Moje tabu

VTÍRAVÉ MYŠLENKY: JE NORMÁLNÍ JE MÍT A JAK SE JICH ZBAVIT?

Máte rušivé až vtíravé myšlenky? Říkáte si, kde se vlastně berou? Proč vás ponoukají k něčemu, co nechcete? Podívejme se na toto citlivé téma, s kterým má zkušenost většina z nás. Existuje způsob, jak se nutkavých myšlenek zbavit?

žena má vtíravé myšlenky

Co jsou vtíravé myšlenky?

Vtíravé myšlenky jsou takové myšlenky, které jen tak nezmizí. Jedná se o nechtěné a nedobrovolné myšlenky, které jsou znepokojující. Tyto myšlenky často obsahují nepříjemné obrazy a emoce, které ve vás vyvolávají podivné pocity nebo vás dokonce obtěžují. Někdy můžete mít pocit, že se neudržíte a uděláte něco nevhodného nebo trapného.

Někdy, jak rychle vtíravé myšlenky přijdou, tak rychle odejdou. Občas ale mohou být natolik rušivé a děsit vás, že se je snažíte potlačit a dostat z hlavy. Ve skutečnosti nutkavé myšlenky ještě zesílí. Dospěje to do fáze, kdy začnou narušovat váš každodenní život.

POZOR! Pokud jsou myšlenky nedobrovolné, opakující se, obsesivní, znepokojující nebo děsivé, je čas vyhledat odbornou pomoc. Stejně tak se obraťte na odborníka, jestliže vám způsobují úzkosti, limitují vás v zaměstnání a brání vykonávat každodenní činnosti.

Každá myšlenka, kterou máte, je do určité míry automatická. Ve skutečnosti opravdu nemůžete tolik ovládat své myšlenky. Můžete ale ovládat pohled na ně a přístup k nim.

Jako v králičí noře

Vtíravé myšlenky se od těch běžných liší v tom, že se cítíte jako v králičí noře plné děsu, strachu, studu a viny. Právě tyto emoce prožíváte během vtíravých myšlenek.

Věděla jste, že… vtíravé myšlenky má čas od času většina lidí?

Jaké jsou typické znaky vtíravých myšlenek?

  • Vtíravá myšlenka je znepokojivá a chcete ji vytěsnit z mysli.
  • Vtíravá myšlenka je pro vás neobvyklá a dotěrná.
  • Vtíravá myšlenka je odlišná od vašich typických myšlenek a zdá se až alarmující.
  • Vtíravou myšlenku je těžké zvládnout a vypudit – zůstává viset v mysli.

POZOR! Ne vždy chcete podle rušivých myšlenek jednat. Někoho třeba napadne vtíravá myšlenka, že si ublíží. A když se ho zeptáte, jestli si chce skutečně ublížit, řekne vám, že ne, ale že je vyděšený. Lidé většinou nechtějí udělat to, co je předmětem vtíravých myšlenek.

žena má vtíravé myšlenky

Příklady vtíravých myšlenek

Existuje několik typů nutkavých myšlenek, které se liší člověk od člověka. Mezi nejběžnější patří:

  • Strach z bakterií, infekcí a nemocí.
  • Strach, že ublížíte sobě nebo někomu jinému.
  • Strach ze svých sexuálních tužeb.
  • Strach, jestli jste (správně) dokončila úkol.
  • Strach, že jste se dopustila hříchu proti Bohu a že jste nemorální.

Co spouští vtíravé myšlenky?

Technicky vzato, rušivé myšlenky může spustit cokoliv. Běžnou příčinou jsou ale „nejednoznačné situace“. Například, pokud k vám někdo není přátelský nebo neodpověděl na vaši zprávu, může to vyvolat spirálu rušivých myšlenek. Většinou to spustí vnitřní dialog: „Udělala jsem něco špatně? Jsem divná? Už mě nemá rád? Naštvala jsem ho?“

Vtíravé myšlenky jsou také spojeny s některými duševními poruchami:

žena má vtíravé myšlenky

Jak zastavíte vtíravé myšlenky?

1. Smyčku vtíravých myšlenek zastavíte nejlépe kognitivně behaviorální terapií. Odborník vás naučí, jak změnit přístup ke svým myšlenkám a jak změnit pocity a chování. Naučíte se nové způsoby myšlení, které vás znecitliví vůči rušivým myšlenkám, a zároveň si osvojíte realističtější a méně znepokojující způsoby, jak na ně reagovat.

2. Dalším terapeutickým přístupem je terapie prevence expozice a reakce. Místo potlačování nechtěných vtíravých myšlenek čelíte situacím, které je vyvolávají. Postavíte se svým strachům a zpracováváte je, místo abyste před nimi utíkala a vyhýbala se jim. To časem sníží míru vaší úzkosti.

3. Odborník vám také může navrhnout terapii přijetí a závazku. Ta je založena na předpokladu, že je život jako na horské dráze a objevuje se v něm bolest a úzkost. Pomůže vám to zjistit, jak vést hodnotný a smysluplný život, aby vaše úzkosti, deprese a vtíravé myšlenky neřídily váš život. Nevyhýbejte se jim ani je nepopírejte a proveďte nezbytné změny, aby k nim nedošlo.

Nebraňte se lékům

Pokud vaše rušivé myšlenky souvisí s depresí, může vám psychiatr předepsat SSRI léky, které obnovují rovnováhu serotoninu v mozku. Tím dochází ke snížení depresí, úzkostí a ke zlepšení nálady. Kromě toho jsou SSRI léky účinné proti rušivým myšlenkám.

POZOR! V případě, že budete mít vtíravé myšlenky, které vám říkají, abyste si ublížila nebo spáchala sebevraždu, neprodleně vyhledejte odbornou pomoc.

Sdílejte článek na Facebooku a informujte přátele o nutkavých myšlenkách.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial