Moje tabu

NÍZKÉ SEBEVĚDOMÍ: PROČ SI NEVĚŘÍTE?

Dámy, ruku na srdce: pamatujete si sebemenší kritiku, ale komplimenty se vám okamžitě vykouří z hlavy? Ženy se těžce vyrovnávají s narážkami na svůj vzhled, na své schopnosti a chování. Odráží to jejich vnitřní nejistotu a nízké sebevědomí. Proč mají ženy nízké sebevědomí a jak si více věřit? Čtěte dál a staňte se sebejistou ženou!

žena se motivuje knihou k většímu sebevědomí

Ženy a nízké sebevědomí: neustálé pochybnosti jim ničí život

Ženy se trápí kvůli hloupostem. A to doslova. Uveďme si pár příkladů, co se jim honí hlavou:

 • Pokud čekají hosty, bojí se, že nebudou dobré hostitelky.
 • Pokud mají s někým mluvit, bojí se, že nebudou dost vtipné a pohotové.
 • Pokud se starají o rodinu, bojí se, že nebudou dobré mámy a manželky.
 • Pokud jsou v partnerském vztahu, bojí se, že jim partner uteče za jinou.
 • Pokud pracují na lukrativním místě, bojí se, že selžou.
 • A i když jsou krásné, myslí si, že nestojí ani za pohled.

Poznáváte se v tom? Nejste v tom sama. I Pretty Woman o sobě pochybovala. Vzpomeňte si na scénu, kde říká bohatému obchodníkovi v podání Richarda Gerea, že nikdo nikdy neplánuje stát se „šlapkou“ a že s touto prací začala, protože si nikdy moc nevěřila. Gere jí na to odpoví, že je žena s velkým potenciálem a schopnostmi. A ona odvětí, že špatným věcem je lehčí uvěřit.

Proč muži oproti ženám věří sami v sebe a vidí v sobě jen to nejlepší? Realita je taková, že se ženy ničí sebekritikou a nechávají se ovládat kritikou druhých. Ukázalo se, že v našem mozku existuje oblast, která produkuje negativní myšlenky. Pokud nedostáváte od lidí zpětnou vazbu, jakou očekáváte, zaktivuje se právě tato část mozku. A u žen je tato oblast větší a citlivější na vnější podněty. Představte si tuto oblast jako pomyslný barometr sociální interakce, který vám říká: „Jsem příliš obézní“ nebo „Jsem příliš stará“.

 • Vnímání sebe sama také ovlivňují hormony a s tím spojený menstruační cyklus. Proto některé dny nad vším mávnete rukou a jindy se rozbrečíte.
 • Pokud si jako dítě vezmete za své to, co si o vás myslí ostatní, například že jste lenoch, flákač nebo problémové dítě, ovlivní to vaše mozkové obvody a smýšlení.

žena u tabule přemýšlí nad příčinou nízkého sebevědomí

Znáte příčiny nízkého sebevědomí? Hledejte je v dětství

Co je příčinou nízkého sebevědomí a proč o sobě dívky pochybují? Možná to znáte z vlastní zkušenosti, možná něco podobného řešíte se svou dcerou nebo kamarádkou:

 • Dívky v raném dětství přejímají zkreslené hodnoty svého okolí a berou je za své hodnoty.
 • Až 50 procent dospívajících dívek řeší vzhled svého těla. Média jim podsouvají obrazy žen bez křivek. Následkem toho je, že se dívky špatně vyrovnávají se změnou své postavy.
 • Rodiče často nevěří a nepodporují dívku v tom, co chce dělat. Dítě tak nevěří ve své schopnosti.
 • Rodiče na dívku přenášejí svůj negativní pohled na svět. Neustále něco kritizují a reagují na dceru podrážděně. Taková dívka přebírá kritické myšlení od rodičů.
 • Pochybnosti u dívky vyvolávají také její vrstevníci. Stačí, že ji ostatní přehlížejí, vylučují z kolektivu nebo nestojí o přátelství.

