ZAMYŠLENÍ: MONOGAMNÍ VZTAH JAKO PŘEŽITEK NEBO SYMBOL TRADIČNÍCH HODNOT?
Monogamie vs. polyamorie. Tradiční vs. otevřené vztahy. Připadá vám, že se tradiční hodnoty pomalu vytrácí? Podívejme se, co je monogamie z pohledu odborníků. Jedná se o přežitek a skutečně má pravdu sexuolog Jaroslav Zvěřina, že monogamie je pro člověka nepřirozená?
OBSAH ČLÁNKU
Co je monogamie?
Podle odborníků na vztahy je monogamie chápána jako stav, kdy máte v jeden okamžik pouze jednoho sexuálního partnera nebo jste ve vztahu s jedním mužem. Monogamní vztah tak chápeme jako romantické spojení mezi dvěma lidmi, kteří si slíbili emocionální a sexuální věrnost.
Co říká historie? V historii se monogamií označoval stav, když jste byla s jedním partnerem po celý svůj život.
Co říká současnost? Ve 21. století je monogamií označován vztah, když jste po dobu vztahu s jedním partnerem. Znamená to, že nemusíte být celý život jen s jedním mužem, ale během trvání každého vztahu jste partnerovi věrná.
Monogamie vs. polyamorie
Zdá se, že moderní doba přináší nové druhy vztahů: příkladem je tzv. nemonogamie nebo polyamorie, kterou se lidé netají, ale naopak chlubí.
Člověk, který žije v nemonogamním vztahu, je otevřený dalším vztahům a svému partnerovi jiné vztahy netají. Znamená to, že si navzájem sdělí, když mají více než jednoho sexuálního partnera nebo když se zamilují do někoho dalšího. Říká se, že jsou v tzv. otevřeném vztahu nebo v otevřeném manželství.
Polyamorie se podobá monogamii. Dva lidé se navzájem milují, žijí a sezdají se, ale souhlasí s tím, aby si protějšek našel jiného partnera na sex nebo další romantickou lásku.
Hodnoty monogamie
Zdá se, jako by monogamie byla k smíchu, zastaralá forma vztahu a symbol ztráty osobní svobody. Pokud je váš přítel záletník, ale vstupovala jste do monogamního vztahu, v kterém vyžadujete respekt a důvěru, nastává problém.
Základními hodnotami monogamie jsou DŮVĚRA, EMPATIE, SOUCIT, UPŘÍMNOST A KOMUNIKACE. Jen tak mohou mít páry zdravý monogamní vztah. Jestliže partner tyto hodnoty nesdílí, měli byste si popovídat o vašem vztahu a rozhodnout se, jestli chcete s takovým partnerem zůstat.
Je pro vás monogamní vztah to, co chcete?
Žijeme ve společnosti, kde jsou monogamní vztahy normou. Možná s tím ale nesouhlasíte a někdy jste se ptala sama sebe: „Chci být v monogamním vztahu?“ Mějte na paměti, že v první řadě byste měla být ve vztahu, ve kterém se budete cítit pohodlně a bezpečně.
- Je naprosto v pořádku (ne)cítit, že monogamie je jediný typ vztahu, který vás zajímá.
Sexuolog Jaroslav Zvěřina: monogamie pro nás není přirozená
Víte, že jen 3 procenta druhů savců ze 4 000 druhů vytváří trvalé páry? Podle sexuologa Jaroslava Zvěřiny ale mezi ně lidé nepatří. Ženy a muže k sobě táhne sexuální přitažlivost, jejímž smyslem je reprodukce. Příroda obohatila sexuální přitažlivost o orgasmus a romantickou zamilovanost, která ale mnohdy časem vyprchá.
Ač jsme jako lidé přirovnáváni sexuálními pudy a rozmnožováním k dalším savcům – jsme přece jen v něčem jiní. Jsme na odlišné inteligenční úrovni a po dosažení fyzické a psychické dospělosti jsme předurčeni vytvářet rodinu a stabilní zázemí. Když láska chladne a dva se odcizují, ukazuje to na špatnou komunikaci ve vztahu a nízkou míru tolerance. Stabilita vztahu spočívá v překonávání krizí.
Zamyšlení na závěr
A nezapomeňte: někoho milovat znamená navždy v něj doufat, očekávat od něho něco jiného než to, co jsme dodnes objevili. Každý se (pravděpodobně) jednou dostaneme do životní fáze, kdy věrnost bude naší prioritou, kdy budeme hledat stabilitu a bezpečí ve věrném vztahu a kdy dáme za pravdu názoru, že monogamní vztahy tvoří naše bytí a naše hodnoty.
Sdílejte článek na Facebooku a proberte s kamarádkami, jakému typu vztahu dávají přednost!