Zaujalo nás

POMLOUVÁNÍ: PROČ TOLIK MILUJEME DRBY?

Pomlouvat či nepomlouvat? Je lidskou přirozeností, že drbeme lidi kolem nás včetně celebrit. Proč tolik milujeme drby? A je pomlouvání jen neškodný zvyk, který si nemůžeme odpustit, nebo bychom to měly stopnout dříve, než nějakému člověku ublížíme?

dvě ženy pomlouvají u skleničky vína

Pomlouváte? Dáváte průchod svému temnějšímu JÁ

Pomlouvání je skvělá zábava, než se dostaví výčitky svědomí. I když to není to nejlepší pro naše vyšší a zdravější JÁ, je to obohacující pro naše nižší a temnější JÁ.

Ne všechny drby jsou ale špatné. Někdy pomlouváme vlídným, až oslavným způsobem. A vyjádřit někomu obdiv nebo soucit je naprosto v pořádku. Ale když druhé odsuzujeme a jsme zlomyslné, měly bychom si říct DOST.

Nic se nevyrovná vzrušení, když někomu říkáme tajné drby. Je to takové provinilé potěšení.

Pomlouvání jako rituál stmelování

Již v době dospívání zjišťujeme, že když někoho pomlouváme, podstupujeme takový malý rituál stmelování, kdy se cítíme s ostatními nadřazeně. Zároveň víme, že se právě dopouštíme něčeho tajného a vzrušujícího. Pravdou je, že drby jsou užitečné pro váš emocionální vývoj, ale pravděpodobně byste měla pomlouvání nechat, když vstoupíte do světa dospělých.

Ale není to tak snadné, že? Zvlášť v době sociálních sítí a bulvárních novin. Sledujeme, co lidé dělají a následně to komentujeme. Koneckonců jedna ze tří z nás kontroluje telefon uprostřed noci – a není to náhoda. Z morálního hlediska bychom neměly nikoho soudit a sledovat něčí život ve svém volném čase. Má to svou temnou stránku a není divu, že se jako společnost potýkáme s kyberšikanou a morálním úpadkem.

I když jsme dávno dospělé, stále podléháme touze pomlouvat. Začíná to nevinně: povídáte si s kamarádkou o někom jiném a cítíte, že jste překročily jakousi morální hranici. Kdyby vás někdo zaslechnul, styděla byste se. Jenže nemáte sílu odolat drbům.

Pomlouvání jako důsledek doby kamenné

Cítíte se provinile, ale je těžké s pomlouváním přestat. Všichni duchovní učitelé nás varují, abychom to jako lidé nedělali. Mnoho psychologů a antropologů tvrdí, že jsme zvyklí na drby. Máme nastaveny mozky z doby kamenné, ale přitom žijeme v moderním světě. Pomlouvání je pozorovatelné u lidí všech kultur. A právě to ukazuje na to, že je to životně důležitý aspekt lidské povahy.

Drby jsou součástí našeho evolučního přežití. Naši pravěcí předci pomlouvali, aby lidé z kmene věděli, jaké společenské normy jim projdou. Na základní úrovni mají pomluvy a strach z pomlouvání odrazovat od špatného chování.

Také si nemůžete s pomlouváním pomoct?

Z toho vyplývá, že masmédia mají velký náskok před naším evolučním růstem. Stále si pleteme celebrity s členy naší skutečné blízké komunity. Zároveň tyto celebrity potřebujeme: mladí lidé hledají v této kultuře životní strategie, které by se za starých časů naučili od svého kmene.

Co je tedy v pořádku a co ne? Morálka nám říká, že bychom neměly pomlouvat, ale věda tvrdí, že si nemůžeme pomoct. Je ale na nás, abychom našly rovnováhu. Vždy se řiďte tímto: Dokázala byste povědět vše, co zaznělo v drbech, dotyčnému do očí?

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial