16 ÚČINNÝCH ZPŮSOBŮ, JAK SE ZBAVIT STRESU
Stres je součástí vašeho života. I když se mu nikdy úplně nevyhnete, můžete mít pod kontrolou, jak na něj reagujete. Naučte se, jak se zbavit ochromujícího a chronického stresu. Poradíme vám, co zklidní vaši mysl a tělo. Máme pro vás 18 účinných způsobů, jak se zbavit stresu.
OBSAH ČLÁNKU
Krátkodobé strategie, jak se zbavit stresu
Existuje hned několik účinných technik pro zvládání stresu. Co ale funguje na jednu ženu, nemusí fungovat na druhou. A to, jaká technika vám vyhovuje doma, vám nemusí vyhovovat v práci. Naučte se různé techniky pro zmírnění stresu a používejte je podle aktuálních situací:
1. Řízená vizualizace
Až budete ve stresu, přemístěte se v mysli na místo, kde jste (byla) šťastná. Představte si, jak jste na pláži, posloucháte šumění moře a cítíte pod sebou teplý písek a vůni vody. Přemýšlejte o všech smyslových zážitcích. Pokud se na to nedokážete soustředit, použijte nahrávku, která vás provede klidnou scenérií.
2. Progresivní svalová relaxace
Progresivní svalová relaxace zahrnuje postupné uvolnění všech svalů v těle. Začněte uvolňováním svalů na hlavě a pokračujte pomalu k prstům u nohou. Naučíte se rozpoznávat napětí ve svalech a postupem času je dokážete snáze uvolnit. Po každém cvičení byste měla zažít pocit uvolnění.
3. Dýchání
Soustřeďte se na svůj dech nebo na změnu způsobu, jakým dýcháte. Dechové techniky dokážou zklidnit tělo a mysl během několika minut. Tuto techniku můžete provádět i mezi lidmi. Nikdo ve vašem okolí nebude vědět, že ji děláte:
- 1. TIP: Nadechněte se nosem a vnímejte, jak se vaše břicho plní vzduchem. Při nádechu pomalu počítejte do tří. Vydržte jednu vteřinu a poté pomalu vydechujte vzduch nosem a znovu napočítejte do tří.
- 2. TIP: Nadechněte se nosem a představte si, že vdechujete „klidný“ vzduch. Vnímejte, jak se vzduch šíří celým vaším tělem. Při výdechu si představte, že vydechujete stres a napětí ven z těla.
4. Procházka
Pohyb je fantastický pro uvolnění stresu. Během procházky si můžete vychutnat okolí a změnu prostředí. Dostane vás to do jiného rozpoložení mysli. Chůze je jednoduchý, ale účinný způsob, jak osvěžit a zrelaxovat tělo a mysl.
5. Objetí
Fyzický dotek zmírňuje stres. Objetí od milované osoby je obzvlášť prospěšné. Když vás někdo obejme, uvolní se vám do těla oxytocin, který je spojován s vyšší úrovní štěstí a nižší úrovní stresu. Pokud jste ve stresu, požádejte někoho blízkého o objetí.
6. Aromaterapie
Aromaterapie dokáže zázraky: nabije vás energií, uvolní vás a zrelaxuje. Nové výzkumy naznačují, že některé vůně mohou změnit aktivitu mozkových vln a snížit hladinu stresových hormonů v těle. Vyzkoušejte vonné svíčky, aromalampy, difuzéry nebo voňavou tělovou kosmetiku.
7. Antistresové omalovánky a kreslení
Kreslení má meditativní účinek. Podle výzkumníků klesá úroveň úzkosti u lidí, kteří vybarvují složité geometrické vzory. Pokud tedy nejste na kreslení, vybarvujte si antistresové omalovánky.
Dlouhodobé strategie, jak se zbavit stresu
8. Vyvážená strava
Emocionální přejídání spočívá v tom, že saháte ve stresu po nezdravých potravinách s vysokým obsahem tuku a cukru. Dá vám to ale dočasný pocit úlevy ve fázi, kdy vám vzroste hladina cukru v krvi. Když hladina cukru klesne, můžete se cítit ještě více ve stresu a úzkostně.
Konzumace zdravé a vyvážené stravy vám pomůže v boji proti stresu. Zařaďte do svého jídelníčku vejce, avokádo a vlašské ořechy, které podporují dobrou náladu a energetickou rovnováhu.
9. Doplňky stravy
Některé vitaminy a doplňky stravy mohou zmírnit stres. Užívejte každý den multivitamin, který vám dodá potřebné vitaminy a minerály. Mezi další doplňky, které vám pomohou zmírnit stres, patří:
- Melatonin: pomáhá regulovat cirkadiánní rytmus v těle a zlepšuje spánek.
- Ašvaganda: předpokládá se, že zlepšuje odolnost těla vůči psychickému a fyzickému stresu.
- L-theanin: bylo prokázáno, že tato aminokyselina pomáhá snižovat stres, podporuje relaxaci a zvyšuje kvalitu spánku.
- Vitaminy skupiny B: některé výzkumy naznačují, že pomáhají snížit hladinu homocysteinu a zlepšit náladu.
10. Volnočasové aktivity
Volnočasové aktivity mohou být skvělým způsobem, jak se zbavit stresu. Mnoho žen ale říká, že nemá na své koníčky a záliby čas. Zkuste začlenit volný čas do svého denního rozvrhu, abyste se cítila co nejlépe.
Když se budete cítit dobře, podáte lepší výkon. Ve výsledku vám smysluplně strávený volný čas pomůže zefektivnit pracovní den.
11. Sebemluva
Opravdu záleží na způsobu, jakým mluvíte sama se sebou. Sebekritika, pochybnosti o sobě samé a katastrofické scénáře vám skutečně nepomohou. Je důležité naučit se mluvit sama sebou realističtějším a zároveň soucitným, empatickým způsobem.
Kdykoliv budete mít pochybnosti, jestli to dokážete, odpovězte si laskavým vnitřním dialogem.
12. Vděk
Buďte vděčná za maličkosti: za slunečný den, zdraví, pohodovou cestu do práce… Myslete na všechny dobré věci, které v životě máte a které se vám přihodily předešlý den. Vděční lidé mají skutečně lepší duševní zdraví, méně stresu a lepší kvalitu života.
TIP: Každý večer si zapište do „deníčku vděčnosti“ tři věci, za které jste vděčná.
13. Cvičení
Fyzická aktivita je klíčem ke zvládání stresu a zlepšení duševního zdraví. Choďte na lekce Pilates, zajděte si do plaveckého bazénu, běhejte nebo cvičte doma podle videolekcí. Mějte na paměti, že existuje mnoho způsobů, jak mít větší fyzickou aktivitu během dne.
Zaměřte se na konkrétní problémy
Většina léků proti depresím a úzkostem působí tak, že změní chemické složení ve vašem mozku. Někdy se vám ale neuleví, dokud nezměníte prostředí. Udělejte kroky k tomu, abyste odstranila stresory z vašeho života (pokud je to samozřejmě možné).
14. Přehodnoťte seznam úkolů
Pokud se snažíte vtěsnat 16 hodin práce do 12 hodin, budete se cítit ve stresu. Snižte pracovní zátěž a uvidíte, že se budete cítit lépe: ať už to znamená odejít ze současného zaměstnání nebo přibrat dalšího zaměstnance.
Naučte se organizovat čas jako time manažeři. Když dokážete dokončit seznamu úkolů bez stresu a spěchu, celý váš život bude snazší a šťastnější.
15. Hledejte podporu u blízkých lidí
Mějte ve svém životě lidi, kteří vás podpoří a pomohou vám. Je to klíčem ke zvládnutí stresu. Pokud vám chybí emocionální podpora a přátelství, podejte si inzerát, že hledáte kamarádku, případně oprašte staré kontakty nebo zavolejte rodinným příslušníkům či přátelům. Svěřte se jim – sblíží vás to a dostanete od nich potřebnou podporu.
TIP: Navštěvujte dobrovolnické skupiny, zapojte se do zájmového kroužku nebo se obraťte na odborníky – terapeuty.
16. Zbavte se stresorů
Někdy je nejlepší způsob pro snížení stresu to, když se něčeho zbavíte: věcí, které zvyšují úroveň stresu a obírají vás o klid:
- Nesledujte zprávy.
- Nepřipojujte se každou chvíli k sociálním sítím.
- Nepijte alkohol.
- Nekonzumujte příliš kofeinových nápojů a jídel.
Po změně každodenních návyků se budete cítit lépe.
Tento článek nenahrazuje lékařská tvrzení ani léčebné postupy.
Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!