Krása

PODKOŽNÍ AKNÉ NA BRADĚ: CO HO ZPŮSOBUJE A JAK SE HO ZBAVIT?

Ptáte se sama sebe, proč se vám dělá podkožní akné na bradě? A jak se ho zbavíte? Dermatologové se shodují na tom, že se pupínky na bradě objevují hned z několika důvodů. Pokusme se rozklíčovat, proč máte bradu samé boláky a hrbolky. Jak se dá proti tomu bojovat?

žena má podkožní akné na bradě

Akné jako vada na kráse: proč ho máte zrovna vy?

Ráno jste se probudila se zaníceným pupínkem na bradě nebo rovnou celou rojnicí pupínků. Jako by se objevily zničehonic – a nejste sama, která tohle zažívá. Výskyt akné na bradě může ovlivňovat celá řada biologických a environmentálních faktorů. Někdy můžete pupínkům předejít jednoduchou změnou svých návyků – měnit častěji povlak na polštáři nebo si ihned omýt bradu po čištění zubů (zbytky zubní pasty s fluorem mohou podráždit pleť a způsobit výskyt pupínků).

Častěji je problém ale někde jinde. Může být hluboce zakořeněn ve vašem těle a zdánlivě mimo vaši kontrolu. Podkožní akné na bradě může být důsledkem například hormonálních výkyvů, genetiky nebo nadměrné produkce kožního mazu, který ucpává póry.

Co způsobuje podkožní akné na bradě?

Kdyby jen existovala jediná odpověď a účinné řešení… že? Bohužel to není tak jednoduché. Na bradě se vám objevují papuly a pustuly hned z několika důvodů. Jakých?

1. Pupínky na bradě ze stresu

Stres si vybírá daň i na zdraví vaší pleti. Tělo reaguje na stres tím, že uvolňuje hormon zvaný kortizol. A příliš mnoho kortizolu zvyšuje riziko zánětu, a tím činí pleť zranitelnější.

Když jste ve stresu, mazové žlázy produkují více mazu, který ucpává póry. Tím mohou vznikat zanícené pupínky s bílou čepičkou a černé tečky.

2. Hormonální výkyvy

Když se řekne hormonální akné, představíme si teenagera s pupínky. Není to ale tak, že akné v dospělosti zázračně zmizí. I dospělé ženy se trápí s akné a některým dokonce začíná až v dospělosti. Je to dáno tím, že hladina hormonů může kolísat v průběhu věku. Některé hormony jsou tak zodpovědné za bolestivé podkožní akné.

3. Syndrom polycystických vaječníků

Akné na bradě a kolem úst také způsobuje tzv. syndrom polycystických vaječníků, kdy vaječníky produkují zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů (androgenů). V tomto případě se vám objevují ve spodní třetině obličeje podkožní pupínky a rostou vám chloupky na obličeji.

ženy mají podkožní akné na bradě

Jak léčit akné na bradě?

Některé pupínky se vám zahojí během pár dní, jiných se nemůžete zbavit týdny. Hlavně léčba hormonálního akné je složitá a zdlouhavá. A vy naštěstí již víte, že mačkání pupínků není řešením a mohou vám po tom zůstat jizvy na pleti. Proto vyzkoušejte:

1. Ošetření akné benzoylperoxidem nebo kyselinou salicylovou

Benzoylperoxid odstraňuje odumřelé kožní buňky, zbavuje pleť přebytečného mazu a ničí bakterie, které vyvolávají akné. Dalším skvělým exfoliačním prostředkem je kyselina salicylová, která uvolňuje póry.

2. Každodenní používání retinolu

Aknózní pleť snese intenzivnější péči. Zařaďte do své každodenní rutiny kosmetiku s retinolem, která uvolňuje póry a urychluje obnovu kožních buněk. Tím dochází ke zmírnění akné, sjednocení tónu pleti a vyhlazení jemných vrásek.

3. Hydratační přípravky

Máte tendenci mastnou pleť přesušovat v domnění, že tím získáte normální typ pleti? Opak je pravdou. I mastná pleť potřebuje hydrataci. Navíc k tvorbě akné přispívá právě suchost pleti. Někdy jsou tvrdé hrbolky pod kůží známkou toho, že byste měla pleť více hydratovat. Používejte krém nebo sérum s kyselinou hyaluronovou nebo niacinamidem.

4. Kouzelné hydrokoloidní náplasti

Nejlepší tip, jak urychlit léčbu akné? Nesahejte si na pleť během dne. Pokud máte na tváři hnisavé akné, nalepte na pupínky hydrokoloidní náplast. Tato náplast obsahuje antibakteriální a zklidňující látky a zároveň funguje jako bariéra při doteku obličeje špinavými prsty.

5. V rukou odborníka

Promluvte si se svým dermatologem, gynekologem nebo praktickým lékařem o špatné kvalitě pleti. Pokud jste vyzkoušela všechny možné rady a akné ne a ne mizet, najděte si lékaře, který bude hledat příčinu akné a nebude jen léčit následky. Lékař vám může předepsat antibakteriální léky, případně vám s vaším souhlasem nasadí hormonální antikoncepci určenou na léčbu akné.

žena pečuje o podkožní akné na bradě

Pupínky na bradě jsou pro ženy stresující záležitostí a musí je schovávat pod make-upem. Ale vydržte: díky pomoci odborníků a speciální kosmetice najdete řešení, které pomůže i vám.

Sdílejte článek na Facebooku a diskutujte s kamarádkami, jak řeší podkožní akné na bradě.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial