Láska a vztahy

VYZPOVÍDALI JSME 7 MUŽŮ: ČEHO SE MUŽI BOJÍ VE VZTAZÍCH?

Přála byste si nahlédnout, co se mužům honí v hlavě? Proč utíkají ze vztahů a z čeho mají strach? Udělali jsme to za vás. Vyzpovídali jsme sedm mužů, kteří nám prozradili, čeho se bojí ve vztazích. Těšte se na upřímné odpovědi a obnažení citlivé mužské duše.

žena s mužem přemítají čeho se muži bojí ve vztazích

Čeho se muži bojí ve vztazích? Budete se divit

Je všeobecně známé, že muži mluví o svých pocitech méně než ženy. Stres a emoce se v nich hromadí a tíží je jako kameny, ale nechtějí ukázat svou slabost. Jediné, co si přejí, je získat nad situací kontrolu. Přečtěte si, čeho se muži bojí ve vztazích. Třeba díky tomu pochopíte svého partnera.

Petr K. (37 let): „Mám strach, že nevydělávám dost peněz.“

„Neustále se ptám sám sebe, jestli vydělávám dost peněz. Ať vydělám, kolik vydělám, stejně mi nezbyde nic stranou. Kolik bych měl teda vydělávat, abych mohl sobě a rodině dopřát, co si zaslouží?“

Peníze vládnou světu a ovlivňují naše osobní životy. Muži jsou pasováni do role živitelů rodiny a nahlíží na peníze z těchto úhlů:

  • Peníze odrážejí jejich vlastní sebehodnotu.
  • Peníze vnímají jako prostředek pro zabezpečení rodiny.
  • Peníze považují za ukazatel společenské prestiže.
  • Peníze jim dávají pocit bezpečí.
  • Peníze jsou pro ně důležité z hlediska financování vzdělání dětí, dovolené a důchodu.

JAK MŮŽETE MUŽI POMOCT? Pracujte a plaťte účty společně bez ohledu na to, kolik kdo bere. Dáte tím muži najevo, že všechny problémy řešíte společně a že na nic není sám. Povězte mu, že jste na něj hrdá. Bude to pro něj hodně znamenat.

muž přemýšlí nad vztahem

Lukáš O. (41 let): „Připadá mi, že jsem v životě nic nedokázal.“

„Od osmnácti let jsem vystřídal několik zaměstnání. Od zedníka až po obchodního zástupce. I tak mi připadá, že jsem nic nedokázal. Nikde jsem nevydržel déle jak tři roky. Když se ohlídnu zpět, nic za mnou není. Partnerka na mě nemůže být hrdá.“

Pravdou je, že se muži často ohlíží zpět a přemítají nad svým životem. Ptají se sami sebe:

  • Co jsem v životě dokázal?
  • Co přenechám svým dětem?
  • Jak si mě budou děti pamatovat?
  • Je tohle to, co chci?
  • Jsem šťastný?
  • Je tráva jinde zelenější nebo ne?

Tímto sebehodnocením mapují, jestli žijí svůj život naplno. Nebo jestli jen přežívají.

JAK MŮŽETE MUŽI POMOCT? Promluvte si o jeho myšlenkách, čeho chce dosáhnout a jaké má krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé plány. Zeptejte se ho, jak mu s nimi můžete pomoci.

Oliver M. (28 let): „Co když přijdu o práci?“

„Mám skvělou práci. Baví mě, vydělávám slušné peníze a s partnerkou hodně cestujeme. Jenže pracuju v oboru, do kterého se neblaze promítá ekonomická krize. Často mě ochromí strach, že přijdu o práci. O to, co mě baví. O peníze. Co jiného bych dělal?“

Muži se až příliš soustředí na práci a kariéru. Někdy natolik, že upozaďují vztah a rodinu. Nedělají to ale schválně. Proto nechápou, proč jim partnerka vyčítá, že se jí nevěnují jako dříve. Pravda je, že čím jsou muži starší, tím více cítí zodpovědnost za rodinu.

JAK MŮŽETE MUŽI POMOCT? Připomeňte si, jak velký stres má kvůli práci. Zdůrazněte, že jste v tom spolu. Ať se stane cokoliv – přijde o práci, půjde s příjmem dolů – vy tu vždy pro něj budete. Zároveň mu citlivě sdělte, že potřebuje v životě nastolit rovnováhu. Práce a peníze přichází a odchází. Ale vy jste stále tu a musíte oba pracovat na vztahu.

muž přemýšlí nad vztahem a stárnutím

Standa L. (46 let): „Stárnu.“

„Vnímám, že už pro ženy nejsem zajímavý jako před lety. Jasně, nevypadám na dvacet. Ale do starého železa taky nepatřím. Nebo ano? Je padesátka milník, kdy si musím nazout bačkory a být rád za to, co mám? Rezignovat na mládí? Na život? Na jiné ženy?“

Muži se obávají stárnutí. Se stárnutím se pojí mnoho problémů: ztráta přitažlivosti, sexuální dysfunkce, šedé vlasy, nedostatek energie a různé nemoci. Jak mohou po padesátce čelit dravosti a sexappealu mladších mužů? Cítí, že je na ně vyvíjen společenský tlak, který se odráží na jejich sebevědomí a jako otravný červík v nich hlodá vědomí, že i oni jednou umřou.

JAK MŮŽETE MUŽI POMOCT? Stejně jako vy chcete být pro muže přitažlivá, i muž chce být pro vás atraktivní bez ohledu na věk. Povězte mu, že vás stále přitahuje. A dokažte mu to.

Libor P. (39 let): „Po třicítce jsem začal pozorovat, že se se mnou něco děje.“

„Jako by byla třicítka nějaký milník. Stres je mou každodenní součástí. Dostal jsem od doktora prášky na tlak a varování, ať nejím tolik tučného jídla. Zhoršil se mi zrak a ze zrcadla se na mě nedívá svalovec, ale taťka s břichem. Poprvé jsem řešil nějaké nemoci a vzhled. Vždyť se už partnerce nemůžu líbit.“

Co si budeme říkat, muži lékaře nenávidí a odkládají je, i když vědí, že v jejich těle není něco v pořádku. Nepoví vám to. Jen hádáte, že jim něco je a že nejsou ve své kůži.

JAK MŮŽETE MUŽI POMOCT? Připomeňte mu, že pokud se chce jednou dožít vnoučat, musí zůstat fit a chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Navrhněte, že na ně budete chodit společně.

muž a žena v objetí přemýšlí čeho se muži bojí ve vztazích

Fanda H. (42 let): „Stojím za něco v posteli?“

„Hlavou se mi mele, jestli je se mnou moje drahá polovička spokojená. Myslím v posteli. Co si budeme namlouvat, pokles testosteronu je znát. Bojím se, že ženu nebavím a najde si mladšího muže. Raději ani nechci vědět, jestli dělám svou práci dobře.“

Sexualita je pro muže velmi citlivé téma. Selhání v posteli berou jako známku stárnutí. Vždyť se jim to v minulosti nikdy nestávalo. Na muže je vyvíjen tlak, že musí mít v posteli výdrž, pevnou erekci a neustálou chuť na sex. Ve skutečnosti je pokles libida normální a případné erektilní dysfunkce mají řešení.

JAK MŮŽETE MUŽI POMOCT? Mluvte s ním o problému s erekcí citlivě. Pokud se vás přímo neptá, neříkejte mu, že sex není jako v minulosti. Místo toho si s ním promluvte o tom, co vás vzrušuje. Zapojte do sexuálních hrátek erotické hračky a více se spolu mazlete.

Adam K. (25 let): „Budu dobrý rodič?“

„Jako většina mých kamarádů mám obavu, jestli budu dobrý táta. Co když dítě nebudu umět připravit na život? Co když budu stejně mizerný táta jako můj táta? Co když nedokážu dítě dobře vychovat?“

Jako první si muži musí připustit, že mají z otcovství strach. Pak se teprve se svým strachem mohou vypořádat. I kdyby k tomu potřebovali pomoc psychoterapeuta. Možná nakonec dojdou k závěru, že dítě nechtějí. Nebo nad tím přestanou tolik přemýšlet a vrhnou se do otcovství po hlavě.

JAK MŮŽETE MUŽI POMOCT? Využijte vhodnou příležitost k tomu, abyste si o tom popovídali. Nikdy ale na partnera netlačte. Otcovství je volba, ne povinnost. Není vaší úlohou nutit ho. A neberte to jako selhání, když dítě nebude chtít. To nejlepší, co můžete pro partnera udělat, je být tu pro něj. Nebo si najít pod tlakem tikajících biologických hodin jiného muže.

muž v zrcadle přemýšlí nad vztahem

Sdílejte článek na Facebooku a zeptejte se svých přátel, z čeho mají ve vztazích strach.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial