátky ráda. Přesto se zkuste dívat na období Vánoc jinýma očima a pojmout je méně komerčně. Pokud marně hledáte kouzlo Vánoc, pomůže vám terapeut. Pravděpodobně za nechutí k Vánocům vězí něco nedořešeného.

Sdílejte článek na Facebooku, ať další lidé vědí, že ne každý miluje Vánoce. A je třeba to respektovat.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial