SEKUNDÁRNÍ TRAUMATICKÝ STRES: KDYŽ VÁS ROZRUŠÍ PŘÍBĚHY JINÝCH LIDÍ
Stres zažívá každá z nás. Už jste ale slyšela o sekundárním stresu? Byla jste rozrušená, když jste se dozvěděla o nehodě souseda, rozvodu své kamarádky nebo problémech svého sourozence? Právě v těchto chvílích můžete cítit podivné mrazení kolem žaludku a úzkost. Vítejte v pařátech sekundárního stresu.
OBSAH ČLÁNKU
Zprávy, které vedou k depresím, úzkostem a stresu
Sekundární stres nenastává pouze tehdy, když se něco špatného přihodí vašemu blízkému. Stejně tak vás mohou rozrušit zprávy z novin, svědectví oběti nebo autonehoda ve městě. Cítíte, že vás tyto informace rozrušily a dějí se ve vás překvapivé reakce. Další dny upadáte do deprese, cítíte vztek a jste vyděšená i několik týdnů. Přesně za tím stojí sekundární traumatický stres.
Sekundární stres není jen doménou zdravotních sester
Sekundární traumatický stres je definován jako emocionální nátlak, kterým trpí odborníci, kteří slyší nebo vidí trauma svých pacientů a klientů. Sekundární stres se ale neomezuje pouze na odborníky, jako jsou zdravotní sestry, sociální pracovníci nebo terapeuti. Může se týkat kohokoliv, včetně lidí, kteří jsou v osobním spojení s někým, kdo prožil trauma.
Sekundární stres tak nastává u lidí, kteří si sami prožili trauma a jsou vystaveni traumatickým zážitkům ostatních. To může vyvolat stresující emoce, myšlenky a reakce podobné těm, které zažívají během traumatu.
Proč si lidé nechtějí přiznat sekundární stres?
Mnoho lidí má problém přiznat si své pocity a často zlehčují svůj stav. Mohou se cítit provinile až sobecky, když si připustí vlastní příznaky úzkosti. Tím, že jste nebyla přímo traumatizovaná stejnou zkušeností, můžete mít pocit, že není fér srovnávat vlastní utrpení s utrpením traumatizované osoby. To opět vede k pocitům pochybností o sobě samé.
Někteří lidé si neuvědomují, že sekundární stres je velmi reálný stav, který může způsobit, že budete odmítat a popírat své vlastní emocionální zážitky nebo se bojíte, že to vaše okolí bude vnímat jako přehnanou reakci.
Jaké jsou příznaky sekundárního stresu?
Sekundární stres nevzniká jen u osob s vlastními traumatickými zážitky, ale prakticky může postihnout každého z nás. Náchylnější k němu jsou osoby s určitými osobnostními rysy, například s větší citlivostí a empatií. Jaké jsou příznaky sekundárního stresu?
- pocit izolace a disociace
- úzkosti
- fyzické onemocnění
- poruchy spánku
- zmatenost
- pocit bezmoci
- intenzivní starosti
- vtíravé myšlenky
- noční můry s děsem a strachem
- změna chuti k jídlu
- stoupající neklid
- ztráta zájmu o své koníčky
- neschopnost plnit každodenní úkoly
Jak se zbavit sekundárního stresu?
Nejlepší je vyhledat pomoc odborníka. I vy ale můžete přispět ke své duševní pohodě těmito kroky:
1. Stanovte si hranice a nasaďte si pomyslné brnění.
2. Věnujte se činnostem, které vás baví.
3. Dostatečně spěte a odpočívejte.
4. Udržujte se v dobré fyzické kondici.
5. Jezte zdravá jídla.
6. Hýbejte se, cvičte, procházejte se.
7. Setkávejte se s rodinou a přáteli.
8. Svěřte se se svými emocemi.
9. Podělte se o své pocity v diskuzních skupinách.
Sekundární traumatický stres dokáže pořádně potrápit. Pečujte o své duševní zdraví, a pokud je to nad vaše síly, vyhledejte odbornou pomoc.
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!