Láska a vztahy

ODBORNICE RADÍ: MÁTE MÍT VYPROŠŤOVACÍ SEX PO ROZCHODU S EX?

Měla byste mít s někým sex, abyste zapomněla na svého bývalého? Nebo je to krok k horšímu citovému rozpoložení? Odbornice odpovídají, jestli mít sex po rozchodu se svým expartnerem. Na čem se shodly a co je rozděluje?

žena drží ceduli s pohlavími

Některé ženy se snaží dostat expartnera z hlavy sexem s jiným mužem

Jste čerstvě po rozchodu a nemůžete přestat myslet na bývalého partnera? Vaši přátelé vám pravděpodobně poradili, jak se uzdravit a jít dál. Dávají vám rady, abyste se zaměřila na sebe, užila si svobodu nebo abyste smutek z rozchodu překonala s někým jiným, s tzv. převozníkem.

Většina žen se snaží dostat expartnera ze své hlavy. Může vám sex s někým jiným pomoct s uzdravením duše? Odpověď není jednoznačná. Někteří odborníci se ale shodují, že nutkání vyspat se s někým po rozchodu je pochopitelné – a lidské.

„Jsem velkou zastánkyní toho, že zatímco čas hojí rány, činy jsou ve skutečnosti lepší cestou k uzdravení a zpracování našeho emočního přetížení,“ myslí si Desirée N. Robinson, certifikovaná sexuální terapeutka a psychoterapeutka. „Pro některé lidi to znamená, že hledají fyzické spojení ke zvládnutí osamělosti, hladu po doteku a možná i pocitů uznání nebo touhy.“

Výhody, když máte sex po rozchodu

Pokud vám chybí fyzický kontakt, který jste měla ve vztahu, můžete být v pokušení se s někým vyspat. Podle Desiréé N. Robinson některé ženy skutečně zjišťují, že sex s někým jiným jim pomáhá překonat smutek z rozchodu a posílit sebevědomí.

Má-li nový milenec vlastnosti, které váš expartner neměl, může to být pro vás výhodou a paradoxně jiný muž uspokojí více vašich potřeb než bývalý partner.

„Lesk předchozího partnera je menší, když máte pocit, že jste našla lepšího,“ tvrdí Robinson. „Interakce s ostatními – dokonce i po sexuální stránce – resetují neuronové sítě, které mohou za to, jak vnímáme sounáležitost a intimitu.“ Setkání s někým novým, s kterým vás sex baví a s kterým nevázne komunikace, vám opravdu může pomoct s emoční úzkostí a stresem po rozchodu.

žena a muž mají sex po rozchodu

Nevýhody, když máte sex po rozchodu

Psychoterapeutka a sexuální terapeutka Maria Becker říká, že je třeba vzít v úvahu hlubší důsledky tohoto činu. Podle ní nikdy nevíte, jestli nenarazíte na muže, s kterým bude sex jedno velké zklamání.

„Myslím, že lidé tíhnou k sexu v době emocionálního traumatu, protože funguje jako dávka dopaminu, jako když vám dá někdo na sociálních sítích lajk,“ sdílí Becker. Můžete tím ale maskovat pocity ublížení, se kterými jste se dosud nevypořádala. 

Robinson také poznamenává, že riskujete, že budete pokračovat v toxických vztazích, pokud se bezhlavě vrhnete do dalšího vztahu, aniž byste si vyléčila srdce.

Pokud býváte citově závislá na partnerovi nebo máte tendenci plést city do sexuálního vztahu, není to pro vás vhodná forma léčby zlomeného srdce. Navíc během sexu může z vaší strany vzniknout intimní spojení tělem i duší. Jestliže jste nezpracovala své pocity a emoce a začnete si s někým novým, můžete zbytečně prodlužovat dobu uzdravování.

Sečteno a podtrženo

Každá z nás máme právo volby. Pokud vám sex po rozchodu s někým jiným pomůže překonat myšlenky na vašeho ex a odpoutat se od něj, je to v pořádku. Samozřejmě můžete jít i jinou cestou a neriskovat zranění a připoutání k dalšímu toxickému muži. Zkuste se opřít o svou rodinu a přátele a dopřejte si čas na léčbu zlomeného srdce. Využijte své emocionální rozpoložení k prohloubení spojení se sebou samou, svými touhami, zájmy a komunitou.

Než se vrhnete do sexuálního dobrodružství, zkuste nejprve zpracovat všechny své pocity a zamyslet se nad tím, co bylo dobré a co špatné ve vašem předchozím vztahu. Díky tomu budete přistupovat k novým vztahům s jasnou myslí a nebudete jednat impulzivně.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial