Moje tabu

RETROAKTIVNÍ ŽÁRLIVOST: KDYŽ ŽÁRLÍTE NA JEHO EX

Všichni to známe. Sedíte s partnerem, užíváte si romantický večer, a najednou – bum! Najednou vyslové jméno své bývalky. A v tu chvíli se ve vás roztočí kolotoč pochybností. „Byla lepší než já? Myslí na ni? Píšou si?“ Vítejte v klubu retroaktivní žárlivosti, kde minulost vašeho partnera straší jako duch v noční košili.

žárlivá žena sedí na gauči a přemýšlí

Rertroaktivní žárlivost je i ve zdravých vztazích

Nebojte se, nejste v tom sama. Podle odborníků je tato forma žárlivosti naprosto normální, dokonce i v těch nejzdravějších vztazích. Ale co když se z nevinného zájmu stane posedlost, která vám ničí život? Co když začnete stalkovat sociální sítě jeho bývalky, nutit svého miláčka, aby se vyhýbal místům, kam s ní chodil, nebo dokonce začnete pochybovat o vlastní hodnotě? Pak je na čase s tím něco udělat.

1. Zjistěte, odkud vítr vane

Žárlivost je otravná. Zkuste se zamyslet: Je vaše žárlivost o minulosti partnera, nebo o vašich vlastních nejistotách? Možná vás v minulosti někdo podvedl, možná se bojíte, že nejste dost dobrá. Když identifikujete kořeny retroaktivní žárlivosti, nebudete si brát všechno tak osobně.

2. Zpochybněte vlastní myšlenkové konstrukce

Žárlivost má tendenci proměnit neškodné situace v thrillery hodné Netflixu. Pokud váš partner stále sleduje ex na Instagramu, nemusí to nutně znamenat, že si plánují romantický útěk na Bali. Místo toho, abyste hned spřádala konspirační teorie, položte si otázku: „Mám opravdu důkaz, že je v tom něco víc?“ Pravděpodobně ne. A možná i vy sama sledujete pár expartnerů, aniž by to pro vás cokoliv znamenalo.

3. Nepátrejte jako detektiv z kriminálky

Ano, jste zvědavá. Ale dříve, než se pustíte do podrobného výslechu ve stylu FBI, zeptejte se sama sebe: „Proč to vlastně chci vědět?“ Skutečně vám pomůže slyšet podrobnosti o tom, jak často měli sex, nebo vám to spíše způsobí deprese? Pokud se chcete bavit o minulosti, zaměřte se na otázky typu: „Co ses ve svých vztazích naučil?“ Náhle máte námět na diskuzi pro rozvoj vašeho vztahu.

4. Soustřeďte se na přítomnost

Nejlepší lék na retroaktivní žárlivost? Žít v přítomnosti. Váš partner je tady a teď s vámi, ne se svou bývalkou. Zaměřte se na to, co vás dělá šťastnou. Ať už je to společný víkend, ranní káva nebo prostý fakt, že jste pro něj prioritou.

žárlivá žena se dívá na jezero

5. Mluvte o svých pocitech (ale s rozumem)

Pokud vám některé věci opravdu vrtají hlavou, povězte je partnerovi. Zásadní ale je to, jak to řeknete. Místo dramatického: „Proč jsi mi nikdy nedal růže, ale jí ano?!“ zkuste raději: „Cítím se nesvá, když slyším o tvých minulých vztazích. Můžeš mi se s tím vyrovnat?“ Uvidíte, že upřímná komunikace bez výčitek funguje mnohem lépe.

Pamatujte, že…

  • Minulost je minulostí z nějakého důvodu.
  • Váš partner si vybral vás, ne svou ex.
  • Překonat žárlivost musíte jen vy sama (nebo s pomocí terapeuta).

Retroaktivní žárlivost je nepříjemná, ale není neporazitelná. S trochou snahy a sebereflexe se jí můžete zbavit a užívat si vztah naplno.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial