Osobní rozvoj

PROČ JE ŽIVOT JAKO HORSKÁ DRÁHA A PROČ SE TOMU NEBRÁNIT?

Život. Všichni si neseme iluzi toho, že musíme prožít šťastný, spokojený a naplněný život. Život je ale mnohem víc, než to, co bychom chtěli. Život je to, co potřebujeme. Jednou za čas nás vykolejí. Jindy zase mile překvapí. A nečekaně srazí na kolena. Život je jízda na horské dráze – jednou jste dole, jednou nahoře. Proč děkovat životu za tyto lekce?

život jako horská dráha

Když jste dole, musíte se zákonitě dostat nahoru

Mrknutím oka můžete přijít o všechno, co jste budovala. Rozvod. Nemoc. Bankrot. Kariérní sešup. To všechno vás může potkat. Bez pádů byste ale nebyla tím, kým jste dnes. Paradoxně byste měla za pády děkovat. Dokázala jste se zvednout z úplného dna, i když jste se brodila v bahně, které vám ztěžovalo každý krok. Pády vás naučí víc, než byste se naučila jiným způsobem.

Modelová situace

Představte si, že se vám zhroutí manželství. Dostanete výpověď v práci. Řešíte vážné onemocnění v rodině. Nebo se musíte na nějakou dobu vrátit k rodičům. Možná jste z toho něco zažila nebo to právě zažíváte. Jste naprosto zničená, nevidíte smysl života a nevíte, kdo jste, kým jste.

Po mnoha bezesných nocích se ale začne něco dít. Víte, že nemůžete probrečet každou noc a že se musíte rozhodnout, co dál. Po jaké jít cestě. Ta cesta vám připadá temná, záludná a nebezpečná. A jedno vám ta cesta připomíná: život není jednoduchý a nikdy nebude.

 • Jste jak tělo bez duše, fungujete ze setrvačnosti, děláte to, co dělat nechcete…
 • Máte pocit, že už nebude lépe…
 • Stojíte na místě, zatímco ostatní kolem vás postupují dopředu…
 • Nic se vám nedaří a vaše sny se rozplývají jako mlha…
 • Upadáte do depresí…
 • Musíte ale pokračovat, i když jste to chtěla tisíckrát vzdát…
 • Je to jako učit se znovu chodit…
 • Krůček po krůčku…
 • A pak se to stane: něco se zlomilo, odrazila jste se a pomalu stoupáte k hladině.

Navždy si zapamatujte vaše první malé vítězství, které přišlo po tak dlouhé době.

žena se modlí za to aby život nebyl jako na horské dráze

Jaké životní lekce jste si odnesla ze špatného období života?

1. LEKCE: Víte, že je v pořádku nebýt v pořádku

Život je nepředvídatelný. Zažíváte chvíle, kdy jste na dně, a zdá se, že vás nic netěší. Toto období může trvat několik týdnů, měsíců až let. Dovolte si truchlit, smutnit a plakat. Ale nenechte to zajít daleko. Jinak se z depresivních pocitů stane zvyk, kterého se nebudete moct zbavit.

2. LEKCE: Jste tam, kde máte v životě být

Můžete zažívat pocity, že všichni přátele a známí proplouvají životem bez škrábanců a kotrmelců. Mají dokonalá zaměstnání, rodiny, domy a dostatek peněz. Tak to ale není. Každého může život nepříjemně překvapit a najednou mohou být bez zaměstnání, rodiny, domu a peněz.

3. LEKCE: Jste vděčná za výzvy

Pochopíte, že životní pády potřebujete ke svému vývoji. Postupem času jste za výzvy vděčná. Uvědomujete si své pocity a vyvažujete stres něčím pozitivním. Lépe snášíte emocionální zátěž a víte, že každá výzva vás posune kupředu. Vychutnáváte si krásy života, učíte se myslet pozitivně a těšíte se z maličkostí, které jste dříve brala jako samozřejmost.

4. LEKCE: Dozvěděla jste se o sobě, co vše zvládnete

V životních krizích se toho o sobě dozvíte nejvíce. Trávíte čas o samotě a přemýšlíte nad svými problémy. Kdybyste se do krizových situací nedostala, nikdy byste nepoznala, jak jste psychicky silná, i když jste si to o sobě nemyslela. Až zpětně vidíte, že máte být proč na sebe hrdá.

modlící se žena

5. LEKCE: Nemůžete všemu zabránit

Nemůžete zabránit tomu, aby se něco událo, když k tomu nadejde čas. Vždy je důvod, proč se to děje. Pouze ve chvílích nejhlubšího smutku, samoty a depresí si uvědomíte, že se dokážete přebrodit na druhou stranu a stane se z vás silnější a zkušenější žena.

 • Nezapomeňte, že veškerá změna začíná rozhodnutím.

6. LEKCE: Najdete vnitřní rovnováhu a naučíte se trpělivosti

Život není jen o práci ani jen o zábavě. Naučíte se vyvažovat práci volným časem a chvílemi strávenými se svou rodinou. Zároveň se naučíte větší trpělivosti. Pokud dokážete být trpělivá, nakonec dosáhnete všeho, co jste si předurčila.

7. LEKCE: Vážíte si uvědomělých lidí

Vážíte si každé pomoci, kterou vám v minulosti někdo nabídnul. Neberete to jako samozřejmost, ale jako vzácnost. Zapamatujte si to a obklopte se lidmi, kteří došli ke stejnému uvědomění jako vy. Jestli vám někdo pomohl nebo k vám byl upřímný, nikdy na to nezapomeňte. Skuteční přátelé jsou extrémně vzácní.

zamyšlená žena

Vždy máte na výběr

Můžete se rozhodnout, že budete ostatním závidět a žehrat na osud. Můžete se rozhodnout, že budete život nenávidět. Je to všechno otázkou vaší volby. VŽDY MÁTE NA VÝBĚR.

Můžete se rozhodnout, že vyvinete úsilí, aby byl každý den skvělý. Můžete se rozhodnout, že se budete na lidi usmívat a přát jim úspěch. A můžete se rozhodnout, že budete šťastná a vděčná za maličkosti.

Život je především o perspektivě. Místo toho, abyste se nechala strhnout myšlenkou, že váš svět bude do smrti vzhůru nohama, změňte perspektivu pohledu. Kdo ví, třeba vám to pomůže uvědomit si, že časem bude všechno v pořádku. Musíte jen změnit způsob, jakým se na věci díváte.

Co říct závěrem?

Mějte na paměti, že se celý život učíte a docházíte k uvědomění postupnými krůčky. Nenechte se na své cestě odradit lidmi nebo věcmi, které vypadají lákavě a pěkně, ale uvnitř jsou prohnilé. A hlavně noste v srdci tuto myšlenku:

 • Nikdy neprohrajete, když půjdete za tím, co v životě chcete. Prohrajete jen tehdy, když se budete držet zpátky.

Sdíleje článek na Facebooku a motivujte přátele k pozitivnímu náhledu na život!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial