Zaujalo nás

ODHALENÍ, PROČ SE PSI PODOBAJÍ SVÝM MAJITELŮM

Všimla jste si někdy, že se někteří psi podobají svým páníčkům? Nebo vám dokonce někdo řekl, že váš mazlíček vypadá jako vy? Odborníci prozkoumali tento fenomén a přišli se zajímavým zjištěním. Odhalte s námi tajemství, proč se psi podobají svým majitelům!

žena se psem v autě ví, proč se psi podobají svým majitelům

Jaký pes, takový pán

Ať už jdete parkem nebo se procházíte po sídlišti, určitě už jste někdy zahlédla psa, který vypadal jako miniaturní verze svého páníčka. Čím to je, že se pejsci podobají svým majitelům?

Věda potvrzuje, že se nám psi podobají

Pravda je, že lidé si vybírají psí společníky, kteří vypadají podobně jako oni sami. A dokazuje to studie z roku 2004, která byla publikována na webu Psychological Science. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu vyfotografovali psy a jejich majitele a požádali jiné lidi, aby určili, jaký pes ke komu patří. A skutečně: lidé dokázali s vysokou mírou přesnosti přiřadit psa k jeho páníčkovi.

„Výsledky naznačují, že když si lidé vybírají domácího mazlíčka, hledají takového, který se jim na určité úrovni podobá,“ uvádějí autoři studie.

žena se psem venku

Proč si lidé vybírají psy, kteří vypadají jako oni?

Vědci tvrdí, že máme tendenci mít rádi věci, které jsou nám známé – jedná se o psychologický fenomén známý jako efekt pouhé expozice. Vzhledem k tomu, že známe důkladně svoji tvář z každodenního dívání se do zrcadla, vybíráme si mazlíčky, kteří v nás vyvolávají pocit něčeho známého.

Jiní psychologové v tom vidí důsledek toho, že si hledáme partnery podle toho, jak vypadáme. Tím si jistíme, aby naše geny byly kompatibilní s geny partnera. Ve vědecké literatuře je to známé jako asortativní párování.

Nejen psy si vybíráme podle svého vzhledu

Ať už je důvod jakýkoliv, nevybíráme si podle vzhledu jen domácí mazlíčky a partnery. Můžeme dokonce stejným způsobem vybírat neživé předměty, které se nám podobají – včetně aut. Ve studii publikované v časopise Swiss Journal of Psychology vědci zjistili, že přední část auta často vypadá jako tvář jeho majitele.

žena se psem doma

Přebírají psi osobnost svých majitelů?

Pokud vám to zní povrchně, že si vše vybíráme podle svého vzhledu, zadržte. Navzdory konvenčnímu názoru, že se protiklady přitahují, studie ukázaly, že lidé mají tendenci vybírat si partnery na základě společných osobnostních rysů.

To platí i pro naše psí společníky. Osobností profily psů odráží osobností profil jejich majitelů, což dokazuje tato studie. Extroverti mají psy s extrovertními rysy a introverti s introvertními. Očekávání od vztahů s našimi psy tak mohou být podobné těm, které očekáváme od vztahu s ostatními lidmi.

Nejspíš pro vás nebude velkým překvapením, když vám odhalíme, že průměrná doba života se psím mazlíčkem převyšuje průměrnou délku manželství.

Sdílejte článek na Facebooku a pobavte miláčky psů tímto článkem!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial