ZLOMENÉ SRDCE: CO SE STANE S MOZKEM A TĚLEM PO ROZCHODU?
Pamatujete si svůj první rozchod? Možná vám bylo šestnáct, možná třicet, ale ta bolest byla stejná. Jako kdyby někdo vzal vaše srdce, rozbil ho kladivem a pak vám ho podal zpět se slovy: „Hele, to zvládneš.“ Proč rozchod bolí nejen duševně, ale i fyzicky? Co v těle způsobí zlomené srdce?

OBSAH ČLÁNKU
Proč nás bolí něco, co není zlomené?
Když vás někdo odmítne, váš mozek to nevyhodnotí jen jako smutnou událost, ale spíš jako varování, že vás právě vyhodili z domorodého kmene a brzy vás sežere šavlozubý tygr. Historicky jsme totiž přežili díky silným sociálním vazbám. A když se jedna zpřetrhá, naše tělo reaguje panikou.
Podle klinické psycholožky Dr. Sabriny Romanoff se náš nervový systém při rozchodu doslova rozladí. Cítíme úzkost, smutek a někdy i fyzickou bolest. Studie dokonce ukazují, že emoční bolest aktivuje stejné oblasti mozku jako bolest fyzická.
To vysvětluje, proč se po rozchodu cítíte, jako by vás někdo praštil kladivem do hrudníku.
Když mozek hraje proti vám
Vzpomínky na expartnera jsou jako otravná reklama, kterou nemůžete přeskočit. Mozek si je neustále přehrává, protože si myslí, že když budete dostatečně analyzovat, co se pokazilo, nějakým zázrakem to opravíte. Spoiler: neopravíte.
Navíc se spustí dopaminový absťák. Když jste ve vztahu, váš mozek si zvykne na pravidelný přísun hormonů štěstí. Po rozchodu? Totální výpadek. Tělo se cítí podvedené, protože přestala dodávka „láskových drog“. Takže pokud se přistihnete, že uprostřed noci stalkujete expartnera na Instagramu nebo posloucháte depresivní songy, není to jen váš emoční masochismus – je to biologie.
Důsledky pro duševní pohodu: složité uzdravení
Vyléčit zlomené srdce není jako mávnutím kouzelného proutku. Musíte se vypořádat s celou řadou ztrát: s myšlenkami na partnera, představou společné budoucnosti, návratem do single života… Musíte se postavit tváří v tvář problémům, které jste ve vztahu nemusela řešit.
Procházíte procesem truchlení, který zahrnuje popírání, hněv, smlouvání, depresi a smíření. Často se vracíte k vzpomínkám, dobrým i špatným, což vás drží v minulosti a brání vám jít dál.

Fyzické projevy zlomeného srdce
Ano, může vám být opravdu špatně. Změny spánkového režimu, nechutenství (nebo naopak chutě na všechno sladké, co existuje), bušení srdce, únava… To všechno jsou projevy hormonálního chaosu. Někteří lidé dokonce hlásí vypadávání vlasů nebo problémy s trávením.
A pak je tu syndrom zlomeného srdce. Stav, kdy stres z rozchodu ovlivní srdeční činnost natolik, že to vypadá jako infarkt. Ne, neděláme si srandu. To už je stupeň, kdy vás vaše tělo doslova varuje: „Hej, tohle mě fakt ničí.“
Jak se uzdravit (a nezešílet)
- Dejte si čas. Čas sice hned nezalepí díru v srdci, ale umožní vám pochopit, že tenhle stav není trvalý. Netlačte na sebe.
- Přerušte kontakt. Ano, vím, že chcete vědět, jestli si už našel jinou nebo jestli lajkuje smutné citáty. Ale vážně. Nehledejte ho, nepište mu, nevykládejte si jeho „přečteno“ na zprávě jako šifrovanou zprávu lásky.
- Nové rutiny. Místo zoufalého civění do zdi začněte dělat něco jiného. Nový koníček, cvičení, kurz vaření… prostě cokoliv, co vám dá nový směr.
- Obnovte sociální vazby. Přátelé, které jste v době vztahu trochu zanedbávala, jsou teď vaším nejlepším lékem. Vyrazte ven, povídejte si, smějte se.
- Soucit k sobě samé. Nebuďte na sebe tvrdá. Nejste slabá, protože vás to bolí. Jste jen člověk, co zažil něco, co se dotklo jeho srdce.
Pokud se cítíte opravdu ztraceně, vyhledejte odborníka. Rozchod je někdy těžší, než si přiznáme, a není hanba požádat o pomoc. Jednou se na tenhle rozchod podíváte zpětně a řeknete si: „To byla jen jedna kapitola, ne celý můj příběh.“
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

