SYNDROM VYHOŘENÍ: KDYŽ NEMŮŽETE VSTÁT Z POSTELE
Stres, každodenní zápřah, pocit bezmoci a vyčerpání. Pokud se perete s těmito pocity, můžete se potýkat se syndromem vyhoření. Zjistěte s námi, jak najít ztracenou rovnováhu. Změňte negativní myšlení na pozitivní a vraťte do svého života radost. Poradíme vám, jak se popasovat se syndromem vyhoření.
OBSAH ČLÁNKU
Co je syndrom vyhoření?
Syndromem vyhoření označujeme stav, kdy jste emocionálně, duševně a fyzicky vyčerpaní. Tento syndrom vzniká při nadměrném a dlouhodobém stresu. Syndrom vyhoření se přelévá do všech oblastí vašeho života: rodinného, pracovního a společenského. Jednoho dne nastane ve vašem životě zlom, kdy nejste schopni normálně fungovat a ztrácíte zájem a motivaci. Klesá vaše produktivita a cítíte se totálně bez energie.
Tento stav akorát prohlubuje pocity beznaděje. Nakonec můžete dospět k názoru, že již nemáte rodině a světu co dát. Vyhoření se odráží nejen na duši, ale i na těle. Stáváte se náchylnější k nemocem, jako je nachlazení a chřipka.
Jste na cestě ke kolapsu? Předzvěst syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se nevyhýbá nikomu. Společnost na nás klade čím dál větší nároky a někteří citliví jedinci to nezvládají. Poznejte, jestli syndrom vyhoření hrozí i vám:
- Každý den je pro vás špatný.
- Připadá vám, že plýtváte energií ve svém pracovním i osobním životě.
- Jste neustále vyčerpaní.
- Každodenní povinnosti vám přijdou nudné a otupují vás.
- Máte pocit, že nic z toho, co děláte, se nemění a nikdo to neocení.
Příznaky syndromu vyhoření
Příznaky a symptomy vyhoření bývají zpočátku nenápadné, ale postupem času se zhoršují. Nejspíš děláte ve svém životě činnosti, které vám „lezou krkem“. Dejte na svou intuici, že s vámi není něco v pořádku. Zatáhněte včas za ruční brzdu a omezte stres, než se zhroutíte. Pokud budete ignorovat volání těla o pomoc, nakonec vyhoříte.
Fyzické příznaky syndromu vyhoření
- dlouhodobá únava a vyčerpání
- bolest hlavy a svalů
- snížená imunita a častá nemocnost
- změna spánkových návyků
- změna chuti k jídlu
Emocionální příznaky syndromu vyhoření
- pocit selhání, bezmoci a poražení
- pochybnosti o sobě
- nulová motivace
- pocit osamocení
- cynický a negativní pohled
- nespokojenost se svým životem
Behaviorální příznaky syndromu vyhoření
- neplnění svých povinností
- izolace od ostatních
- prokrastinace
- užívání drog nebo alkoholu
- nadměrná konzumace jídla
- přenášení frustrace na ostatní
- zvýšená absence v práci
Syndromem vyhoření nejčastěji trpí lidé, kteří mají náročnou práci, neodpočívají a starají se o děti, nemohoucí rodiče a domácnost. K syndromu vyhoření rovněž přispívá špatný životní styl a osobnostní rysy.
Léčba syndromu vyhoření: jak se z toho dostat?
Přiznejte si, že potřebujete odbornou pomoc a dostatek odpočinku. Zastavte se a vypořádejte se se syndromem vyhoření. Je čas naslouchat svému tělu.
- Uvědomte si, že máte syndrom vyhoření.
- Kontaktujte odborníka, který vám pomůže napravit škody a zvládnout stres.
- Vybudujte si odolnost vůči stresu.
6 tipů, jak se vypořádat se syndromem vyhoření
Syndrom vyhoření může být nad vaše síly. I tak se můžete pokusit o nápravu svého zdraví a začlenit se s úsměvem zpět do společnosti. Jak na to?
1. Obraťte se na jiné lidi
Syndrom vyhoření způsobuje, že vám problémy připadají nepřekonatelné a nemáte energii, abyste svůj stav zvrátili. V takovém okamžiku potřebujete pomoc od přátel. Sociální kontakt je přírodním lékem na stres. Svěřte se někomu blízkému, rozvíjejte přátelství v pracovním kolektivu a přestaňte se stýkat se zamračenými lidmi. Spojte se s místní komunitou, která vám připadá smysluplná: může jít o sociální či podpůrné skupiny, kde si můžete popovídat s lidmi o životě.
2. Změňte pohled na práci
Ať už máte sedavé, monotónní nebo nudné zaměstnání, udělejte jeden důležitý krok: dejte výpověď a najděte si práci, která vás bude bavit. Jestliže nemůžete z finančních důvodů odejít z práce, zkuste najít smysl své práce a jak tím pomáháte lidem. Odreagování hledejte ve svém osobním životě a dělejte věci, které vám přinášejí radost. Pokud cítíte, že už to v práci nezvládáte, vezměte si volno a jeďte na dovolenou, případně buďte na nemocenské.
3. Přehodnoťte své priority
Vyhoření je nepopiratelnou známkou toho, že ve vašem životě něco nefunguje. Vyhraďte si čas a přemýšlejte o svých nadějích, cílech a snech. Nezanedbáváte něco, co je pro vás skutečně důležité? Vraťte se k zájmům, které vás dělaly šťastnými. Zpomalte a dostatečně odpočívejte. Relaxujte a dobře se vyspěte. Nepřetěžujte se a naučte se říkat „ne“. Každý den si udělejte pauzu od moderních technologií včetně internetu.
4. Zařaďte do svého života pohyb
Pohyb je to poslední, na co máte jako vyhořelí chuť. Přitom cvičení je účinný lék na stres a syndrom vyhoření. Cvičení vám okamžitě zlepší náladu. Nemusíte hned cvičit hodinu v kuse. Naplánujte si krátké 10minutové aktivity, například procházku nebo skákání přes švihadlo. Pouhých 10 minut aktivity vám může zlepšit náladu až na 2 hodiny.
5. Zdravě se stravujte
To, co jíte, může mít obrovský dopad na vaši náladu a energii. Omezte příjem cukru a jednoduchých sacharidů. Potraviny s vysokým obsahem sacharidů způsobují rychlý pokles nálady a energie. Omezte také potraviny, které nepříznivě ovlivňují náladu: kofein, konzervované potraviny a nezdravé tuky. Vyhněte se nikotinu a alkoholu, který může prohloubit úzkosti. Pro zlepšení nálady konzumujte dostatek omega-3 mastných kyselin.
6. Navštivte odborníka
Odborná pomoc je nedílnou součástí léčby syndromu vyhoření. Svěřte se do rukou psychologa, případně psychiatra, který vám pomůže s depresemi. Nechte si napsat neschopenku a naplánujte si dlouhé volno s pořádnou dávkou odpočinku. Jestliže vás práce psychicky ničí, změňte po nemocenské místo či profesi.
Syndrom vyhoření může postihnout kohokoliv. Nezáleží na věku, ale na prostředí. Zkuste eliminovat všechny stresové faktory a věnujte čas sami sobě. Tělo a duše se vám za to odvděčí.
Napište nám do komentářů, jak jste se popasovali se stresem, únavou a syndromem vyhoření.

