Láska a vztahy

NEUROPSYCHOLOG VYSVĚTLUJE: CO SE DĚJE S MOZKEM PO ROZCHODU?

Co se děje s vaším mozkem po rozchodu? Určitě se shodneme na tom, že rozchody jsou těžké a bolestivé. Není nic horšího, než se zamilovat a nakonec se vyrovnávat s rozchodem. Neuropsycholog Dr. Aldrich Chan vysvětluje, co se odehrává ve vašem mozku a proč měníme po rozchodu účes a děláme zbrklá rozhodnutí.

žena po rozchodu

1. Mozek vás připravuje na boj nebo útěk

Rozchody jsou emotivní. Vyvolávají nárůst aktivity v amygdale, což je část mozku, která reguluje emoce a připojuje tyto emoce ke vzpomínkám. Bolest po rozchodu (smutek, hněv) je tak nejintenzivnější. Dále se spouští reakce našeho těla na boj či útěk, což je vzpomínka na životy našich dávných předků.

Dnes vám sice nehrozí nebezpečí, že vás chce někdo zabít, ale i tak mozek vypouští do těla stresové hormony, jako kdyby vás pronásledovalo něco prehistorického.

2. Je méně pravděpodobné, že se budete chovat racionálně

Prefrontální mozková kůra, klíčová pro rozhodování a racionální myšlení, vykazuje během rozchodu sníženou aktivitu. Proto je náročné jasně myslet a dělat správná rozhodnutí. Jinými slovy, kvůli šoku a rozbouřeným emocím mozek pravděpodobně sníží svou aktivitu v oblasti, která připadá logice.

To dává smysl, protože rozchody jsou často nelogické – prefrontální mozková kůra nedokáže pochopit, co se děje, takže ustoupí, dokud hladina stresu neklesne. To vám ztěžuje regulaci emocí. U některých lidí to může vést k nekontrolovatelnému pláči, u jiných k impulzivnímu jednání.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se lidé po skončení vztahu stěhují do jiného města, mění účesy, začnou na sobě tvrdě makat v posilovně nebo utrácejí peníze bez rozmyslu? Mohou za to poděkovat prefrontální kůře a jejímu stávkování.

3. Hladina hormonů se mění

Když se vaše tělo cítí v ohrožení, uvolňuje spoustu chemikálií. Mění se hlavně hladina dopaminu, oxytocinu a kortizolu. Hladina dopaminu má tendenci klesat, což má za následek depresi a smutek. Klesá hladina oxytocinu, která vede k pocitům osamělosti. Hladina kortizolu se naopak zvyšuje, a to způsobuje úzkosti a potíže vyrovnat se s rozchodem. Toto vše ovlivňuje chování a náladu lidí po rozchodu a často u nich nastávají abstinenční příznaky.

4. Rozchod může vést k návykovému chování

Oblasti mozku po rozchodu jsou spojené s chutěmi a závislostmi – zejména oblasti mozku spojované s kokainem a nikotinem vykazují zvýšenou činnost. To naznačuje, že náš mozek zpracovává rozchod způsobem, který připomíná odvykání ze závislosti.

Rozchody mohou být emocionálně náročné, a to vede k řadě psychologických a fyziologických reakcí. Intenzivní emoce a touhy vyvolané rozchodem mohou být podobné abstinenčním příznakům, které zažívají lidé, kteří se snaží překonat nějakou závislost. Přispívá k tomu silné citové pouto k expartnerovi.

Na konci vztahu se můžete cítit jako při odvykání od návykové látky nebo návykového chování.

V prvních dnech po rozchodu jste v šoku a ve stresu. Následující týdny můžete pochybovat, jestli jste udělala správně. Mozek se vám snaží říct: „Vrať se, než bude příliš pozdě“, ale ve skutečnosti je to běžnou součástí procesu po rozchodu. Váš mozek hledá, jak se „dostat zpět k návykové látce“, tedy k vašemu expartnerovi. Naštěstí se váš mozek přirozeně uzdraví a věci vidíte v průběhu času jasněji.

mozek po rozchodu

Časová osa rozchodu podle Dr. Chana

Čas, který potřebujete k uzdravení po rozchodu, se u každého liší. Navíc se můžete mezi jednotlivými fázemi pohybovat tam a zpět. Podle Dr. Aldricha Chana může časová osa vypadat takto:

1. AŽ 7. DEN: Šok a popření: Nastává fáze „bojuj nebo uteč“.

2. AŽ 4. TÝDEN: Intenzivní emoce a truchlení: Dochází ke ztížení racionálního uvažování a regulace emocí.

5. AŽ 8. TÝDEN: Přijetí a porozumění: Mozek začne logicky zpracovávat rozchod a hladina hormonů se začíná vracet do normálu.

2. AŽ 3. MĚSÍC: Obnova identity: V tomto období upřednostňujete logiku před emocemi a mozek si dává dohromady, jak postupovat. Začínáte si budovat identitu mimo vztah.

4. AŽ 6 MĚSÍC: Obnova a reinvestice: Mozek se začal přizpůsobovat nové realitě a dochází k posunu směrem k pozitivnímu myšlení.

6. MĚSÍC A DÁLE: Integrace a posun vpřed: Mozek integruje tuto zkušenost do svého celkového chápání života. Vzpomínky na vztah nezmizely, ale emocionální náboj se zmenšuje.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial