Bydlení

10 TIPŮ, JAK ZABEZPEČIT DOMOV PŘED ODJEZDEM NA ZIMNÍ DOVOLENOU

Odjíždíte brzy na zimní dovolenou? Ochraňte svůj domov před zloději, vytopením či vyhořením. Přinášíme vám seznam, co byste měla před odjezdem udělat. Jen tak nebudete muset řešit po krásné dovolené živelnou pohromu nebo vloupání. Kontrolní seznam je tu!

zasněžený dům v zimě

1. Zkontrolujte si pojistnou smlouvu

Zkontrolujte si, co vše máte zahrnuto v pojistné smlouvě na váš dům či byt. Ve všeobecných podmínkách můžete narazit na doložky, které se nevztahují na škody na majetku způsobené během vaší dovolené. Zároveň si zkontrolujte, proti čemu jste pojištěna.

2. Požádejte někoho o obhlídku bytu či domu

Máte kolem sebe někoho, komu stoprocentně důvěřujete? Skvělé! Požádejte tuto osobu, aby každý den zkontrolovala váš domov a zapsala do poznámkového bloku, kdy a v kolik hodin u vás byla. Zajistěte, aby dotyčný prošel celý dům, včetně technické místnosti a suterénu, kde se mohou stát havárie.

3. Navoďte dojem, že jste nikam neodjela

Navoďte dojem, že jste stále doma a nikam jste neodjela. Nechte rozsvícené světlo na terase nebo přes aplikaci nastavte, kdy se má v jaké místnosti rozsvítit. Pro tento účel ale budete potřebovat chytré osvětlení.

Dále se ujistěte, že vám někdo bude pravidelně vybírat schránku a případně odhrabávat zasněženou příjezdovou cestu.

4. Nastavte termostat

Nastavte na termostatu minimální teplotu 16 stupňů Celsia. Díky tomu vám nezamrzne potrubí a zároveň minimalizujete spotřebu energie.

5. Vypněte hlavní přívod vody

Před odjezdem na dovolenou vypněte hlavní přívod vody. Poté v místnostech s přívodem vody vypusťte zbylou vodu a zavřete všechny kohoutky kromě jednoho. Tím ochráníte domov před vytopením, kdyby vám náhodou přestal fungovat termostat. Zabráníte tak tomu, aby se v zamrzajícím potrubí vytvořil tlak ze zbytkové vody a potrhal ho.

lucerna na domě

6. Zkontrolujte funkčnost alarmu a kamer

Informujte bezpečnostní agenturu, že odjíždíte. Poskytovatel alarmu tak bude vědět, že při spuštění alarmu k vám musí vyslat ostrahu. Kromě toho otestujte, jestli správně fungují kamery a pohybové senzory. Staré baterky v zařízení vyměňte za nové.

7. Odpojte nepotřebné spotřebiče

Odpojte všechny spotřebiče, které nemusíte nechat zapojené: toustovač, nabíječku, fén, rychlovarnou konvici, televizi a podobně. Spotřebiče produkují teplo a mohou zapříčinit vznik požáru.

8. Ukliďte svůj domov

Není nic horšího, než když se z dovolené vrátíte do domu plného myší a mravenců. Ujistěte se, že jste uklidila, vynesla odpadky, umyla nádobí a zlikvidovala potraviny, které by mohly přilákat škůdce. Umyjte lednici a vyhoďte z ní potraviny, ovoce a zeleninu, která by se mohla zkazit. Nechte otevřené dveře do koupelny, aby se v ní neusazovala vlhkost.

9. Ukliďte okolí domu

V zimě se může zvednout pořádný vítr. Ukliďte z terasy a ze zahrady věci, které by mohly odlétnout. Zkontrolujte také větve stromů, jestli nehrozí jejich odlomení.

dům zabezpečený před odjezdem na dovolenou

10. Zajistěte okna a dveře

Zkontrolujte, jestli jsou všechna okna a dveře zajištěné. Nejen kvůli zlodějům, ale i kvůli studenému průvanu a úniku tepla.

Neprozrazujte nikomu – zvlášť ne na sociálních sítích, že odjíždíte na dovolenou. Zabezpečte svůj domov podle tohoto seznamu a užijte si poklidnou dovolenou s vědomím, že se budete mít kam vrátit.

Napište nám do komentářů, jestli nějak zabezpečujete domov před odjezdem na dovolenou!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial