Osobní rozvoj

10 + 13 BONUSOVÝCH NÁVYKŮ ÚSPĚŠNÝCH LIDÍ: INSPIRUJTE SE JEJICH TRIKY

Pracujete od nevidím do nevidím, a stejně neušetříte z výplaty víc jak pár tisícovek? Jenže ani tyhle peníze si neužijete, protože neustále řešíte nečekané výdaje? Osvojte si návyky úspěšných lidí, které vám pomohou vydělat a ušetřit více peněz. Jaké je tajemství bohatých lidí? Inspirujte se jejich každodenními návyky, které pomohou i vám!

žena se na notebooku inspiruje návyky úspěšných lidí

Být produktivnější? Obtížné, ale ne nereálné

Zajímá vás, jak využít čas a vydělat si více peněz? Vězte, že nejste sama. Spousta žen přemýšlí, kde vzít další čas na práci a jak zvýšit svoji denní produktivitu. Jenže ať pracují sebevíc, nepřináší to kýžené výsledky. Věříme, že vám pomůže následujících 10 tipů, jak být výkonnější a dosáhnout vyššího výdělku.

1. Sepište si přehledný seznam úkolů

Není dobré, když celý den myslíte na to, co všechno musíte udělat. Ze zkušeností jiných lidí vyplývá, že pravděpodobně nestihnete všechno, co jste si naplánovala. Jděte na to chytře: sepište si seznam úkolů a rozplánujte si, co chcete stihnout a zařídit následující dny a týdny.

TIP: Každý splněný úkol si odškrtněte a pochvalte se za to, jak jste ho zvládla.

Neznamená to však, že by se měl seznam úkolů týkat jen práce. Nezapomeňte na odpočinek, koníčky a pohyb.

PROTO: Odolejte nutkání vytvářet nekonečný seznam úkolů, protože to akorát vede k frustraci a pocitu viny, že kromě práce nestíháte nic jiného. Začněte s činnostmi s nejvyšší prioritou a přidejte na seznam nějaké „bonusové“ úkoly, kdyby vám náhodou zbyl čas.

2. Rozdělte si den na časové úseky technikou Pomodoro

Sepište si, co je třeba každý den udělat a kdy to vyřídíte. Zkuste techniku Pomodoro, která se osvědčila mnoha bohatým lidem:

  • Jedná se o metodu organizace času, která je založena na cyklu 25 minut práce a 5 minut odpočinku. Po dokončení konkrétního úkolu (nazývanému univerzálně jako Pomodoro) si můžete udělat delší přestávku.

Cílem metody Pomodoro je pomoci lidem, aby se lépe soustředili a lépe si plánovali svůj čas. Tuto techniku můžete využít pro jakoukoliv práci: od studia až po úkoly v práci. Během 25minutového Pomodora byste měla pracovat jen na jednom úkolu a nenechat se ničím ani nikým vyrušovat. Pokud vás během této doby něco napadne, zapište si to a pokračujte v práci.

3. Organizujte a plánujte úkoly pomocí Eisenhowerovy matice

Eisenhowerova matice je jednoduchý nástroj pro organizaci a plánování úkolů. Pomůže vám rozdělit úkoly podle důležitosti a naléhavosti. Díky tomu se nejprve zaměříte na úkoly s nejvyšší prioritou, které musíte vyřídit nejrychleji. Cílem je určit, na jakých úkolech skutečně záleží.

Matice se skládá ze 4 čtverců, které jsou rozděleny podle dvou kritérií – důležitosti a naléhavosti:

1. Naléhavé a důležité úkoly, které musíte vyřídit okamžitě.

2. Důležité, ale nikoliv naléhavé úkoly, které je třeba naplánovat a dokončit později.

3. Naléhavé, ale nikoliv důležité úkoly, které můžete delegovat na ostatní (např. manžela).

4. Úkoly, které nejsou ani důležité, ani naléhavé. Tyto úkoly můžete odložit nebo odstranit ze svého seznamu úkolů.

žena si osvojila návyky úspěšných a bohatých lidí

4. Zjistěte, kdy jste nejproduktivnější

Zjistěte, jaký jste spánkový typ. Poznejte, kdy jste nejproduktivnější a kdy bez energie. Každá žena je nastavena jinak. Zatímco některým ženám vyhovuje pracovat ráno, jiné raději pracují večer.

Rozlišujeme 4 spánkové typy:

  • medvěd
  • lev
  • delfín
  • vlk

TIP: Spánkovému typu jsme se podrobněji věnovali v tomto článku.

5. Systematizujte si den

Potřebujete určitý čas pro sebe? Naplánujte si čas na různé aktivity, včetně cvičení, jídla, odpočinku a dalších činností, které vám dělají radost. Snažte se držet plánu, aby se tyto aktivity staly součástí vaší každodenní rutiny. Napište si do svého denního rozvrhu volnočasové aktivity a přidejte k nim zaškrtávací políčka.

6. Dělejte si přestávky a odměňujte se

Dělejte si přestávky, ale přitom se držte svého plánu. Budete se lépe soustředit, když si naplánujete přestávky a nějakou odměnu. Testujte a zkoušejte, kdy a jak dlouhé přestávky vám budou vyhovovat.

TIP: Po ranním shonu si naplánujte alespoň 20minutovou přestávku a pak si přesně rozplánujte, co budete dělat dál, kdy začnete a kdy budete mít další přestávku.

7. Pečujte o sebe jako o nejcennější poklad

Co si budeme říkat: když jsme unavené, špatně se nám pracuje a nemůžeme se soustředit. Kvůli tomu jsme méně produktivní. Začleňte do svého denního plánu přestávky na jídlo a jděte spát včas bez pocitu viny.

K ZAMYŠLENÍ: Co je lepší – když pracujete 1 hodinu pod tlakem, ale s maximálním soustředěním a produktivitou, nebo 2 hodiny vyčerpaná a s mizernou náladou?

žena si osvojila návyky úspěšných a bohatých lidí

8. Nečekejte na inspiraci

Chcete rozjet pracovní projekt, ale má spoustu nedokonalostí. Nečekejte ale na inspiraci. Když se pustíte do práce, inspirace přijde sama od sebe. Čekáním na inspiraci ztrácíte drahocenný čas.

9. Rozdělte úkoly na dílčí části

Máte před sebou velký úkol a děsí vás představa, kolik dnů nad tím strávíte. Jděte na to chytře! Rozdělte si velký úkol na dílčí úkoly. Vytvořte si malé cíle a čerpejte energii z výsledků. Nezapomeňte se odměňovat, protože odměny vás motivují k dalšímu plnění dílčích cílů.

10. Prostě začněte

Věděla jste, že přejít od jedné věci k druhé je mnohem snazší, než přejít od nicnedělání k práci? Tenhle bod si zapamatujte a okamžitě začněte realizovat své sny, plány a cíle.

TROCHA MUDROVÁNÍ: Každý malý či velký úkol má jednu společnou věc – někdo si k němu musí v v určité chvíli sednout a začít ho.

žena souzněná s přírodou

Jaké další návyky mají úspěšní a bohatí lidé? 13 tipů na konec

Úspěch je vyvážený tvrdou dřinou, odříkáním a času na úkor rodiny. My už jen vidíme úspěch bohatých lidí a nevidíme, co za ním stálo. Máme pro vás 13 tipů na konec, které vás přivedou na cestu úspěchu a bohatství:

1. Celoživotně se vzdělávejte. Investujte do online kurzů a čtěte inspirativní knihy.

2. Naučte se, jak investovat volné peníze a využít různé investiční nástroje.

3. Poslechněte si od úspěšných lidí, co se naučili: dozvíte se od nich, jak pracovat tvrdě a chytře a jak dosáhnout úspěchu.

4. Plánujte své příjmy a výdaje a vytvořte si finanční plán, který vám pomůže dosáhnout finanční stability a prosperity.

5. Zkuste se zamyslet, jak vytvořit různorodé zdroje příjmu investicemi, podnikáním nebo přivýdělkem.

6. Klaďte důraz na kvalitu všeho, co děláte. Každou výtku si vezměte k srdci a snažte se zlepšovat a dosahovat výsledků.

7. Přizpůsobujte se změnám. Život je plný nejistot a změn, ale i nových možností. Naučte se, jak udržet tempo s moderní dobou a hledejte nové příležitosti.

8. Buďte odvážné a rozhodné. Přenastavte si v hlavě, že svých cílů dosáhnete, i kdybyste měla pracovat tvrdě několik měsíců až let. Mějte jasnou vizi toho, čeho chcete docílit.

9. Budujte vztahy s lidmi a obchodníky. Vybudujte si síť kontaktů, které vám pomohou k úspěchu. Navrhněte firmám spolupráci a udržujte dobré vztahy s obchodními partnery, klienty a lidmi kolem sebe.

10. Myslete pozitivně. Pozitivní myšlení a mentalita jsou dalším klíčem k úspěchu. Naučte se, jak si udržet dobrou náladu a pozitivní nadhled. Hledejte věci, které vás baví a naplňují.

11. Naučte se sebedisciplině a sebekontrole. Kontrolujte svoje chování a rozhodování a naučte se vyrovnat s různými stresovými situacemi.

12. Postavte svůj úspěch na vytrvalosti a odhodlání. Buďte odhodlaná dosáhnout svých cílů, i když to bude obtížné a bolestivé.

13. Rozvíjejte inovativní myšlení a kreativitu. Podívejte se na úkoly a problémy z více úhlů a hledejte nové a originální způsoby, jak se přiblížit k vysněnému cíli i jak řešit problémy.

žena přemýšlí nad návyky úspěšných a bohatých lidí

V článku jsme kladli důraz na to, aby všechny návyky bohatých a úspěšných lidí byly realizovatelné i „běžnými lidmi“, kteří chtějí zlepšit svůj život a dosáhnout svých cílů. Je důležité si uvědomit, že úspěch neznamená jenom hromadění majetku, ale také osobní růst, štěstí, spokojenost a pomoc druhým. Zaměřte se nejen na finanční úspěch, ale také na osobní rozvoj.

Sdílejte článek na Facebooku a ukažte přátelům, jak si osvojit návyky bohatých a úspěšných lidí!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial