Láska a vztahy

VÁNOCE PROVĚŘÍ VÁŠ VZTAH: ANEB JAK SE S PARTNEREM „NEZABÍT“

Adventní trhy, blikající světélka v oknech a vůně svařáku předznamenávají, že se blíží vánoční svátky. Jenže tuto idylku narušuje jeden fakt: řada párů se rozejde právě o Vánocích. Proč tomu tak je? Proč se tolik párů rozchází a co udělat pro to, aby to nepotkalo i vás?

žena drží vykrajovátko na cukroví ve tvaru srdce

Prosinec jako zatěžkávací zkouška vztahů

V televizi neustále dávají sentimentální filmy a reklamy a v každém obchodě narazíte na vánoční dekorace. Nejen o adventu, ale i týdny před adventem. Realita je ale taková, že vánoční období prověří váš vztah. Pokud máte s partnerem nedořešené problémy, může být pro vás prosinec zatěžkávací zkouškou.

Co způsobuje vánoční stres?

Proč se o vánočním období cítíte ve stresu? Důvodů je hned několik:

 • Nedostatek času na vánoční přípravy
 • Nedostatek peněz na vánoční dárky
 • Spěch a chaos v ulicích
 • Shánění dárků v přeplněných obchodech
 • „Povinná účast“ na společenských akcích a rodinných návštěvách
 • Partner se nezapojuje do vánočních příprav
 • Vánoční tlak na rodinnou pohodu a lásku

Poznáváte se v tom? Ve skutečnosti Vánoce nejsou důvodem, proč se cítíte mizerně, unavená a podrážděná. A také nejsou důvodem, proč se lidé rozcházejí.

Právě ke konci roku přemýšlíme o svých životech. Vánoce jsou časem, kdy bilancujeme a srovnáváme svůj vztah se vztahy dalších párů. Nastává čas, kdy posuzujeme úroveň spokojenosti ve vztahu.

PROTO: Pokud je váš vztah nestabilní a narušený, je nepravděpodobné, že by se to o Vánocích zlepšilo.

žena se tiskne k muži a chce aby se nerozešli

Co dělat, abyste se o Vánocích nerozešli?

Pokud nemáte idylický vztah, nepanikařte. Máme pro vás několik tipů, jak přečkat vánoční svátky a nerozejít se:

1. Udělejte si jiné Vánoce

Všimla jste si, že každý rok děláte to samé? Že se do vánočního období vkrádá rutina? Pokud vás každoroční vánoční rutina stresuje, hádáte se s partnerem a nemůžete věnovat dětem dostatek času, zastavte se: nastává čas přehodnotit adventní plány. Naplánujte si věci, které vám dělají radost.

2. Promluvte si s partnerem, jaká máte očekávání

Ujasněte si s partnerem, jaká máte očekávání ohledně Vánoc. Definujte společně, co se vám na Vánocích líbí a co byste chtěli podniknout. Rodina a přátelé jsou samozřejmě důležití. Jenže musíte pamatovat na to, že vztah tvoří dva lidé. Během Vánoc byste si měli s partnerem udělat čas na posílení vztahu a romantiku. I kdyby to měl být jen polibek pod jmelím.

3. Komunikujte spolu

Tato rada se objevuje snad ve všech vztahových článcích. Ale je natolik pravdivá, že ji musíme zmínit i my. Promluvte si s partnerem o vánočních plánech, které podniknete o sváteční dny. Nezaměřujte se na to, co nemáte. Nevyčítejte partnerovi, co za ten rok pokazil. Pitváním minulosti nic nezměníte. Domluvte se na tom, jak Vánoce proběhnou a jak předejdete tomu, abyste byli oba ve stresu a hádali se. A hlavně:

 • Neočekávejte, že partner bude číst vaše myšlenky. Ozvěte se, když budete chtít s něčím pomoct a delegujte na něj některé úkoly.

4. Promluvte si, jak to bude se s vaším vztahem v novém roce

Sedněte si spolu a naplánujte si, co byste chtěli prožít v příštím roce. Třeba se shodnete na tom, že zapracujete na vztahu a jeden večer v týdnu si vyhradíte na romantickou večeři nebo procházku. Nebo se dohodnete, že si našetříte na vysněnou dovolenou.

žena v roláku přemýšlí o rozchodu o Vánocích

4 důležité rady na závěr

 • Naučte se pracovat s negativními emocemi.
 • Neobviňujte sebe ani nikoho jiného, když vše nebude dokonalé.
 • Dělejte věci, které vás naplňují radostí.
 • Vyhraďte si s partnerem čas na intimnosti, vánoční zážitky a romantické okamžiky.

Vánoce nemusí být noční můrou. Ano, bývají zkouškou vztahu, ale nemusí být nutně obdobím rozchodu. Snažte se přiblížit svému partnerovi, posílit vztah a užít si vánoční atmosféru. A pokud partner nemá rád Vánoce, odleťte hned po vánočních svátcích někam za teplem nebo jeďte na hory do poklidného penzionu.

Napište nám do komentářů, jak to máte s partnerem o vánočních svátcích. Panuje u vás idylka nebo jste na ostří nože?

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial