Dieta a výživa

PŘERUŠOVANÝ PŮST: JE TO JEN MÓDNÍ DIETA NEBO SKUTEČNĚ FUNGUJE?

Slyšela jste někdy o přerušovaném půstu, ale nevíte, co si pod tím představit? A má takový půst nějaké výhody a potenciální rizika? Zodpovězme si několik otázek – zorientujte se s námi v záplavě protichůdných informací, na které narazíte na internetu. Jedná se o módní dietní výstřelek nebo díky přerušovanému půstu skutečně zhubnete?

žena se měří v pase jestli funguje přerušovaný půst

Co je přerušovaný půst?

Přerušovaný půst se považuje za moderní způsob stravování, kdy jíte pouze v určitých časech a po zbytek dne držíte „hladovku“. Během přerušovaného půstu nejde jen o to, co jíte, ALE KDY TO JÍTE. Podle některých názorů pomáhá přerušovaný půst spalovat tuky a snižovat váhu, ale ne vždy se vám povede trvale zhubnout.

Jak funguje přerušovaný půst?

Pokud se rozhodnete pro přerušovaný půst, musíte být důsledná při jeho dodržování. Díky půstu odbouráte špatné stravovací návyky a určíte si čas, kdy budete jíst a kdy držet půst.

BĚHEM NĚKOLIKAHODINOVÉHO PŮSTU byste neměla nic jíst a měla byste vypít dostatek vody nebo neslazeného čaje.

MEZI PŮSTY můžete sníst cokoliv. Neznamená to však, že byste se měla vrhnout na zásoby čokolád. Snažte se jíst zdravě a pestře, abyste dodala tělu živiny, které potřebuje.

zdravé jídlo při přerušovaném půstu

Metody přerušovaného půstu

Inspirujte se následujícími metodami, jak držet přerušovaný půst:

1. Metoda 16/8

Jedná se o metodu, kdy vynecháte snídani a jíte pouze v určitý čas, například mezi 13 až 21. hodinou a zbylých 16 hodin držíte půst.

2. Eat-Stop-Eat

Tato metoda zahrnuje 24hodinovů půst, který držíte jednou či dvakrát do týdne.

3. Dieta 5:2

Díky této metodě snížíte celkový příjem kalorií. Vyberte si dva dny v týdnu, které nejdou po sobě, a zkonzumujte v těchto dnech 500 až 600 kalorií. Ve zbývajících pěti dnech jezte normálně.

4. Alternate Day Fasting

Tato metoda funguje na tom principu, že střídáte jednodenní půst s běžným dnem.

Přerušovaný půst a hubnutí

Zejména ženy začínají s přerušovaným půstem, aby zhubly. Jedná se o celosvětový dietní trend, který slibuje, že rychle zhubnete.

 • Proč je přerušovaný půst tolik populární? Nemění se, co jíte, ale kdy to jíte.

Podle odborníků snižuje půst hladinu inzulínu a naopak aktivuje v těle procesy, které usnadňují hubnutí. Lidé, kteří drželi střídavý jednodenní půst, zaznamenali úbytek tuku, úbytek škodlivého viscerálního tuku a zrychlení metabolismu.

Zatím ale neexistuje dostatek studií a dat, abychom z toho mohli vyvodit nějaké závěry. Nelze říct, jestli je přerušovaný půst účinnější než běžná dieta se sníženým příjmem kalorií. Není ani jasné, jestli přerušovaný půst způsobuje úbytek hmotnosti a jestli snižuje riziko diabetu typu 2.

žena jí žloutkový věneček během přerušovaného půstu

Přerušovaný půst a zdraví

Podle zkušeností lidí, kteří přerušovaný půst drželi, se zpočátku můžete potýkat s nedostatkem energie. Můžete se cítit vyčerpaná a podrážděná. Po překonání těchto počátečních pocitů by se vám měla energie vrátit a měla byste se lépe koncentrovat.

Pro koho není přerušovaný půst vhodný?

Nepříjemným projevem přerušovaného půstu je HLAD. Nedoporučuje se tak lidem s jakýmikoliv zdravotními problémy. Ať už ale máte zdravotní problémy nebo ne, vždy se o přerušovaném půstu poraďte se svým lékařem, zvlášť když:

 • máte cukrovku,
 • potýkáte se s nízkým krevním tlakem,
 • máte podváhu,
 • máte poruchy příjmu potravy v rodinné anamnéze,
 • plánujete otěhotnět,
 • čekáte dítě či kojíte nebo
 • berete nějaké léky.

Nárůst hmotnosti během přerušovaného půstu

Odborníci na výživu uvádějí, že 16hodinový půst může vést u některých lidí k záchvatovitému přejídání během zbylých 8 hodin. To může vést k nárůstu hmotnosti a nikoliv k hubnutí. Nikde ani nenajdete doporučení, co jíst. Lidé mají tendenci konzumovat vysoce kalorické potraviny, protože si myslí, že během doby jídla mohou sníst cokoliv. A to je chybný názor.

zdravá strava při přerušovaném půstu

Je přerušovaný půst módní dietou?

Přerušovaný půst se dostává do povědomí lidí díky sociálním sítím, influencerům a celebritám. Jakmile se objeví nový dietní trend, necháme se zlákat výsledky a nečekáme na výzkumy. Z tohoto pohledu je na přerušovaný půst nahlíženo jako na módní dietu.

 • Výzkumy ukázaly, že úbytek hmotnosti při přerušovaném půstu se neliší od váhového úbytku při držení jiných módních diet.
 • Přerušovaný půst není udržitelnou změnou životního stylu a vede k jo-jo efektu. Koneckonců odpovězte si sama: je přerušovaný půst něco, co byste chtěla držet po zbytek života?
 • Přerušovaný půst vás nenaučí nic o výživě ani o zdravém stravování. Slibuje rychlé výsledky, a vy tak nemáte čas vypozorovat, co vám dodá energii a co vám zlepší zdraví.
 • Během přerušovaného půstu vědomě ignorujete přirozené signály těla, že máte hlad. Hladovění není ani udržitelné, ani zdravé.
 • Vytváříte si nezdraví vztah k jídlu a vystavujete se riziku poruchy příjmu potravy.
šťastná žena

Sečteno a podtrženo

Jak vyplývá z vědeckých studií, přerušovaný půst má pravděpodobně spoustu zdravotních přínosů. Zatím ale nebylo provedeno dostatek vědeckých studií, které by tento fakt potvrdily. Stále chybí data, že je přerušovaný půst skutečně přínosný pro zdraví a hubnutí. Přerušovaný půst často vede k podvýživě, protože lidé omezují stravování nebo jedí jednotvárnou stravu. Přerušovaný půst bez dohledu lékaře může způsobit více škody než užitku.

Pokud chcete vyzkoušet přerušovaný půst, poraďte se se svým lékařem a odborníkem na výživu, který vám poradí s rozvrhem a složením jídelníčku. Neexistujte žádný univerzální návod, jak držet přerušovaný půst ani co během této doby konzumovat.

Sdílejte článek na Facebooku a zeptejte se přátel, jestli mají zkušenosti s přerušovaným půstem.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial