Osobní rozvoj

12 TIPŮ, JAK SI UDRŽET MOTIVACI KE CVIČENÍ

Začnete cvičit, ale po týdnu, maximálně dvou, vás to přestává bavit a ztrácíte motivaci. Vždyť je mnohem příjemnější lenošit u televize, sedět s kamarádkou v kavárně nebo vyspávat po úmorném pracovním dni. Je i pro vás obtížné udržet si motivaci ke cvičení? Nejste v tom sama. Máme pro vás 12 tipů, jak se motivovat ke cvičení.

žena přemýšlí jak si udržet motivaci ke cvičení

Proč se vám nechce cvičit?

Proč se vám nechce sportovat? Proč nevydržíte u cvičení déle jak pár týdnů? Známe odpověď: cvičení je dřina. Pekelná dřina. Na cvičení nemáte vždy náladu a nelíbí se vám představa, že se zpotíte, zadýcháte a fyzicky unavíte.

FAKT: Je velmi těžké být motivovaná a nadšená pro něco, co je dřina.

Motivace ke cvičení rovněž slábne, když nedosáhnete za krátkou dobu svých vysněných sportovních cílů. Lidé hledají řešení, jak rychle zhubnout nebo nabrat svaly. Sžít se s každodenní rutinou ale nějakou dobu trvá a nemůžete očekávat, že za měsíc uběhnete pět kilometrů nebo že zhubnete deset kilo.

A co víc, pokud jste neustále ve stresu a řešíte každodenní problémy, cvičení pro vás může být dalším nepříjemným úkolem na vašem dlouhém seznamu úkolů.

Dobrá zpráva je, že navzdory všem překážkám si můžete osvojit triky, jak zůstat motivovaná ke cvičení, ať už cvičíte doma, s kamarádkami v tělocvičně nebo běháte venku. Jak se motivovat ke cvičení a udržet si počáteční nadšení?

žena s míčem ví jak si udržet motivaci ke cvičení

1. Zaměřte se na to, abyste se dopravila na místo

Na cvičení je nejtěžší to, že se musíte dopravit do posilovny nebo si doma uspořádat prostor ke cvičení. Jen dojít na trénink je polovinou úspěchu.

TIP: Nedělejte si starosti se samotným tréninkem a nepřemýšlejte, jak bude těžký a únavný – zaměřte se jen na to, JAK SE NA TRÉNINK DOSTAT (a ano, i příprava doma se počítá).

Jakmile budete na místě, budete se cítit mnohem lépe už jen proto, že jste vynaložila úsilí, abyste se tam dostala.

2. Buďte trpělivá

Mnoho žen začíná cvičit, protože chce dosáhnout konkrétních cílů. Ano, může to být důležitou součástí motivace. Ale neznamená to, že jakmile si osvojíte fitness rutinu, že okamžitě dosáhnete svých cílů.

FAKT: Ve skutečnosti (v závislosti na vaší fyzické kondici) trvá několik týdnů až měsíců, než dosáhnete prvních výsledků. A to za předpokladu, že budete pravidelně a poctivě cvičit. Tato propast mezi očekáváním a realitou může být pro řadu žen demotivující.

Změňte svůj přístup a uvědomte si, že trvalé změny nepřijdou ze dne na den a že musíte být trpělivá. Výsledky uvidíte až za delší dobu.

PAMATUJTE: První výsledky přijdou po čase, zvlášť když chcete zvýšit kondici nebo zhubnout.

3. Přestaňte se upínat k myšlence „všechno nebo nic“

Spousta žen si myslí, že musí cvičit přesně podle plánu, například 60 minut kardio v 6 hodin ráno. A pokud to nestihnou, vzdají to, protože se odchýlily od svých plánů.

PAMATUJTE, ŽE… Život nejde vždy podle plánu. Místo toho, abyste to vzdala, cvičte alespoň pět nebo deset minut. Deset minut je lepších než pět a pět minut je lepších než nula. Pokud nesplníte celý cvičební plán, neberte to jako selhání.

žena s činkami ví jak si udržet motivaci ke cvičení

4. Získejte podporu od lidí

Jakmile si nastavíte realistické cíle, podělte se o ně s kamarádkou, přítelem nebo třeba s celým Instagramem. Když sdílíte své cvičební plány s ostatními, chcete jim dokázat, že to zvládnete.

Navíc když lidem sdělíte své cíle, mohou vám pomoct jich dosáhnout. Možná se k vám připojí kamarádka, možná vás kolegyně pozve na večerní fitness lekci, možná vás soused pozve do parku zaběhat si. Kdykoliv se budete cítit unavená a nebudete mít na cvičení náladu, mohou vás tito lidé povzbudit a podpořit.

5. Přijměte fakt, že se vám pokaždé nebude chtít cvičit

Dokonce i ty nejmotivovanější ženy mají občas dny, kdy se jim nechce cvičit. Nebuďte za to na sebe naštvaná. Myšlenky typu: Ne, dnes ne… jsou úplně normální.

RADA: Pokud budete na tyto myšlenky dopředu připravená, lépe se s nimi vyrovnáte a nebudete je považovat za známky slabosti.

6. Nepřemýšlejte o tréninku od samého rána

Probudíte se do nového dne, ale jste unavená a bez nálady. Víte, že vás večer čeká hodina cvičení a okamžitě vám to zkazí náladu. Motivace ke cvičení je ráno na bodu mrazu. Místo toho, abyste hned ráno hodinu cvičení rušila, začněte se soustředit na to, abyste zvládla pracovní den. Až se přiblíží čas tréninku, teprve tehdy o něm přemýšlejte.

  • Bylo to v práci náročné? Možná pro vás bude trénink vítaným rozptýlením.
  • Možná se rozhodnete, že na trénink nemáte energii a budete se jen chtít protáhnout.
  • Nebo skutečně budete chtít odpočívat a naplánujete si večer u televize.

Všechny varianty jsou úplně v pořádku. Pointa je v tom, že ráno nikdy nevíte, jak se budete cítit během dne a neměla byste dělat ukvapená rozhodnutí.

7. Začněte s lehčím pohybem

Rozhodla jste se, že si zasportujete? Začněte strečinkem nebo lehčím pohybem a podle nálady a energie přidávejte na intenzitě.

TIP: Pokud chcete vydržet na běžeckém pásu 20 minut, řekněte si, že si pro začátek dáte jen 1 minutu. Po uplynutí této minuty přehodnoťte, jak se cítíte a jestli si přidáte další minutu. Po této době se zase zamyslete, jestli chcete pokračovat, případně zpomalit nebo zrychlit tempo.

žena ví jak si udržet motivaci ke cvičení

8. Rozdělte si trénink na dílčí části

Máte v hlavě to, že vás čeká 40minutový trénink. Místo toho, abyste se soustředila na celkovou dobu tréninku a děsivý počet cviků, přesměrujte svou pozornost na to, abyste zvládla vždy dalších 30 sekund. Toto rozdělení času promění trénink na mentálně zvládnutelné kousky, takže zůstanete soustředěná a motivovaná.

9. Vytvořte si systém odměn

Ve dnech, kdy marně hledáte motivaci ke cvičení, motivujte se malými odměnami. Přemýšlejte, jak se odměnit – dopřejte si po cvičení horkou bublinkovou koupel nebo se podívejte na epizodu své oblíbené turecké telenovely. Díky těmto odměnám si udržíte každodenní rutinu.

10. Vizualizujte si svůj úspěch

Vzpomeňte si, k jakému cíli směřujete. Poté zavřete oči, několikrát se zhluboka nadechněte a představte si okamžik, kdy toho dosáhnete. Použijte smysly k vizualizaci toho, jak přesně ten okamžik bude vypadat. Pak otevřete oči a zapište si vše, co vás napadlo. Možná jste si vizualizovala zvuk chytrých hodinek, že jste dosáhla limitu spálených kalorií. Nebo pocit, jak se po cvičení cítíte lehčí, štíhlejší a atraktivnější.

žena se protahuje po cvičení

11. Soustřeďte se na sebe a ne na ostatní

Nesrovnávejte se s ostatními návštěvníky posilovny. Akorát se budete cítit pod psa, že nejste na stejné úrovni jako oni. Nezapomeňte ale na to, že i oni byli v jednu chvíli na vaší úrovni a museli vynaložit velké úsilí, aby se dostali tam, kde jsou.

12. Připomínejte si své PROČ

Připomínejte si, proč jste vůbec začala cvičit. Byl to důvod, abyste zhubla? Zpevnila tělo? Uběhla deset kilometrů? Protáhla bolavá záda? Zlepšila fyzickou kondici, abyste zvládala tempo svých dětí? Ať už je důvod jakýkoliv, myslete na to.

TIP: Zapište si své PROČ a umístěte si ho na ledničku nebo na zrcadlo, případně si na viditelné místo vylepte fotku, na které máte váhu, které chcete dosáhnout.

Teď již víte, jak se motivovat ke cvičení. Nevzdávejte se ale odpočinkových dnů, ať už plánovaných nebo neplánovaných. Naslouchejte svému tělu a odpočívejte, když jste unavená, a cvičte, když máte dostatek energie.

Sdílejte článek na Facebooku a podělte se s přáteli o tipy, jak si udržet motivaci ke cvičení!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial