Láska a vztahy

BREADCRUMBING: OZVE SE, ODMLČÍ – ANEB TOXICKÝ TREND V SEZNAMOVÁNÍ

Breadcrumbing – to je nový termín pro toxický trend v seznamování, který je škodlivější, než si mnozí lidé myslí. O co se jedná? Přinášíme vám odhalení nové manipulativní techniky. Na závěr se těšte na příběhy čtyř žen, které breadcrumbing zažily na vlastní kůži. Jejich životní příběhy přiblížila autorka Kat Storr.

naštvaná žena kvůli breadcrumbingu

Breadcrumbing: když sbíráte drobečky, které vám muž hodí k nohám

Když se řekne breadcrumbing, málokdo ví, o čem se hovoří. Doslovný překlad to nemá, ale mohli bychom to chápat jako drobky, které vám někdo ve vztazích hází k nohám a vy jako ptáček po nich lačníte a sbíráte je. Breadcrumbing funguje na tom principu, kdy jste s někým v kontaktu, flirtuje s vámi, ale v souhrnu komunikuje velmi sporadicky. Nedokáže se zavázat k něčemu dalšímu. Jak moc je toto chování běžné a proč to muži dělají?

Ozve se, neozve… Ozve se, neozve…

Seznamovací aplikace se staly nevyhnutelně číslem jedna, jak poznat nové lidi. Jak ale všichni víme, digitální verze člověka nemusí být verzí toho skutečného. Muž vás zahrnuje komplimenty a zdá se, že má o vás zájem. Dokonce nastíní nějaké plány. Jenže pak se vám několik dní nebo týdnů neozve a neodpovídá.

Jako v pohádce o Jeníčkovi a Mařence

Vzpomeňte si na pohádku o Jeníčkovi a Mařence. Drobečky chleba jim dávali naději, že je někdo podle drobků najde. Nikdo je ale nehledal. Není třeba zdůrazňovat, že toto toxické chování mužů má neblahý dopad na vás samotné. Vy jako žena sdílíte s mužem intimní pocity a očekáváte postupné poznávání s cílem navázat vztah.

Toxické chování zvané breadcrumbing: jak ho poznáte?

Muži, kteří se uchylují k breadcrumbingu, se s vámi málokdy sejdou a moc s vámi nekomunikují. Vy jako rozumná žena kladete muži otázky a rozvíjíte konverzaci, ale on píše vyhýbavě, je prchlivý nebo nereaguje. Breadcrumbing zahrnuje:

  • sporadické textové zprávy
  • občasné lajkování příspěvků na sociálních sítích
  • krátké konverzace na povrchní úrovni
  • příležitostné komplimenty
  • nereagování na zprávy po dobu několika dnů

Toto chování sráží vaši sebedůvěru a způsobuje, že se cítíte bezvýznamná. Nechcete v seznamování dál pokračovat a přestanete se snažit a čekat. V tu chvíli vám muž hodí onen drobek, aby vás nalákal zpět.

Příklad: Najednou vás osloví, když se cítí osamělý nebo když potřebuje ujištění, že jste na něj nezapomněla. Začne jevit zájem, když se od něj emočně vzdálíte.

naštvaná žena kvůli breadcrumbingu

4 příběhy žen, které zažily breadcrumbing

1. Rachel, 41 let

Rachel se svěřila, že breadcrumbing je typickým chováním mužů na seznamkách. V některých případech v tom pokračovali, i když se s nimi setkala osobně. O této toxické manipulativní technice si myslí: „Samé flirtování, které k ničemu nevede. Jen zájem o sex. Neustále je zaneprázdněný, posílá neosobní zprávy, a čím víc se stáhnu, tím víc se o mě začne zajímat.“

Muži vám pošlou tu a tam zprávu. Zeptají se, jak se máte, jaké máte plány na další týden, a píšou vám, jak na vás mysleli. Jenže zprávy chodí po delší odmlce, takže již nereaguje na vaši zprávu a vytrácí se spontánnost.

Breadcrumbing někteří vnímají jako vyhoření ze seznamování. Muži nedokážou komunikovat jen s jednou ženou a vložit do seznamování čas a energii. Dochází postupně k jednostrannému zasílání zpráv.

Rachel prozradila, že není naštvaná, když s ní muži takto zacházejí. „Ze začátku mi to přijde v pořádku. Ve skutečnosti je to podezřelé, když do seznamování skočí po hlavě.“

Pokud však nezmění přístup ani po několika schůzkách, spustí se jí alarm v hlavě. „Ptáte se sama sebe, proč s vámi takto jednají? Co jste mohla udělat jinak? Ve skutečnosti je to proto, že se nechtějí vázat, ale chtějí všechny ty zábavné věci, které patří ke vztahu, tj. pozornost, sex, žertování, ale bez závazků, obětí a týmové práce.“

2. Annie, 50 let

Annie se seznámila s jedním mužem přes sociální sítě. Na začátku to bylo intenzivní a posílali si několik zpráv denně. Plánovali, že se sejdou. Annie si vzala v práci volno a rezervovala stůl v restauraci. Když se měli vidět, odmlčel se. O dva týdny později se jí hluboce omlouval. „Pracovní úraz, špatná psychika, cítil se pod tlakem a podobně. Vysvětlila jsem mu, jaké mi tím způsobil nepříjemnosti, a řekla jsem mu, že kdyby komunikoval, nenastal by žádný problém,“ říká Annie.

Breadcrumbing s tímto mužem trval dva roky. Omlouval se jí a dělal mužná gesta, aby s ní udržel kontakt. „Připadala jsem si bezvýznamná, potřebná i zoufalá zároveň. Silně pochybuji o své vlastní hodnotě. Bylo to nedůstojné. Annie si myslí, že tento muž byl nešťastný, nejistý a cítil se nehodný lásky. Pokazil si život a ji strhával s sebou.

3. Sarah, 52 let

Sarah byla v kontaktu s mužem, který jí psal občasné zprávy. „Vtipkovali jsme, ale když jsem mu navrhla, že bychom se mohli sejít, měl najednou moc práce,“ vzpomíná. Přiznává, že toto chování trvalo několik týdnů a nezdálo se, že by měl zájem se setkat nebo si dokonce zavolat. „Cítila jsem se frustrovaná, protože jsem se chtěla jen setkat a osobně si promluvit. A on to zjevně neměl v úmyslu, ale byl rád, že si můžeme psát.“ Sarah si myslela, že má muž zájem o sex, ale ve skutečnosti neplánoval ani to.

4. Jenny, 42 let

Jenny se rozpovídala, že poznala jednoho muže přes seznamovací aplikaci. „Psali jsme si každý den. Domluvili jsme si schůzku v době covidu, která nakonec měla proběhnout o dva měsíce později. Jakmile omezení skončila, termíny schůzek rušil všemožnými výmluvami – od toho, že se bál covidu, až po historku o příteli, který se stal tátou a chtěl po něm, aby mu udělal rodinné fotky. Zpočátku mi ta vysvětlení přišla pravdivá, ale pokračovalo to takto dále.“

Jenny pro to měla pochopení, avšak brzy začala pochybovat o všem, co jí kdy řekl. I když byla frustrovaná, stále souhlasila s dalšími termíny schůzkek, které navrhoval. Ani po šesti měsících psaní se nesetkali tváří v tvář. „Pověděla jsem mu, aby mi přestal posílat zprávy, jestli neměl nikdy v úmyslu se skutečně setkat – a on přestal.“ Myslí si, že muž, se kterým byla v kontaktu, hledal jen rozptýlení a nejspíš nebyl ani svobodný.

naštvaná žena kvůli breadcrumbingu

Jak se vypořádat s tímto toxickým jednáním?

1. Uvědomte si, že je čas jít dál

Máte pocit, že jste do tohoto „vztahu“ investovala spoustu času a nechcete to vzdát? S tím tito muži počítají. Je ale načase jít dál a najít si někoho, kdo vás bude respektovat.

2. Buďte upřímná

Přestaňte chodit kolem toxických mužů po špičkách. Řekněte jim upřímně, co od vztahu očekáváte. Komunikujte s nimi otevřeně a povězte jim, jaká máte očekávání.

3. Stanovte si hranice

Tito muži se zřídka uchylují k breadcrumbingu proto, aby vám ublížili. I tak je to ale neomluvitelné a sobecké chování. Drží si vás poblíž a upřednostňují svůj emoční blahobyt před tím vaším. Proto je důležité nastavit si hranice, které vám umožní jít dál, pokud s toxickým chováním nepřestanou.

4. Udělejte za vztahem tlustou čáru

Jakmile jste si jednou uvědomila, že je vztah u konce a nechcete toto chování tolerovat, je čas smazat jeho telefonní číslo, přestat ho sledovat a všude si ho zablokovat. Udělejte za vztahem tlustou čáru a posuňte se dál.

Sdílejte článek na Facebooku a povězte přítelkyním o breadcrumbingu – toxickém chování mužů.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial