Moje tabu

ZÁVISLOST NA NAKUPOVÁNÍ: KDYŽ NAKUPUJETE VĚCI, CO NEPOTŘEBUJETE

Jen co dostanete výplatu, máte nutkání utrácet. Problém nastává, když se u vás rozvine závislost na nakupování. Co způsobuje impulzivní utrácení a jak bojovat s touto závislostí? Zjistili jsme za vás všechny potřebné informace, které se mohou hodit vám nebo i vašim kamarádkám.

žena se závislostí na nakupování

Závislost na nakupování v obchodech i na e-shopech

Během pandemie jsme se naučili objednávat na internetu vše: od potravin až po hygienické potřeby. Své telefony a notebooku jsme využívali pro relaxaci a doplnění dopaminu. Některé ženy ale online nakupování propadly natolik, že se staly závislé. Netýká se to ale jen online nákupů, ale i nadměrného utrácení v obchodních centrech.

Znaky, že jste závislá na nakupování

Závislost na nakupování se rozvinula s příchodem moderních technologií. Samozřejmě všichni občas něco objednáme přes internet, a nemusí to nutně vést k závislosti. Přesto jsou k tomu některé ženy náchylnější. Jak poznáte, že jste závislá na nakupování?

1. Trávíte veškerý čas procházením obchodů a e-shopů

Závislost na online nakupování poznáte, že trávíte příliš mnoho času (veškerý čas) návštěvou obchodních center a procházením e-shopů. Nemůžete se od toho odtrhnout a máte nutkání stále nakupovat – i když dané věci ve skutečnosti nepotřebujete.

2. Uspokojení z nákupu je pomíjivé

Koupila jste si další pár bot a další sadu kuchyňského nádobí. Cítíte vnitřní uspokojení. Jenže je pomíjivé. Radost vystřídají výčitky svědomí, pocit studu a zklamání nad sebou samou. Nedokážete ale z tohoto začarovaného kruhu vystoupit.

Točíte se ve spirále pocitů, kdy se cítíte dobře a vzápětí špatně. Chcete se zase cítit dobře, a tak si koupíte něco dalšího.

Jak začíná závislost na nakupování?

Nutkání k nakupování často začíná a končí negativními emocemi: osamělostí, depresí a úzkostí. Uchylujete se k nakupování, protože se nedokážete vypořádat se stresem a neumíte být sama. Někdy za závislostí na nakupování stojí nuda.

Psychologické důvody nadměrného utrácení

Z psychologického hlediska se závislí lidé zlepšují náladu nakupováním, aby zapomněli na pocit osamělosti a nejistoty. Bez nadsázky lze říct, že jim náladu zvedne „maloobchodní terapie“. Nenechte se tímto pojmem zmást: sice to zní, že to zlepšuje vaši psychiku, ale ve skutečnosti je to naopak.

Tzv. kompulzivní nakupování narušuje duševní zdraví, prohlubuje zadlužování, vyvolává konflikty v rodině a ovlivňuje pracovní vztahy.

POZOR: Závislost na nakupování může vzniknout, i když na internetu neutratíte ani korunu. Často stačí nekonečné scrollování.

žena se závislostí na nakupování

Co způsobuje závislost na nakupování?

Vědci odhadují, že si tělo vytváří závislost na nakupování stejně jako lidé závislí na hazardu.

1. Příval dopaminu

Nakupování a utrácení způsobuje, že se vám do těla uvolňuje dopamin, který navozuje euforické stavy.

2. Marketingový trik

Prodejci mají několik chytrých prodejních taktik, takže je o to těžší neutrácet. Marketingoví mágové vědí (možná lépe než kliničtí psychologové), co řídí chování kupujících.

Předkládají vám nevyžádané reklamy na základě vaší historie vyhledávání, pořádají bleskové prodeje nebo nabízí akci „kupte hned, zaplaťte později“.

Jak zastavit závislost na nakupování?

Na závislost na nakupování neexistují léky. Když ale vezmeme fakt, že úzce souvisí s jinými duševními poruchami, jako je úzkost nebo deprese, mohou léky na tyto problémy pomoct se závislostí. Podle několika studií pomáhá skupinová kognitivně behaviorální terapie. Kromě toho:

1. Všímejte si, za jakých okolností utrácíte. Zamyslete se, zda nekupujete věci, které nepotřebujete a jestli je vůbec vybalíte z krabice.

2. Co vás přimělo k nákupu? Byl to pocit osamělosti? Nebo nákupní aplikace ve vašem telefonu? V dnešní době je téměř nereálné být offline, proto se budete muset naučit, jak používat svůj notebook či telefon, kde jste jediným kliknutím od vstupu do e-shopu. Odborníci radí, abyste si v nějakém e-shopu prohlédla si zboží, procítila všechny negativní emoce a zanalyzovala své pocity.

3. Najděte zdravější způsob, jak zaplnit psychickou prázdnotu: zavolejte kamarádce, jděte si zaběhat, přečtěte si knihu, věnujte se svému seberozvoji. To vše může zmírnit emocionální problémy, které podporují závislost na nakupování.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial