Láska a vztahy

VÝHODY A NEVÝHODY OTEVŘENÉHO VZTAHU: KONEC MONOGAMIE A RIZIKO ZAMILOVANOSTI

Otevřený neboli volný vztah hledají ženy, které nejsou na vztahy připravené nebo z nějakého důvodu nechtějí vážný vztah. Otevřené vztahy sice mají výhody, ale také svá úskalí. Domluvila jste se na volném vztahu s partnerem? Ujasněte si spolu určité věci. Jaké? Nejen to se dozvíte v tomto článku!

žena a muž v otevřeném vztahu

Co je otevřený neboli volný vztah?

Otevřený vztah je takový, kdy oba partneři nerandí jen spolu. Stručně řečeno, oba mohou mít jiné sexuální partnery. Není to pro každého. Přesto se tomuto tématu věnujme a uveďme si výhody a nevýhody volného vztahu, na kterém se můžete domluvit na začátku vztahu nebo v průběhu manželství.

Výhody otevřených vztahů

1. Konec monogamie

Otevřené vztahy jsou pro někoho vzrušující jízdou na horské dráze. Počítejte s tím, že ve volném vztahu dáváte sbohem monogamii. Celý smysl tohoto vztahu je užívat si s partnerem i dalšími protějšky. Pokud jste celý život strávila v monogamním vztahu, může to být pro vás trochu zvláštní.

Některé ženy chtějí poznávat nové lidi, zažívat nevšední vzrušení a zároveň strávit čas se svým partnerem.

2. Méně starostí ve vztahu

Otevřené vztahy znamenají méně starostí ve vztahu. Nemusíte dávat tolik energie do budování vztahu ani se k ničemu dlouhodobě nezavazujete. Nemusíte hlásit, kde jste a s kým jste. Jen pozor, abyste to oba měli nastaveni stejně a nevyvolávalo to hádky.

3. Více času pro vás

Nejlepší na otevřeném vztahu je pocit volnosti a více času. Partner má od vztahu méně očekávání a vy méně odpovědnosti. Můžete strávit čas sama se sebou a věnovat se seberozvoji, zábavě a budování kariéry.

To je důvodem, proč většina lidí volí otevřené vztahy: nemusí se zodpovídat, co dělají.

4. Seznámení se zajímavými lidmi

Nikdy nevíte, jaké lidi potkáte. Existuje šance, že mezi nimi objevíte vysněného partnera nebo někoho, kdo vás bude motivovat a posune vás v životě dál. Otevřený vztah vám umožní prozkoumat nové oblasti života a vyzkoušet věci, ke kterým byste v dlouhodobém vztahu nepoznala.

žena a muž v otevřeném vztahu

Nevýhody otevřeného vztahu

1. Riziko zlomeného srdce

V otevřeném vztahu se můžete zaplést do milostných aférek s dalšími lidmi. To přináší riziko, že se do někoho zamilujete. Ideální by bylo, kdybyste to oba cítili stejně. Jenže realita je taková, že to bývá jednostranné a končí to zlomeným srdcem.

POZOR: Někdy se můžete ocitnout ve víru emocí. Ve volném vztahu se můžete potýkat se žárlivostí a nejistotou. Ujistěte se, že své pocity máte pod kontrolou a mluvte se svým partnerem o tom, jak se cítíte. Pamatujte, že všichni jsme jen lidé a pocity a emoce všeho druhu jsou normální.

2. Sociální stigma

Někteří lidé vás mohou odsoudit za to, že žijete ve volném vztahu. Mohou dokonce pochybovat o vašich morálních hodnotách a požadovat vysvětlení. Buďte připravena na jejich otázky. Proberte s partnerem, jak na ně budete odpovídat. Ujistěte, že se nenecháte ovlivnit názory jiných lidí.

3. Riziko pohlavních nemocí

Spíte s muži bez ochrany? Podstupujete zvýšené riziko pohlavních nemocí, které si předáváte s lidmi, s kterými jste vzájemně propojeni. Nechráněný sex s více lidmi je nesmírně riskantní.

Používejte kondom, případně choďte s partnerem každých šest měsíců na testy sexuálně přenosných chorob.

4. Méně intimity

Mohlo by se zdát, že více partnerů uspokojí všechny vaše potřeby. Lidé ale přirozeně touží po intimitě. I když tuto touhu zatím nemáte, nakonec přijde. Jednou i vy budete tíhnout k tomu, abyste měla někoho, kdo vás skutečně miluje a přijme vás takovou, jaká jste. Když střídáte partnery, není prostor pro budování intimity.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial