PROČ NEMŮŽU PLAKAT: ANEB ZVEDNĚTE STAVIDLA SLZ
Říkáte si, proč nemůžete plakat? Znamená to, že jste snad bezcitná? Ne! Pokud jste zadržovala slzy, je načase vyplavit ze sebe všechny emoce. Není důvod k tomu, abyste se za své slzy styděla a omlouvala se za ně. Naučte se vnímat pláč jako vnitřní očistu, která vás zbaví negativních emocí. Jak více plakat, a proč byste měla?
OBSAH ČLÁNKU
Zapomeňte na předsudek, že pláč je slabost
Máme mnoho důvodů, proč potlačujeme nutkání plakat. Možná i vy si myslíte, že pláčem ukazujete své slabiny a nechcete ve vypjatých situacích vytvářet další napětí. Někdy ale pláč bývá v prostředí s emocionální podporou prospěšný. Nejenže lidem kolem sebe dáte najevo, že potřebujete jejich pomoc, ale také uvolníte endorfiny a stres, díky čemuž se budete cítit lépe.
Proč vlastně pláčeme?
Proč pláčeme, když jsme ve vypjatých emocionálních situacích nebo trpíme fyzickou bolestí? Vědci se shodují, že pláč může být sociálním signálem, který má vyvolat u ostatních lidí soucit a podporu. Z evolučního hlediska se to ale určuje velmi obtížně. Jsme totiž jediní živočichové, kteří roní slzy. Jiná zvířata naříkají a vydávají různé zvuky, ale pouze lidé mají „dar“ plakat.
Věděla jste, že lidé produkují tři typy slz?
- Bazální: tvoří se neustále pro celkové zdraví očí.
- Dráždivé: vyplachují z oka škodlivé látky.
- Emoční: jsou způsobené silnými emocemi a bolestí.
Proč je pro vás dobré plakat?
Jak jsme zmínili, podle vědců pláč vyvolává u ostatních lidech empatii a soucit, a podporuje tím mezilidské spojení. Je to způsob, jak (vy, dítě nebo kdokoli jiný) dáváte najevo, že potřebujete pomoc. Slzy zkrátka zvyšují pravděpodobnost, že vám lidé, kteří vás vidí a slyší plakat, pomohou.
Kromě toho má pláč fyziologické výhody. Některé výzkumy naznačují, že pláč může být jakousi formou sebeúlevy. Může zmírnit bolest, protože se při něm uvolňují opioidy a oxytocin. Pláč nám také pomáhá uvolnit stres a nahromaděné emoce. Do těla se nám vyplavují endorfiny, které navozují pocit klidu.
Emoční slzy pomáhají odstranit toxiny z těla, zvlhčovat oči a snižovat krevní tlak.
Jak začít plakat?
Vysvětlili jsme si, proč je pláč pro nás důležitý. Jenže někdy potřebujeme vypustit přetlak, ale nejde nám plakat. Tento problém mohou mít ženy, které se v minulosti ovládaly a zadržovaly slzy. Volné proudění slz z očí je naštěstí jen otázkou cviku.
Vytvořte si seznam dojemných písní, veďte si deník a pište si do něj o svých pocitech, sledujte smutné filmy, případně se naučte uvolnit tělesně. Není na škodu zkusit nějaké cvičení na somatické uvolnění, které najdete na YouTube nebo sociálních sítích. Vždy ale buďte na místě, kde se cítíte bezpečně a kde najdete podporu.
Sedm technik, které vám pomohou rozplakat se
- Vytvořte si playlist písní, které vás vždy dostanou (jen vy víte, které).
- Vyhledejte na TikToku nebo YouTube videa, která vás rozpláčou. Zjistěte, co stiskne váš „spínač slz“, ať už jde o inspirativní, sentimentální, smutné nebo tragické příběhy.
- Zkuste somatickou léčbu.
- Poslouchejte dojemné podcasty.
- Pusťte si film, u kterého se zaručeně rozbrečíte.
- Pište si deník o svých pocitech.
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!