Zaujalo nás

PROČ JE ŠKODLIVÉ POUŽÍVAT TELEFON PŘED SPANÍM? PŘIBERETE A NEVYSPÍTE SE

Nemůžete usnout? Zjistěte, jestli to není kvůli tomu, že se díváte před spaním na televizi nebo do telefonu. Posvítili jsme si na to, jak mobil ovlivňuje kvalitu spánku. Budete překvapena, jaký dopad to má na fyzické a duševní zdraví. Zmapovali jsme, jakou roli v tom hraje modré světlo.

žena se nevyspala protože používá mobil před spaním

Pozor na modré světlo, aneb jak se mozek nechá oklamat

Telefony, televize, notebooky či čtečky knih vyzařují modré světlo, které je podobné dennímu světlu. Kvůli tomu si váš mozek myslí, že je den a potlačuje produkci melatoninu, hormonu spánku, který je také důležitý pro správnou funkci štítné žlázy. Když mobil odložíte, trvá další hodinu, než tělo začne uvolňovat melatonin. To se vám při čtení papírových knih nestane.

Mobilní telefon před spaním vám pořád zaměstnává hlavu

Chytré telefony vám usnadňují a zefektivňují život, baví vás a dávají vám informace. Jenže éra chytrých telefonů přináší pocit, že se nikdy nemůžete skutečně odpojit, ani když spíte. Necháváte si zapnuté vyzvánění a notifikace a v noci kontrolujete telefon. Problém je, že i pouhá kontrola telefonu stimuluje mozek a oddaluje spánek. Vaše mysl je ve stavu pohotovosti ještě dlouho poté, co si projdete sociální sítě a odpovíte na pár zpráv.

žena používá telefon před spaním

Zabiják melatoninu, aneb cesta, jak se nevyspat a přibrat

Vraťme se zpátky k melatoninu. Naše tělo funguje podle cirkadiánního rytmu a ví, že je čas jít spát, když je venku tma, a že máme být vzhůru, když je venku světlo. Pokud jste na modré světlo citlivá, zpozdí se potřeba spánku až o tři hodiny a sníží se vám produkce melatoninu až o padesát procent.

Co se děje s tělem, když delší dobu moc nespíte? Zhoršuje se zrak, zpomalují se kognitivní funkce a zvyšuje se riziko obezity, cukrovky a některých typů rakovin. Navíc máte neodolatelné chutě na sladké a tučné.

Odložte telefon včas

Alespoň 1 hodinu před spaním odložte telefon a vypněte televizi. Vaše mysl se uvolní, rychleji usnete a zlepšíte kvalitu spánku. Dejte telefon dál od sebe, abyste po něm nesáhla ve chvíli, kdy se vzbudíte.

žena kniha spánek

Kdo by neměl používat telefon před spaním?

Telefon před spaním by neměli používat lidé, kteří trpí úzkostmi, depresemi a nespavostí. Existují studie, které prokázaly, že telefon před spaním prohlubuje psychické potíže a poruchy spánku a narušuje přirozený rytmus těla.

Vezměte si svůj život zpět

Zbavte se zlozvyku a neberte si telefon do postele. Jen si to spočítejte: pokud budete na mobilu o jednu hodinu denně méně, vezmete si za rok zpět 15 dní svého života.

Nechcete se mobilu před spaním vzdát?

Studie naznačují, že pasivnější používání technologií před spaním nemá na spánek takový dopad jako aktivní používání. Jestli jste na mobil před spaním zvyklá, pusťte si hudbu nebo sledujte pohodový televizní pořad. Naopak nepište zprávy, nekomentujte příspěvky a nesledujte obsah, který ve vás probouzí intenzivní emoce.

žena používá telefon před spaním

Zkuste po dobu jednoho týdne nebrat mobil večer do ruky. Zbavte se myšlenek, že musíte být lidem k dispozici a že musíte okamžitě odpovědět nebo zveřejnit příspěvek. Uvidíte, že se vám zlepší spánek a s tím i psychická pohoda.

Sdílejte článek na Facebooku a povězte přátelům, proč nepoužívat telefon před spaním.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial