Zaujalo nás

SYNDROM NEDĚLNÍHO ODPOLEDNE: CO ZPŮSOBUJE NEDĚLNÍ DEPRESE A JAK SE JICH ZBAVIT?

Je pátek a vy jásáte, že se vyspíte, odpočinete a setkáte s rodinou a přáteli. Jak se ale blíží pondělí, nálada vám klesá k bodu mrazu a bez nadsázky máte nedělní depresi. Odborníci přes duševní zdraví vysvětlují, co způsobuje nedělní deprese a jak jim předejít.

žena má nedělní deprese

Když máte v neděli špatnou náladu…

Pro mnoho z nás jsou víkendy krátké. V pátek večer lehnete s večerníčkem, protože jste totálně vyčerpaná. Na víkend máte velké plány, jenže celou sobotu doháníte resty v domácnosti. A najednou je tu neděle. Jste nervózní, podrážděná a v depresích. Máte zkaženou neděli, protože se děsíte toho, jaký kolotoč povinností vás čeká další pracovní týden.

Nedělní deprese nejsou fenoménem moderní doby. Ale něco je přeci jen jinak. Zdá se, že se lidem nedělní deprese zhoršují. Je to tím, že neumíme najít rovnováhu mezi pracovním a osobním životem? Přinášíme vám odpovědi na všechny palčivé otázky.

Co jsou nedělní deprese?

Podle psychiatra Alexe Dimitriua se někteří lidé potýkají s jakýmsi strachem, který souvisí se začátkem pracovního týdne. Lidé pociťují úzkosti a chodí spát později, aby oddálili pondělí. „V lidech se hromadí určitý druh strachu a odporu. Intenzita těchto pocitů narůstá s koncem víkendu.“

Alex Dimitriu přirovnává nedělní deprese a úzkosti k pocitu, který mají lidé před veřejným projevem nebo důležitou zkouškou. Víte, že musíte předvést svůj nejlepší výkon.

Určitá míra úzkosti je normální. Pomáhá vám připravit se na další týden a naladit se na práci a povinnosti. Problém nastává, když vás úzkost limituje, paralyzuje a připravuje o spánek. Alex Dimitriu zvedá varovný prst, abychom tomu věnovali větší pozornost.

kočka má nedělní deprese

Proč jsou nedělní deprese stále častější?

Na vině může být pandemické období, během kterého si lidé zvykli pracovat z domova. Když se vrátili zpět na pracoviště, začali se potýkat s psychickými problémy.

Neházejme ale všechno na pandemii. Musíme si uvědomit, že za posledních 50 let jsou lidé ve větším časovém presu a pod tlakem. Hranice mezi prací a osobním životem se stírá. Doma si budujeme domácí kanceláře, přes chytrý telefon přijímáme pracovní emaily a nemáme prostor, abychom si dostatečně odpočinuli. Technologie se vplížila do našich životů a málokdo je o víkendu offline.

Jak se zbavit nedělních depresí?

Jednou z nejdůležitějších věcí je, aby šli lidé v neděli spát včas. Neměli bychom si víkend prodlužovat na úkor spánku.

Psychoterapeut Jonathan Alpert radí: „Nenechávejte přípravu na další pracovní týden na neděli. Na konci každého pracovního týdne tomu věnujte několik minut času. Ukliďte si pracovní prostor a sepište si seznam úkolů. Díky tomu nebudete dalších 48 hodin přemýšlet, co musíte udělat a na co nesmíte zapomenout.“

Nezahlcujte se o víkendu úkoly. Odpočívejte a načerpejte energii v přírodě, u televize nebo se svými přáteli. Naplánujte si aktivity podle nálady. Na neděli vymyslete s partnerem zábavný program, který vás rozptýlí.

A nakonec se podívejte do své duše a zjistěte, co je příčinou nedělních depresí a úzkostí. Jsou vaše myšlenky opodstatněné nebo si zbytečně zatěžujete hlavu scénáři, které nikdy nenastanou? Skutečně váš šéf očekává, že budete dohánět o víkendu pracovní resty? Někdy si vkládáme do hlavy zbytečné obavy, které jsou na hony vzdálené realitě.

odpočinek s knihou

Naordinujte si odpočinek a vypněte si data

Naštěstí existuje řešení, jak nedělní deprese potlačit. Dejme si společně předsevzetí, že budeme o víkendech relaxovat, trávit čas v přírodě, bavit se s rodinou a přáteli a dostatečně spát. Naopak přestaňme myslet na práci a vypněme si mobilní data. Práce koneckonců definuje jen jednu část toho, kým jsme. Slibme si, že si nebudeme ukrajovat volno a přemýšlet nad novým pracovním týdnem.

Sdílejte článek na Facebooku a pobavte se s přáteli o tom, jestli mají nedělní deprese a jestli si dokážou užít každou minutu víkendu.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial