Dieta a výživa

VLÁKNINA JAKO DOPLNĚK STRAVY: ZÁZRAK PRO TRÁVENÍ, NEBO ZBYTEČNOST?

Vláknina. Slovo, které se skloňuje ve všech pádech, když se bavíme o zdraví střev. Gastroenterologové ji opěvují jako zázračný lék na zácpu a klíč k vyváženému střevnímu mikrobiomu. Ale ruku na srdce, kdo z nás denně spořádá doporučených 25 až 38 gramů vlákniny? A tak se logicky nabízí řešení: sáhnout po doplňku stravy s vlákninou?

talíř plný zeleniny a ovoce s vlákninou

Koupit vlákninu nebo ne?

Získat dostatek vlákniny z jídla není žádná legrace. Jablka, banány nebo mrkev sice vlákninu obsahují, ale v poměrně skromném množství. Pokud tedy nesnídáte misku ovesných vloček a k obědu nejíte celozrnné těstoviny se salátem z luštěnin, je pravděpodobné, že nedosáhnete na doporučené množství. A tak se nabízí otázka: proč to nevzít zkratkou a nepřidat do jídelníčku vlákninový doplněk?

Odborníci se shodují, že doplňování vlákniny má smysl. Ale pozor, ne všechny doplňky jsou stejně účinné, a ne všechny přinášejí stejné výhody jako vláknina z přirozených zdrojů. Potraviny s vlákninou jsou nenahraditelné, protože kromě vlákniny obsahují komplex látek, které se nacházejí v rostlinné stravě.

Rozpustná vs. nerozpustná vláknina: Kdo je váš favorit?

Vlákninu dělíme na dva typy: rozpustnou a nerozpustnou. Rozpustná vláknina (např. pektin, beta-glukany) se rozpouští ve vodě a vytváří gel, který zpomaluje trávení a snižuje hladinu cholesterolu. Nerozpustná vláknina (např. celulóza, ligniny) naopak zůstává nerozpuštěná a působí jako kartáč, který čistí vaše střeva.

A teď pozor, většina doplňků obsahuje pouze jeden typ vlákniny, nejčastěji rozpustnou. Proč? Protože se snáze zpracovává. Ale to znamená, že přicházíte o benefity, které nabízí komplexní směs vlákniny z přirozených zdrojů.

Jaký doplněk stravy s vlákninou je pro vás ten pravý?

Výběr správného doplňku stravy závisí na tom, co od něj očekáváte.

  • Chcete snížit cholesterol? Sáhněte po beta-glukanech nebo psylliu.
  • Trápí vás zácpa? Zkuste nerozpustnou vlákninu, jako jsou pšeničné otruby.
  • Chcete podpořit svůj mikrobiom? Vsaďte na inulin nebo pšeničný dextrin.

Ať už si vyberete jakýkoliv doplněk, vždy si pečlivě přečtěte složení. Vyhněte se produktům s umělými sladidly nebo přidaným cukrem. A pokud máte celiakii nebo jste citliví na lepek, dejte si pozor na doplňky s pšeničným dextrinem či pšeničnými otrubami.

džus a müsli v misce

Kdy se doplňkům s vlákninou vyhnout?

Vláknina není pro každého. Lidé se syndromem dráždivého tračníku nebo zánětlivým onemocněním střev by se měli poradit před užíváním doplňků s lékařem. A to samé platí, pokud užíváte nějaké léky. Vláknina může ovlivnit jejich vstřebávání, takže je důležité dodržovat časový odstup.

Jak na to jít chytře?

Pokud se rozhodnete pro doplněk s vlákninou, začněte pomalu a postupně. Ideálně začněte s jednou dávkou denně a postupně ji zvyšujte. A nezapomeňte pít hodně vody! Vláknina váže vodu, takže pokud nebudete dostatečně pít, můžete si zadělat na zácpu.

A pamatujte, doplněk stravy by měl být pouze doplňkem, nikoliv náhradou za pestrou stravu bohatou na vlákninu z přirozených zdrojů. Takže hurá na ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné produkty! Vaše střeva vám poděkují.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial