SOCIÁLNÍ FOBIE: JAK SE PROJEVUJE A JAK SE LÉČÍ?
Cítíte úzkost, když máte mluvit s jinými lidmi? Bojíte se, jak na vás budou nahlížet? Zřejmě trpíte sociální fobií, která vám stěžuje a narušuje život. Jaké jsou fyzické a psychické příznaky sociální fobie, kdy byste měli navštívit lékaře a jak se žije ženám se sociální fobií?
Co je sociální fobie?
Sociální fobie patří mezi úzkostné poruchy. Při kontaktu s jinými lidmi se cítíte ve stresu a ovlivňuje to vaše vztahy, pracovní výkon, každodenní činnosti i soukromé aktivity. Sociální fobie je důsledkem narušené psychiky, ale dá se proti ní bojovat léky a psychoterapií.
Co způsobuje sociální úzkostnou poruchu, to není přesně známé. Mohou k ní přispět negativní zkušenosti z minulosti, například šikana, konflikty v rodině, emocionální vypětí či sexuální zneužívání. Na vzniku sociální fobie se také může podílet nedostatek serotoninu, který pomáhá regulovat výkyvy nálad. Do současné doby si vědci nejsou jisti, jestli se sociální fobie přenáší i geneticky nebo je důsledkem naučeného chování v rodinách.
Fyzické a psychické příznaky sociální fobie
Sociální fobii bychom neměli zaměňovat s introverzí. Někteří lidé se straní lidí kvůli svému osobnostnímu nastavení. Pokud ale trpíte některými následujícími příznaky, může se jednat o sociální fobii:
Psychické příznaky
- strach ze situací, ve kterých vás druzí mohou posuzovat negativně
- strach ze ztrapnění či ponížení
- strach z rozhovoru s cizími lidmi
- strach, že si ostatní všimnou vaší úzkosti
- strach z fyzických příznaků – červenání, pocení či roztřesený hlas
- strach vykonávat nějaké nové činnosti
- strach, že budete středem pozornosti
- strach z budoucí činnosti či události
Fyzické příznaky
- červenání
- zrychlený tep
- třes
- pocení
- žaludeční nevolnost
- pocit dušnosti
- závratě a točení hlavy
- svalové napětí
- pocit, že máte v hlavě „prázdno“
Příznaky sociální úzkostné poruchy se mohou v průběhu času měnit. Mohou se objevit, když ve svém životě čelíte změnám, stresům nebo nárokům okolí. V takovém období se zřejmě začnete vyhýbat situacím, které úzkost spouští. Z krátkodobého hlediska vám to pomůže, ale z dlouhodobého hlediska sociální fobie nezmizí.
Kdy navštívit lékaře?
Navštivte svého praktického doktora nebo psychiatra, jestliže se bojíte sociálního kontaktu a vyvolává ve vás negativní pocity. Zkuste si nějakou dobu zapisovat, co způsobuje vaše úzkosti a po čem se cítíte lépe.
Nechte si napsat psychofarmaka od psychiatra nebo docházejte na psychoterapie. Nejlepší je tyto dvě metody zkombinovat. Moderní léky vám zaberou zhruba po 8 až 12 týdnech a na většinu z nich nevzniká závislost. Léčbu podpořte dostatkem spánku a pijte nápoje bez kofeinu, který úzkosti zvyšuje.
Jak se žije ženám s neléčenou sociální fobií?
Každý problém má své řešení, a platí to i pro sociální fobii. Ženy, které se neléčí nebo se jim sociální fobie vrací, si stěžují na tyto problémy:
- mají potíže komunikovat s neznámými lidmi
- nenavštěvují žádné společenské akce
- nechtějí chodit do práce
- nikdy nezačínají konverzaci s jinými lidmi
- nenavozují oční kontakt
- chodí ven v doprovodu další osoby
- nerady vstupují do místnosti, kde jsou další lidé
- nedokážou reklamovat vadné zboží
- nechtějí jíst před ostatními
- nepoužívají veřejné toalety
Život s úzkostnou sociální fobií není lehký. Na druhou stranu existují možnosti, jak fobii zmírnit nebo jak se jí zbavit. Stačí zahodit předsudky vůči psychiatrům a věřit jim.
Sdílejte článek na Facebooku a pomozte ostatním popasovat se s touto nepříjemnou fobií.

