Dieta a výživa

PLANKING: JAK DLOUHO DRŽET PRKNO, ABYSTE VIDĚLA VÝSLEDKY?

Planking neboli prkno se stal hitem sociálních sítí. Přemýšlela jste ale někdy nad tím, jak dlouho držet tělo v pozici prkna, abyste dosáhla viditelných výsledků? Zjistili jsme, jak dělat efektivně planking, abyste si vytvarovala postavu!

ženy dělají planking neboli prkno

Proč zpevnit střed těla?

Mezi základní svaly těla patří vzpřimovač páteře, vnitřní a vnější šikmé svaly a příčné břišní svaly. Zpevněný střed těla je zásadní pro správné fungování vašeho těla. Posílené svaly vám dávají stabilitu a rovnováhu, zlepšují vám celkovou sílu a pomáhají vám vykonávat každodenní činnosti. Když máte střed těla zpevněný, lépe se hýbete, dýcháte a fungujete.

Podle těchto studií vyšlo najevo, že pravidelné posilování středu těla je nezbytné pro snížení chronické bolesti zad. Čím pevnější máte střed těla, tím méně namáháte bedra, kolena a ramena.

Plank: proč ho dělat?

Ať už děláte planking, sedy-lehy, kliky nebo jiný pohyb, záleží na vás, jaká forma posilování středu těla vám vyhovuje (a kterou vydržíte). Přesto je planking oblíbený z tohoto důvodu: správným plankem posílíte všechny potřebné svaly během pár desítek sekund.

Prkno je nejlepší pro posílení celého těla. Zapojujete paže, boky, hýžďové svaly, nohy a horní část zad. Procvičujete hluboké stabilizační svaly. Ze všech forem posilování středu těla je prkno nejúčinnější. Během cviku „prkno“ nenamáháte dolní část zad ani krk jako u kliků a sedů-lehů.

Plank cvik: jak provést perfektní prkno?

Jste připravená začít? Přinášíme vám návod, jak využít všechny výhody planku a jak provést dokonalé prkno:

JAK NA TO: Dejte si na podlahu protiskluzovou cvičební podložku. Zaujměte pozici prkno (jako ženy na úvodní fotce). Pro větší stabilitu roztáhněte nohy na větší vzdálenost, než je vzdálenost kyčlí. Udržujte přímou linii – od pat přes temeno hlavy. Skloňte hlavu k podlaze, s pohledem mírně před sebe. Nyní zatněte břišní svaly a hýžďové svaly a držte pozici.

POZOR: Ramena byste měla tlačit dolů, abyste posílila svaly mezi lopatkami.

žena dělá planking neboli prkno

Tréninkový program plank: jak dlouho držet prkno?

Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Plankovat byste měla denně, ale každá žena by si měla odměřit jiný čas v rozmezí od 10 do 60 sekund. Záleží na vaší fyzičce. Dělejte to zpočátku jen tak dlouho, dokud se v pozici prkno udržíte.

RADA: Osobní trenéři doporučují, abyste plankovala 3 série po 60 sekundách. Zpočátku začněte s kratšími sériemi a postupně se dopracujte až k 60 sekundám. I kratšími sériemi posílíte tělo.

TIP: Držte prkno po dobu 10 sekund. Odpočívejte po dobu 5 až 10 sekund a poté znovu proveďte planking. Opakujte 3 až 6 sérií. Posílíte tím tělo podobně jako lidé, kteří vydrží prkno 30 až 60 sekund.

Jak již bylo řešeno, 60 sekund je ideální časový rámec, jak z plankingu vytěžit maximum. Pokud chcete zkusit jinou obtížnost, během planku více stahujte břišní a hýžďové svaly.

POZOR: Nedržte prkno déle, než vydržíte. Vyvíjela byste tím velkou zátěž na spodní část zad a vlivem únavy byste se prohýbala v zádech. Tím byste se mohla zranit.

Tipy na aplikace na planking (Google Play)

  • Plank Challenge: Core Workout
  • Plank Timer
  • Plank Workout at Home
  • Plank – Lose Weight at Home

Závěr? Plankujte, když můžete, a dělejte cvik tak dlouho, dokud vydržíte, maximálně ale 60 sekund. Po čase byste měla vidět výsledky.

Sdílejte článek na Facebooku a pusťte se s kamarádkami do plankingu!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial