Láska a vztahy

7 NEBEZPEČNÝCH ZNAKŮ GASLIGHTINGU VE VZTAHU

Gaslighting je forma emocionálního zneužívání, kdy si muž pohrává s vaším vnímáním reality. Je to nebezpečná technika, která vám vezme sebevědomí a připraví o zdravý rozum. Přinášíme vám sedm známek toho, že muž používá gaslighting ve vztahu.

gaslighting

Co je gaslighting?

Gaslighting je manipulativní technika, kterou muži používají, aby získali nad ženou kontrolu a moc. Zahrnuje popírání reality, o které člověk ví, že ji prožívá. Uveďme si příklad:

  • Náhodou zahlédnete svého partnera s jinou ženou, ale partner to popírá a tvrdí, že si to vymýšlíte.

7 známek gaslightinu ve vztahu

1. Říká vám, že fantazírujete

Partner popírá něco, o čem víte, že jste viděla nebo zažila.

2. Tvrdí, že reagujete přehnaně

Partner zlehčuje vaše pocity a emoce a přesvědčuje vás, že reagujete přehnaně. Věřte svým instinktům a nenechte si od nikoho diktovat, jak se máte cítit.

3. Sráží vám sebevědomí

Partner vás nutí pochybovat o sobě a svých schopnostech. Nepodporuje vás a sráží vás na kolena.

4. Chce mít ve vztahu veškerou moc

Partner chce mít vše pod kontrolou. Dává vám najevo, že na vašich názorech nezáleží. Chybí ve vztahu vzájemný respekt a kompromisy.

5. Je jako Jekyll & Hyde

Partner má dvě stránky osobnosti: dobrou a špatnou. A vy nikdy nevíte, kterou na vás promluví. Naopak on moc dobře ví, jakou stránku osobnosti kdy a jak použít.

6. Donutí vás pochybovat o zdravém rozumu

Partner se vás snaží zmást a pochybovat o svém zdravém rozumu a vnímání. Začnete nad sebou přemýšlet, jestli nejste skutečně „blázen“.

žena obětí gaslightingu

7. Chce, abyste se za vše omlouvala

Partner docílí toho, že se omlouváte za věci, které jste neudělala nebo které se nenastaly vaší vinou. Přiměje vás, abyste se cítila provinile.

Pokud se do vašeho vztahu vplížil gaslighting, je důležité jednat. Promluvte si s důvěryhodnou osobou nebo členem rodiny. Požádejte o radu terapeuta a co nejrychleji odejděte ze vztahu. Pamatujte, že si zasloužíte, aby s vámi bylo jednáno s respektem a laskavostí. Netolerujte od nikoho emocionální zneužívání.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial