OBSEDANTNĚ-KOMPULZIVNÍ PORUCHA: KDYŽ VÁS MYŠLENKY SEVŘOU DO KRUHU OBAV
Odejdete z domova, ale ještě se několikrát vrátíte. Sužují vás myšlenky, jestli jste vypnula žehličku… Jestli jste zamkla dveře… Jestli jste zavřela všechna okna… I když se přesvědčíte, že je vše vypnuté a v pořádku, stejně se vrátíte a znovu to překontrolujete. Vítejte ve světě, kde nevládne racionální rozum, ale obsedantně-kompulzivní porucha, tzv. OCD porucha.
OBSAH ČLÁNKU
Máte podezření na obsedantně-kompulzivní poruchu?
Někteří lidé si o vás myslí, že jste perfekcionistka, která nic neponechá náhodě a radši si to zkontroluje. Jenže vy víte, že vaše chování není normální. Je iracionální a popírá to, co jste před chvílí viděla. Tušíte, že byste mohla mít obsedantně-kompulzivní poruchu.
FAKTA: Ženy s OCD poruchou se potýkají s nechtěnými myšlenkami a obavami (obsesemi), které je nutí k opakovanému chování (kompulzím). Toto chování narušuje jejich každodenní činnosti a stresuje je.
Můžete své myšlenky ignorovat. Potlačit svou posedlost. Jenže máte úzkosti, kterých se chcete zbavit. Nutí vás k opakovanému chování a rituálům – náhle jste v začarovaném kruhu OCD poruchy.
VÍTE, ŽE… Ženy s obsedantně-kompulzivní poruchou se často soustředí na jednu věc? Například mají extrémní strach z virů a bakterií, a aby zmírnily svoje obavy z nemocí, myjí si ruce, dokud nejsou bolavé a popraskané.
Ano, je to nepříjemná psychická porucha. Ale má svá řešení a neměla byste se za tento stav stydět.
Příznaky obsedantně-kompulzivní poruchy
OCD porucha obvykle zahrnuje obsese a kompulze. Některé ženy s touto poruchou ale mohou mít buď jen symptom posedlosti, nebo symptom nutkání. Možná si uvědomujete, že je vaše chování přehnané a nelogické, ale nedokážete s tím přestat. OCD porucha tak narušuje váš denní režim a vztahy s jinými lidmi. Co konkrétně prožívají ženy s obsedantně-kompulzivní poruchou?
- Mají strach z bakterií a špíny: nechtějí se dotýkat předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé.
- Pochybují, jestli udělaly to, co je tíží v myšlenkách: pochybují, jestli zamkly dveře nebo vypnuly sporák.
- Věci kolem nich musí být uspořádané a symetrické: v opačném případě prožívají intenzivní stres.
- Bojí se, že ublíží sobě nebo ostatním: mají představy, jak vjíždí autem do davu lidí apod.
- Mají nechtěné a chlípné myšlenky, za které se stydí: v hlavě se jim promítají nepříjemné sexuální obrazy.
- Obávají se, že ztratí nad sebou kontrolu: bojí se, že se začnou nevhodně chovat na veřejnosti nebo vykřikovat sprostá slova.
- Mají strach, že svými myšlenkami přitáhnou neštěstí nebo způsobí škodu.
Když si vytváříte vlastní pravidla a rituály…
Opakovaným chováním snižujete úzkost vyvolanou OCD poruchou. Zároveň tím předcházíte tomu, abyste udělala něco mimo vaši kontrolu. Opakované chování jako reakce na nutkání ale nepřináší žádnou trvalou úlevu od úzkostí, přináší pouze dočasnou úlevu.
Pokud trpíte obsedantně-kompulzivní poruchou, pravděpodobně máte vlastní pravidla nebo rituály, kterými se řídíte a které vám pomáhají zvládnout úzkostné stavy. Jedná se zejména o:
- neustálé mytí a čištění
- kontrola
- počítání
- přerovnávání
- dodržování přísné rutiny
- ujištění
Jak poznáte, že máte obsedantně-kompulzivní poruchu?
- Drhnete si ruce, dokud vám pokožka nepraská.
- Opakovaně kontrolujete dveře, abyste se ujistila, že jsou zamčené.
- Opakovaně kontrolujete sporák, abyste se přesvědčila, že je vypnutý.
- Počítáte podle určitých vzorců.
- Potichu si opakujete modlitbu, slova nebo fráze.
- Uspořádáte věci ve skříni takovým způsobem, aby vše bylo symetrické.
VÍTE, ŽE… Typy obsesí a nutkání se mohou v průběhu života měnit? OCD porucha se obvykle zhoršuje, když jste ve větším stresu.
Kdy navštívit lékaře?
Je rozdíl mezi perfekcionistou, který vyžaduje bezchybné výsledky, a osobou s OCD poruchou. Pokud vám obsese a nutkání narušují život, svěřte se svému praktickému lékaři nebo se objednejte k psychologovi. Najděte si odborníka, s kterým můžete mluvit o svých obsedantních myšlenkách a nutkání.
Sdílejte článek na Facebooku – třeba tím někoho inspirujte k řešení obsedantně-kompulzivní poruchy.