Zdraví

6 RAD, JAK PEČOVAT V LÉTĚ O INTIMNÍ PARTIE

Na plavkovou sezónu se těšíte celou zimu. Jenže vodní radovánky vám mohou způsobit zdravotní problémy. Ženské intimní partie jsou náchylné k infekci víc než kdy jindy. Přečtěte si osvědčené rady, jak pečovat v létě o intimní části těla a jak si užít léto ve zdraví.

žena v bikinách relaxuje na pláži

Ryze ženské téma: jak na zdravé intimní partie v létě?

Nedovolte, aby vám vaginální problémy narušily pohodou letní atmosféru nebo dokonce dovolenou u moře. Nejspíš vás to láká k opalování a koupání – a proto léto tolik milujete. Jenže není dobrý nápad zůstávat hodiny ve vlhkých plavkách. Horké počasí totiž může způsobit v kombinaci s vlhkými plavkami

  • podráždění intimních míst,
  • nerovnováhu vaginální mikroflóry a
  • rozvoj plísňových či bakteriálních infekcí.

Znáte hlavní příčinu problémů? Možná to máte sama vypozorované. Přispívá k tomu zejména

  • nadměrná vlhkost,
  • vysoké teploty,
  • dehydratace organismu a
  • pot.

žena v bikinách se drží za zadek

Vlhké prostředí narušuje vaginální rovnováhu

Ve vlhkém prostředí vzniká pomyslný ráj pro množení kvasinek a bakterií. Přečtěte si 6 rad, jak si udržet zdravou vaginální mikroflóru po celé léto:

1. Svlékněte si mokré plavky

Pokud trpíte na svědění, pálení a bolestivost intimních partií, převlékněte se z vlhkých plavek do suchého, čistého a volného oblečení. Vlhké prostředí vytváří živnou půdu pro škodlivé bakterie, ale v suchém oblečení budete v bezpečí. Přibalte si do plážové tašky prodyšné bavlněné spodní prádlo a volné šortky, případně náhradní suché plavky.

2. Plavky po koupání vyperte

Vyhněte se opětovnému nošení nepraných plavek. Gynekologové by vás upozornili na to, že plavky jsou pouze na jedno použití a pak šup s nimi do pračky – bez ohledu na to, zda se v nich koupete nebo ne. I když vypadají na první pohled čisté, materiál se dostal do kontaktu s bakteriemi z pochvy a zadečku. Pokud plavky nevyperete, bakterie se rozmnoží a zvyšuje se riziko infekce a podráždění. Plavky perte nejlépe v hypoalergenním pracím prostředku pro citlivou pokožku.

žena v bikinách se dívá na moře

3. Nepůjčujte si plavky – ani od své kamarádky

Rozhodla jste se, že půjdete s kamarádkou na koupaliště, ale nemáte s sebou plavky? Možná budete v pokušení půjčit si plavky od kamarádky. Není to ale dobrý nápad. I čisté plavky vám mohou rozjet vaginální infekci. Vyprané plavky mohou obsahovat bakterie, které vyvolávají zdravotní potíže. Podle odborných výzkumů přežívají patogeny (jako jsou houby a bakterie) v pračkách a na oblečení i po vyprání.

4. Jděte spát bez spodního prádla

Nechte pokožku v noci odpočinout. Za teplých letních nocí se zpotíte a ve spodním prádle pak nastávají ideální podmínky pro množení kvasinek a bakterií. Spěte naostro a nechte své intimní partie „dýchat“. Klimatizací, ventilátorem nebo otevřenými okny zchlaďte místnost na 17 až 20 stupňů Celsia. V případě, že se nevyspíte bez spodního prádla, natáhněte si na noc kalhotky ze 100% bavlny.

dámský holicí strojek

5. Nepoužívejte parfemovanou intimní kosmetiku

Vonné toaletní ubrousky jsou tak skvělé: můžete je hodit do tašky a kdykoliv se na toaletě osvěžit. Gynekologové vám je ale nedoporučují. Vlhčené ubrousky a spreje většinou obsahují alkohol nebo vonné složky, které narušují vaginální rovnováhu. Pokud se potřebujete umýt či osvěžit, opláchněte si intimní místa vodou. Nikdy si nedělejte výplachy pochvy a spolehněte se na její samočisticí schopnosti. Neobejdete-li se bez intimního gelu, sáhněte po neparfémovaném produktu bez barviv.

6. Nechte pokožku regenerovat

Noční můra všech žen je, když jim z bikin trčí chloupky. Mějte ale na paměti, že holení či depilace zvyšují riziko poranění a vzniku infekcí – včetně virové infekce způsobené papilomavirem HPV. Po holení či depilaci počkejte 24 až 48 hodin, než si půjdete zasportovat nebo než si obléknete přiléhavé oblečení. Pokožka tak má čas na regeneraci.

žena se prochází u moře v šatech

V létě se chcete cítit čisté a svěží. Kdo by ne? Osvojte si jednoduché návyky a ochraňte své intimní partie před kvasinkovými infekcemi a vaginálními záněty.

Napište nám do komentářů, co vám pomáhá proti letním zánětům!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial