PERI – MENO – CO? ANEB CO BY MĚLA KAŽDÁ ŽENA VĚDĚT O PERIMENOPAUZE
Když někdo mluví o menopauze, pravděpodobně víte, o čem je řeč. Už jste ale slyšela pojem perimenopauza? Přečtěte si, jestli náhodou neprocházíte perimenopauzou a zjistěte, jak se projevuje a jak dlouho trvá. Informace o perimenopauze by měla znát každá žena, která se věkem blíží k přechodu. Stále nevíte, o čem je řeč? Pak čtěte dál!
OBSAH ČLÁNKU
Co je to ta perimenopauza?
Perimenopauza předchází menopauze a je to přirozená fáze životního cyklu. Většinou se objevuje u žen kolem 40 let věku – tedy před nástupem menopauzy. Perimenopauza způsobuje hormonální změny v těle. A to zní samo o sobě dost děsivě. Ničeho se ale nebojte. Nestane se z vás najednou krvelačná saň ani přecitlivělá alkoholička.
Až pět let před nástupem menopauzy můžete pozorovat změny v menstruačním cyklu. Faktem je, že:
- Vaječníky vám postupně přestávají fungovat.
- Menstruační cyklus je nevyzpytatelný.
- Klesá vám hladina estrogenu a progesteronu, což způsobuje návaly horka.
- Máte změny nálad. Klidně z minuty na minutu.
- Začnete přibírat na váze, i když jste s váhou předtím neměla problém.
- Ztrácíte chuť na sex.
- A aby toho nebylo málo, trápí vás vaginální suchost.
- Jako „bonus“ se vám vrátí akné.
- Máte potíže se spánkem a probouzíte se totálně zpocená.
- Několikrát za noc chodíte na záchod.
Chápeme, že nic z toho nezní povzbudivě. Stárnutí vám tak dává další ránu. Je však důležité si uvědomit, že perimenopauza je zcela přirozená a zažije ji až 50 procent žen.
Jak poznáte, že procházíte perimenopauzou?
Prvním zřejmým příznakem je změna vašeho menstruačního cyklu. Menstruaci můžete dostat dříve, než jste očekávala. Navíc krvácíte silněji, protože vám klesá hladina progesteronu. Pokud chcete vědět, jestli jste před branou menopauzy, nechte si změřit hladinu hormonů.
Jak zvládnout nepříjemné projevy perimenopauzy?
Poraďte se se svým gynekologem, jak zmírnit projevy perimenopauzy. Lékař vám může nasadit hormonální substituční terapii, kdy vám předepíše estrogen nebo kombinaci estrogenu a progestinu k vyrovnání hladiny hormonů. Gynekolog musí přihlédnout k vašemu životnímu stylu, celkovému zdravotnímu stavu a možným nežádoucím účinkům.
Co jiného udělat pro zmírnění příznaků perimenopauzy?
Rada je jednoduchá: jezte zdravě a více se hýbejte. Zařaďte do svého jídelníčku ovoce, zeleninu, ryby, ořechy, libové maso a luštěniny. Stravou dodáte tělu živiny, bílkoviny a vlákninu a pohybem podpoříte svou emocionální a fyzickou pohodu.
TIP: Pokud chcete svůj stav prodiskutovat se svým lékařem, pište si do deníku, jaké máte příznaky a jestli za nimi nestojí nějaké spouštěče: alkohol, kouření, stres…
Perimenopauza = období nových začátků
Mějte na paměti, že perimenopauza a menopauza nepředznamenává konec života. Naopak, v tomto období se před vámi otevírají nové začátky a příležitosti. Nastává čas zamyslet se nad tím, co je ve vašem životě důležité. Co takhle zaměřit se na profesní cíle, koníčky, péči o psychiku a tělo nebo cestování? Těšte se z toho, čeho jste dosáhla. A těšte se na další vzrušující dobrodružství.
Sdílejte článek na Facebooku a povězte přítelkyním o perimenopauze, která signalizuje blížící se nástup menopauzy.