V období dospívání si málokdo o kritice pomyslí, že je to názor jednoho člověka. Je nepravděpodobné, že si to nebudete brát osobně. Potvrzuje to i tento citát:

„Klacky a kameny mi polámou kosti, ale slova mi zlomí srdce.“

Špatnou zprávou je, že transformace negativního myšlení v pozitivní trvá dlouhou dobu. Navíc vás budou zdržovat vaše postoje a rány v duši. Sebekritické myšlení máte hluboce zakořeněno v sobě a vyžaduje to dostatek času a úsilí, abyste mozek přeprogramovala. Není sporu o tom, že ženy sebevědomí hledají klidně i celý život. Zkuste si schválně zadat do Google ženy a sebevědomí a vyběhne na vás zhruba 2 610 000 příspěvků. To mluví samo o sobě.

žena sedící na podlaze

Proč si ženy s nízkým sebevědomím vybírají „špatné“ muže?

Zkuste se zamyslet, jací byli vaši partneři. Zjistila jste, že si vybíráte destruktivní a nevyrovnané muže? Vysvětlení by vám podala terapeutka Arlene Goldman: „Obecně vyhledáváme lidi, kteří potvrzují naši představu o nás samotných. Pokud nemáte dostatek sebevědomí, pravděpodobně si vyberete partnera, který bude odrazem vašeho nízkého sebevědomí.“ Dále dodává: „To, jak matka vnímala sebe a co cítila k vám, to ovlivní vnímání vás samých.“

Důležitý je také vztah mezi otcem a dcerou. Mladé dívky se učí o mužích od svých otců. „Jestliže se k vám otec choval odtažitě a nenaplnil vaše emocionální potřeby, můžete si myslet, že jsou muži nedostupní. Přitahují vás muži chladní, vzdálení a odtažití. Myslíte si, že díky nim zjistíte, co děláte špatně a jak se chovat, aby vás milovali. Samozřejmě jste nic špatně neudělala. Jen jste prostě emočně zraněná,“ vysvětluje Goldman.

Nastat ale může opačný extrém: jako dívka jste měla s otcem velmi blízký vztah. Cítíte, že znamenáte pro otce víc než vaše matka. V dospělosti vám to znemožňuje, abyste navázala zdravý vztah s mužem. Věříte, že nikdo nebude otci dost dobrý. A možná máte zkušenosti s tím, že byl otec vůči vašim nápadníkům odtažitý a zesměšňoval je. Zároveň si vy nevědomky držíte od mužů odstup, abyste otce neranila.

V některých rodinách se děti musejí vyrovnat se závislostmi rodičů, zneužíváním a týráním. Dívka tak nabyde špatného dojmu, že láska a násilí patří k sobě. Znamená to, že ženy v destruktivních vztazích se dostaly do pasti svého dětství.

„Pokud se žena myslí, že jsou všichni muži mizerové, měla by se zeptat sama sebe, jestli dává šanci jiným typům mužů. Někdy stačí nasbírat životní zkušenosti, aby se ženy cítily sebevědoměji. Někdy pomůže až terapie,“ upozorňuje Goldman. „Dovolte si mít se ráda a radujte se ze svých úspěchů,“ uzavírá.

žena s nízkým sebevědomím sedí u velkých hodin

10 projevů nízkého sebevědomí u žen

Zaměřte se na to, jak sebevědomí ovlivňuje vaši osobnost. Zjistěte, jak poznáte nízké sebevědomí u sebe nebo své kamarádky. Přinášíme vám 10 projevů nízkého sebevědomí:

1. Máte nízkou sebedůvěru

Potýkáte se s nízkou sebedůvěrou, která vám sráží sebevědomí. To vám brání v posunu v životě.

2. Vyhýbáte se interakcím s jinými lidmi

Děsíte se každého setkání s přáteli, protože budete muset mluvit o sobě. Když se s nimi porovnáváte, připadáte si nezajímavá a nudná.

3. Jste nepřátelská

Stavíte se k ostatním lidem defenzivně až agresivně. Máte strach, že odhalí vaše nedostatky.

4. Bojíte se, že ztratíte kontrolu

Máte pocit, že nemáte nic pod kontrolou. Jako by vám chyběla moc nad sebou samou a nad okolím. Vyvolává to ve vás pocit nestability.

5. Užíváte návykové látky

Hledáte nějakou berličku, která vám pomůže zvýšit sebevědomí: kouříte, pijete alkohol nebo užíváte omamné látky.

6. Vidíte jen své problémy

Připadá vám, jako byste uvízla sama v sobě. Máte pocit, že je váš život k ničemu. Zatěžujete okolí sebelítostí a ztrácíte empatii k ostatním.

7. Jste citlivá na konstruktivní kritiku

Nesnesete kritiku a reagujete na ni přehnaně. Neberete ji jako impuls ke sebezdokonalování.

8. Máte problém požádat o pomoc

Cítíte se trapně, když musíte někoho požádat o pomoc. Myslíte si, že si o vás budou myslet, že jste neschopná.

9. Máte strach ze selhání

Věříte, že v ničem neuspějete. Neustále si přehráváte scény o možném selhání a připravujete se na důsledky.

10. Nemáte svůj názor

Neustále se snažíte někomu zalíbit. Nejste si jista sama sebou, postrádáte vlastní názor a souhlasíte s obecným míněním.

žena sedí na louce v trávě

Jak si zvýšit sebevědomí? Zkuste tohle!

Cesta od ustrašené myšky k sebejisté ženě je trnitá. Musíte na tom pořádně zapracovat. A potřebujete k tomu podporu svého okolí. Jako žena bez sebevědomí se musíte naučit pozitivnímu myšlení.

Ať už jste žena, která chce být sebevědomější nebo chcete pomoct nějaké ženě, řiďte se těmito radami:

 • Mluvte sama se sebou. Chvalte se, motivujte se a říkejte si, že to dokážete.
 • Buďte k sobě laskavá a mějte se ráda. Když se hýčkáte, posilujete své sebevědomí a pozitivní přístup k životu.
 • Přestaňte se srovnávat s ostatními. To je to nejhorší, co můžete dělat. Každý je v něčem dobrý a každému něco nejde. Nepoměřujte se stejným metrem. Raději vynaložte maximální úsilí na cokoliv, co děláte.
 • Pochvalte se. Pokaždé, když dosáhnete nějakého cíle, pochvalte se! Poznamenejte si do deníčku, co se vám povedlo. A své úspěchy si pravidelně připomínejte.
 • Skoncujte se starostmi. Budoucnost si sice můžete naplánovat, ale kolikrát věci nepůjdou podle plánu. Pokud budete neustále přemýšlet nad tím „Co když…“, bude vás to stahovat dolů a ovlivní to vaši fyzickou a emocionální pohodu.
 • Buďte fyzicky aktivní. Posilujte tělo i duševní zdraví. Pohybem vyplavíte do těla hormony štěstí a udržíte si dobrou náladu.
 • Nechte minulost minulostí. Všichni děláme chyby. Poděkujte za ně, protože se díky nim učíte, a žijte přítomností – vždyť minulost stejně nezměníte.
 • Hledejte pomoc. Pokud máte pocit, že vás negativní myšlení stahuje, vyhledejte pomoc. Obraťte se na psychologa, lékaře nebo blízkého přítele.

sebejistá žena s balonkami v pozadí

Nízké sebevědomí vás brzdí. Připomínejte si, čím jste jedinečná. Uvědomte si, jak pomáháte svému okolí, co jste se naučila, čeho jste dosáhla a co jste překonala. Milujte samu sebe a buďte sebejistá žena!

Sdílejte článek na Facebooku a podpořte ženy ve svém okolí.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial