Moje tabu

PSYCHICKÉ ZHROUCENÍ: JAK SI ŘÍCT O POMOC?

Psychické zhroucení je důsledkem toho, že jste si nedokázala říct o pomoc. Nejspíš jste měla pocit, že nemáte důvod vyhledat pomoc. Chlácholíte se, že jsou na tom jiní lidé hůře než vy. Může to tak být, ale to nemění nic na tom, jak se cítíte. Jak si říct o pomoc a posílit duševní zdraví?

žena ležící na zemi prožívá psychické zhroucení

4 důvody, proč si lidé neřeknou o pomoc

Pokud budete i nadále ignorovat negativní emoce, jako je úzkost nebo syndrom vyhoření, může to vést k sebedestrukci a nervovému zhroucení. Představte si samu sebe jako tlakový hrnec. Ignorujete zesilující pískání ventilku, až dojde k explozi. Jaké jsou důvody, proč si lidé neřeknou o pomoc?

1. Nechcete být přítěž pro ostatní

Nejčastějším důvodem je, že nechcete být přítěží pro rodinu a přátele a naložit jim další starosti. Odmítáte obtěžovat ty, které milujete a na kterých vám záleží.

2. Nechcete ztratit před lidmi svou tvář

Každý z nás nosí nějakou masku a neumíme projevit svou autenticitu. Vnější svět vás vidí tak, že vše zvládáte s úsměvem. Onu masku nesundáte ani před nejbližšími lidmi.

3. Bojíte se posměšků nebo odsouzení

Máte v sobě strach z neznáma. Obáváte se posměšků a odsouzení. Bojíte se ukázat svou zranitelnost, protože máte strach z odmítnutí nebo ze zlehčování vašich problémů.

žena u počítače prožívá psychické zhroucení

4. Svěřila jste se špatné osobě

Kdysi jste se svěřila někomu se svými problémy, ale nedopadlo to zrovna dobře? Ztratila jste důvěru k psychoterapeutovi i ke svému okolí? Zneužil to někdo k šíření drbů? Žádný z těchto scénářů není důvodem pro to, abyste nepožádala o pomoc. Přinášíme vám seznam otázek, na které byste si měla upřímně odpovědět. Navedou vás na správnou cestu, jak si říct o pomoc:

S kým můžu mluvit o svých problémech?

  • Rodina a přátelé
  • Kolegové
  • Praktický lékař, psycholog, psychiatr, terapeut nebo kvalifikovaný kouč
  • Komunita
  • Linka pomoci

Kdy a kde je nejlepší si popovídat?

Zkuste se vyhnout době, kdy víte, že daný člověk bude pravděpodobně zaneprázdněn. Kamarádka, která má děti, bude mít nejspíš čas až večer. Spojte se s ní přes videohovor a popovídejte si o vašich problémech.

Proč se cítíte tak mizerně?

Buďte k sobě upřímná a odpovězte si, proč se tak cítíte. Zapište si své pocity a dobu případných panických ataků a úzkostných stavů. Dále si sepište všechny vtíravé myšlenky, které vám zaměstnávají hlavu a trápí vás.

Nakonec se soustřeďte na to, co máte pod kontrolou a co je mimo vaši kontrolu. Přemýšlejte o tom, jakou podporu potřebujete.

Jak vám konkrétní člověk může pomoct?

Představte si, že se vás kamarádka nebo psycholožka ptají: „Jak byste chtěla, abych vám pomohla?“ A odpovězte si na to. V některých případech chcete, aby vás někdo vyslechnul. Možná budete chtít, aby vám daná osoba pomohla jinak, například aby vás někam doprovodila nebo aby vám doporučila konkrétní pomoc.

Cítíte, že si vás kamarádka nebo psychoterapeut poslechli napůl ucha a stále se cítíte nevyslyšena? Najděte si jiného profesionála či blízkou osobu, které můžete říct o svých problémech. Nikdy to ale nenechte zajít tak daleko, aby se tlakový hrnec roztříštil na kusy a způsobil vám psychický kolaps.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial