Bydlení

16 TIPŮ, JAK SE ZBAVIT PRACHU V BYTĚ

Přijde vám, že jen co utřete prach, už se tvoří další vrstva prachu? Ulehčete si úklid v domácnosti a přečtěte si našich 16 rad, jak se zbavit prachu v domácnosti. Díky těmto jednoduchým fíglům snížíte prašnost v bytě na minimum!

žena se zbavuje prachu v ložnici

Co je vlastně prach?

Kdybychom analyzovali prach, našli bychom v něm kožní buňky, vlasy, zvířecí chlupy, pyl, nečistoty, vlákna tkanin, spory plísní a další škodlivé částice. Zde je otázka za milion:

JAK SE ZBAVIT PRACHU? Existuje nějaká strategie, jak udržet domácnost čistou a bez prachu? A je to vůbec možné? Pojďme si na to odpovědět.

Naučte se správně utírat prach

Prach se dá odstranit několika způsoby. My vám přinášíme návod, který se nám líbí ze všeho nejvíc:

  • Nejprve z nábytku odstraňte veškeré předměty. Neutírejte prach jen kolem věcí, ale i plochu pod nimi.
  • Stírejte prach hadrem z mikrovlákna, který zachytí prachové částice a zabrání víření prachu.
  • Věci z nábytku oprašte a vraťte je na své místo.
  • Vyluxujte spadaný prach a případně očistěte boky nábytku.

OTÁZKA DO PRANICE: Měla byste utírat prach pravidelně nebo až když je na nábytku viditelná vrstva prachu? V ideálním případě utírejte prach jednou za týden nebo jednou za dva týdny.

žena uklízí oblečení

Jak snížit prašnost v bytě?

Otravuje vás, že musíte každý týden utírat v bytě prach? Snižte prašnost v bytě díky těmto trikům:

1. Kupte několik rohožek

Rohožky položte před vstup do bytu a do předsíně, kde si zouváte boty. Budete tak mít jistotu, že neroznesete nečistoty po bytě. Rohožky pravidelně vysávejte nebo omývejte.

2. Pečujte důkladně o domácí mazlíčky

Hlavním zdrojem prachu jsou odumřelé kožní buňky a zvířecí chlupy. Pečujte o své domácí mazlíčky a zabraňte rozsévání chlupů po bytě.

3. Zavírejte okna

Ano – okna otevíráme právě proto, abychom se nadechli čerstvého vzduchu. Vzduch zvenčí ale zvyšuje množství prachu v domácnosti. Okny a dveřmi proniká do bytu pyl, spory plísní a nečistoty. Okna neotevírejte zejména ve větrných dnech.

4. Zbavte se koberců

Koberce – to jsou lapače prachu. A uvolňují ho do vzduchu pokaždé, když na něj šlápnete. Nahraďte koberce plovoucí podlahou, vinylovou podlahou nebo dlaždicemi.

5. Vyperte jednou za čas polštáře

I když perete povlečení každý týden, roztoči se dostanou do polštářů a peřin. Vyperte je v jemném pracím prostředku, osušte a načechrejte. V noci se vám bude lépe dýchat.

6. Vytírejte podlahu

Staré dobré vytírání je nejlepším pomocníkem v boji proti prachu. Mopem odstraníte až 90 procent prachu v domácnosti. Vlhký mop zadrží prach, který jednoduše spláchnete do odpadu.

7. Zbavte se statické elektřiny

V suchých místnostech vzniká statická elektřina, která přitahuje prach. Zanedlouho tak máte zaprášený celý byt. Postavte do místnosti zvlhčovač vzduchu a udržujte v domácnosti vlhkost mezi 40 až 50 procenty.

pokojová rostlina omytá od prachu

8. Zaměřte se na čalounění a bytový textil

Ruku na srdce: jak často vysáváte gauč? Vyklepáváte dekorační polštáře? Perete záclony? Čistíte látkové stínidlo lampy? Čalounění a bytový textil přitahuje prach a způsobuje prašnost v domácnosti.

9. Postavte do místnosti čističku vzduchu

Čistička vzduchu funguje na tom principu, že zachytává částice prachu a dalších škodlivin. Čističky zakoupíte v různých tvarech a velikostech do malých i velkých bytů.

10. Pořiďte si vysavač s HEPA filtry

Vysavač je skvělou zbraní pro boj s prachem. Nejméně jednou týdně vysajte byt bezsáčkovým vysavačem s vestavěnými HEPA flitry, které zachytí malé částice nečistot. Výběr nejlepších modelů vysavačů najdete třeba v tomto testu.

11. Ukládejte sezónní oblečení do pytlů

K prašnosti v bytě přispívají zbloudilá textilní vlákna z oblečení, ložního prádla a polštářů. Uložte sezónní oblečení do pytlů nebo je zalisujte do vakuových obalů.

12. Eliminujte textilie v bytě

Textilie prach zachycují , ale i vytvářejí. Eliminujte v bytě množství polštářů, dek a dalších textilií na posteli a nábytku. Vyměňte závěsy za římské rolety, z kterých snadno setřete prach.

13. Udržujte pořádek ve skříních

Ve skříni skladujeme oblečení a doplňky, z kterých se uvolňují vlákna. Ukliďte si ve skříních a nechte v nich jen to, co skutečně potřebujete. Ujistěte se, že máte mezi jednotlivými policemi dostatek místa, abyste ve skříni mohla utírat prach.

14. Stírejte prach z rostlin

Pokojové rostliny jsou sběrači prachu. Vezměte hadřík z mikrovlákna a setřete prach z listů, případně větší pokojové rostliny osprchujte.

domácí mazlíčci, kteří způsobují prach v bytě

15. Oprašte elektroniku

Počítače, tiskárny, televize a reproduktory působí na prach jako magnet. Než se ale pustíte do čištění elektroniky, odpojte ji ze sítě. Prach z povrchu setřete hadříkem z mikrovlákna a štěrbiny vyčistěte měkkou prachovkou.

16. Očistěte stropy, stěny a soklové lišty

Většina vysavačů má speciální nástavce na prach, kterými sesbíráte prach ze stěn, stropů a lišt. Pokud si chcete takový vysavač pořídit, ujistěte se, že má dostatečně dlouhou hadici a kartáč na prach. Postupujte od stropu dolů, abyste zachytili nepořádek.

Prach je nevyhnutelnou součástí našich životů a našich domácností. Na utírání prachu používejte hadříky na prach a naopak nestírejte prach klasickými nadýchanými prachovkami. Těmito prachovkami sice prach odstraníte, ale většina prachových částic se uvolní do vzduchu a usadí se zpět na plochách.

Sdílejte článek na Facebooku a poraďte přátelům, jak se rychle zbavit prachu v domácnosti!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial