Závislost na jídle: když nemáte jídlo pod kontrolou
Závislost si můžete vypěstovat na cokoliv. A dokonce i na jídle. Přečtěte si, jak poznáte závislost na jídle, jaké jsou příčiny přejídání a jak tuto závislost léčit. Dostaňte se do psychické pohody a zhubněte díky dnešnímu článku!

Závislost na jídle je jako závislost na kokainu a heroinu
Člověk může být závislý na jídle – donedávna tomu někteří lidé nevěřili. V poslední době ale dávají odborné studie za pravdu lidem, kteří tvrdí, že jsou na jídle skutečně závislí. Nutkavé přejídání spouští v mozku chemické procesy, které vyvolávají blažené pocity.
Pod nadvládou dopaminu
Experimenty na zvířatech a lidech dokazují, že u lidí závislých na jídle se aktivují stejná centra jako u uživatelů kokainu a heroinu. Tato centra reagují zejména na vysoce kalorické potraviny bohaté na:
- cukry
- tuky
- sůl
Při konzumaci kalorických a chutných potravin probíhají v mozku chemické procesy, které produkují dopamin. O něm je známo, že navozuje celkový pocit pohody. Jakmile dopamin v mozku poklesne, mají někteří lidé nutkání něco sníst.
Kompulzivní přejídání bez pocitu sytosti
Touha po jídle potlačuje signály, že jste sytí. Výsledkem je, že stále jíte, i když nemáte hlad. V tomto případě hovoříme o kompulzivním přejídání. Funguje to na stejném principu jako závislost na nakupování a hazardních hrách.
Jídlo ve vás vyvolává intenzivní potěšení a ztrácíte kontrolu nad svými stravovacími návyky. Zjišťujete, že trávíte většinu času u jídla a přejídáte se, případně bojujete s nutkáním přejídat se.

Závislost na jídle postihuje i štíhlé lidi
Lidé závislí na jídle si také mohou vytvořit intoleranci k jídlu. Jedí víc a víc, ale jídlo je zasytí stále méně. Závislost na jídle mohou mít lidé plnoštíhlí i hubení. Lidé se štíhlou postavou mohou mít tělo geneticky naprogramováno tak, aby zvládlo zpracovat nadbytečné kalorie, případně zvyšují svou fyzickou aktivitu, aby vykompenzovali přejídání.
Lidé, kteří bojují se závislostí na jídle, s tím nemohou přestat, i když znají negativní důsledky přejídání: civilizační nemoci, přibírání na váze nebo narušení vztahů. Stejně jako lidé závislí na drogách a hazardních hrách mají problém ovládnout své chování, i když chtějí omezit jídlo nebo se o to mnohokrát pokusili.

Jak poznáte závislost na jídle?
Zkuste si odpovědět na následující otázky a zjistěte, jestli jste závislí na jídle:
- Když jíte určité potraviny, nakonec jich sníte víc, než jste plánovali.
- Konzumujete další jídla, i když už nemáte hlad.
- Jíte do okamžiku, kdy je vám špatně.
- Když nemáte doma nějaké pochutiny, jdete si je koupit třeba o půlnoci na pumpu.
- Vaše strava je jednotvárná, tučná a nezdravá.
- Kvůli jídlu zanedbáváte svou práci, rodinu a volnočasové aktivity.
- Vyhýbáte se společenským akcím, protože máte strach, že se na nich budete přejídat.
- Nedokážete kvůli jídlu fungovat v zaměstnání nebo ve škole.
Fyzické a psychické abstinenční příznaky
Závislost na jídle poznáte také podle abstinenčních příznaků, které mají negativní vliv na psychiku. Při závislosti na jídle můžete pociťovat:
- Úzkost
- Nesoustředěnost
- Fyzické příznaky (třes, pocení)
Jídlo je tak nástrojem, který vám psychiku zhoršuje a zároveň zlepšuje:
- Při přejídání cítíte pocity viny, nenávidíte se a máte deprese.
- Konzumujete stále větší množství jídla, abyste zahnali negativní emoce a zažili potěšení.

Jak léčit závislost na jídle? Pomůže psycholog
Závislost na jídle patří mezi vážné psychologické poruchy. Někteří odborníci jsou toho názoru, že zbavit se závislosti na jídle je mnohem těžší než zbavit se jiných závislostí. Alkoholici mohou abstinovat, protože alkohol nepotřebují k přežití. Ale bez jídla byste dlouho nepřežili. Vyplývá z toho, že závislost na jídle se nedá léčit abstinencí. Nepomohou tedy žádná dietní opatření, léky pro potlačení chuti ani přehnaná fyzická aktivita.
Psychoterapeutický program vás zbaví závislosti a přebytečných kil
Poraďte se o svém problému s praktickým lékařem, psychologem nebo psychiatrem. Cílem je odstranit příčinu přejídání. Jakmile si pojmenujete faktor, který způsobuje přejídání, přirozeně začnete hubnout a udržíte si dlouhodobě novou váhu. Nezlehčujte to tím, že jste jen požitkáři. Přejídání ukazuje na nahromaděný stres v těle, od kterého chcete alespoň na chvíli utéct.
Psychologové využívají k léčbě závislosti na jídle moderní psychoterapeutické programy. Na terapeutická sezení docházíte ambulantně, obvykle po dobu tří měsíců.

Pokud máte podezření, že jste závislí na jídle, začněte svůj problém řešit s odborníky.
Napište nám do komentářů vaše zkušenosti s přejídáním a svěřte se, co vám pomohlo!

