PROČ DÉŠŤ USPÁVÁ? PSYCHOLOŽKA VYSVĚTLUJE, JAK DÉŠŤ OVLIVŇUJE SPÁNEK
Venku prší a vám se zavírají oči. Čím to je, že se nám chce v deštivém počasí spát a spíme lépe než obvykle? Britská psycholožka přišla s vysvětlením, které je pro nás zajímavou novinkou. Přečtěte si, proč déšť uspává a proč už nikdy nenadávat na deštivé dny a noci!
OBSAH ČLÁNKU
Prší? Vyspěte se do růžova
Proč nás déšť uspává? Pokud jste kvůli dešti změnila své plány a raději strávíte večer na gauči nebo v posteli, nejste jediná. Nenechte si zkazit náladu podzimním deštivým počasím. Vítejte ho s otevřenou náručí, protože se skvěle vyspíte.
Slyšela jste někdy o bílém, růžovém a hnědém šumu, který navozuje hluboký spánek? Setkat jste se s ním mohla v populárních ASMR videích. Čím to je, že šum pozitivně ovlivňuje spánek? Odpoví vám na to psycholožka a specialistka na spánek Dr. Sue Peacock:
„Déšť způsobuje, že se cítíte ospalí. Silný déšť řadíme do tzv. bílému šumu a dlouhotrvající déšť do tzv. růžového šumu,“ vysvětluje Dr. Peacock. „Zvuky deště maskují jiné zvuky, které byste jinak slyšeli, kdyby nepršelo. Déšť tak přehluší okolní zvuky, které by vás mohly rušit ve spánku.“
Zvuk deště vám navodí hlubší spánek, protože synchronizuje mozkové vlny. „Pokrývá celý frekvenční rozsah a dokáže zamaskovat většinu zvuků. Růžový šum je o něco méně účinný, proto vás zvuk prudkého a silného deště lépe uspí,“ dodává Dr. Peacock.
Kvalitnější spánek bez nočních můr
Podle výzkumu Harvard Medical School bílý šum skutečně pomáhá usnout až o 38 % rychleji. Ti, kteří bílý šum poslouchají, mají tendenci strávit více času v posteli a kvalitněji se v noci vyspat. Paradoxem je, že někteří lidé neusnou, když déšť poslouchají přes nějakou aplikaci. Když ale venku prší, usnou jako nemluvňata.
Co je na dešti tak zvláštního? Dr. Peacock v tom má jasno a prozradila, proč se nám při dešti dobře spí a proč nemáte noční můry:
1. Během deště se setmí
Když prší, je obvykle zataženo a šero. Vaše tělo to bere jako signál, že je čas jít spát a začne vylučovat hormon spánku zvaný melatonin.
2. Déšť je zvuk, který neohrožuje na životě
Když se snažíte usnout, ovlivňuje vás také hormon adrenalin, jeden ze stresových hormonů. Připravuje vás na boj nebo útěk. Zvuk deště dokáže udržet hladinu adrenalinu na zdravé úrovni a může dokonce zamaskovat jiné zvuky, které by mohly způsobit zvýšení hladiny adrenalinu.
3. Déšť působí jako meditativní zvuk
Déšť působí meditačně. Spouští v mozku alfa vlny, které uvolňují napětí v mozku a pomáhají vám rychleji usnout.
4. Venku je vyšší hladina vlhkosti
Když venku prší, voda nasycuje vzduch párami. Vyšší vlhkost pak přilne na kůži a nutí tělo, aby se ochladilo. „Díky“ tomu jste více unavená a budete chtít jít brzy do postele.
5. Maskuje rušivé zvuky
Pokud bydlíte ve městě nebo někde se zvýšeným hlukem, zvuky deště hluk překryjí a vy přestanete vnímat zavírání dveří aut, štěkot psů a další ruchy na ulici.
Zajímavost na závěr: zdroj bílého, růžového a hnědého šumu
Zdroje bílého šumu pro rychlé usínání a kvalitní spánek:
- šumění oceánu
- foukání větru
- statická elektřina v televizi
- víření ventilátoru
- zvuk vysavače
- praskání ohně v krbu
Zdroje růžového šumu pro efektivní spánek:
- tekoucí voda
- šumění listů ve větru
Zdroje hnědého šumu pro relaxaci a spánek:
- vlny oceánu
- bzučení
- velmi silný vítr
Napište nám do komentářů, jaké zvuky vás nejlépe uspávají!