Bydlení

JAK DLOUHO VYDRŽÍ MATRACE?

Průměrný člověk stráví asi jednu třetinu svého života v posteli, takže není překvapením, že vám matrace nevydrží věčně. Jak dlouho vám bude sloužit, to závisí na mnoha faktorech, jako je kvalita materiálu i vaše spací návyky. Jak poznáte, že je čas vyměnit matraci?

matrace na posteli

Jak dlouho vydrží matrace?

Většina matrací má životnost 7 až 10 let, ale je možné, že ji budete muset vyměnit mnohem dříve. Pokud je vaše současná matrace nepohodlná a špatně se vám na ní spí, měla byste zvážit koupi nové matrace bez ohledu na stáří té současné.

Jaké matrace vydrží nejdéle?

V obchodech vám nabídnou hned několik typů matrací, nejčastěji pružinové, pěnové a latexové. Zatímco pružinové matrace mají nejkratší životnost, latexové naopak nejdelší. Životnost matrace by ale neměla být jediným hlediskem, který byste měla brát v potaz při nákupu matrace.

Jak dlouho vydrží pružinové matrace?

Ve vnitřku pružinové matrace najdete pružiny – síť ocelových cívek. Někteří výrobci se spoléhají na cívkový systém, jiné obsahují navíc vrstvu paměťové pěny.

Pružinové matrace vydrží v průměru 5,5 až 6,5 let.

Jak dlouho vydrží pěnové matrace?

Existuje několik typů pěnových matrací v různých cenových relací. Cena se odvíjí hlavně od použitého materiálu a životnosti.

Nejlevnějším typem pěnových matrací jsou matrace z polyuretanu. Tyto matrace jsou sice cenově dostupné, ale nejméně odolné. Při každodenním používání přestávají tělu dávat potřebnou oporu a mohou se opotřebovat i za méně než 1 rok.

Pěnové matrace z paměťové pěny se přizpůsobí křivkám vašeho těla, rovnoměrně rozloží tlak a zachovávají si svůj tvar. Tyto matrace vydrží v průměru 8 až 10 let.

žena spí na matraci

Jak dlouho vydrží latexové matrace?

I když jsou latexové matrace cenově dostupnější než kdykoliv dříve, stále patří mezi luxusní zboží, čemuž odpovídá i jejich životnost.

Obvykle vydrží nejméně 10 let a při správné péči i více než 15 let.

Kdy vyměnit matraci?

Pokud se probouzíte neodpočatá, rozlámaná a s bolestmi zad, může být na vině právě vaše matrace. Prohlédněte si ji a zjistěte, jestli se místy nepropadá nebo jestli na ní není prohlubeň od těla. V takovém případě si pořiďte novou matraci.

TIP: Chcete-li prodloužit životnost matrace, otočte ji každé 3 měsíce o 180 stupňů, aby se rovnoměrně opotřebovávala.

Sdílejte článek na Facebooku a pomozte přátelům zjistit životnost jejich matrací!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial