Láska a vztahy

JEDNOU NEVĚRNÍK, NAVŽDY NEVĚRNÍK? CO SI O TOM MYSLÍ PÁROVÍ TERAPEUTI?

Seznamujete se nebo chodíte s někým, kdo dříve podváděl svou partnerku? Neznamená to, že je váš vztah automaticky předurčen k zániku. Jak se ale s tímto vědomím popasovat? A je pravda, že jednou nevěrník, navždy nevěrník? Pároví terapeuti v tom mají jasno!

žena a muž v posteli

Dokážou se nevěrníci poučit ze svých chyb?

Možná vám zní v hlavě rčení „jednou nevěrník, navždy nevěrník“. Na rozdíl od společenského přesvědčení to ale není univerzální pravda, myslí si klinická psycholožka Kayla Knopp, PhD. Ano, je spousta mužů, kteří v nevěře pokračují, ale spousta dalších mužů se poučilo ze svých chyb.

Podle výzkumu na univerzitě v Denveru vyšlo najevo, že ne všichni bývalí nevěrníci podváděli v dalších vztazích. Mnoho žen se ale bojí, že je bývalý nevěrník podvede. Co na to pároví terapeuti?

1. Ochotně vám vypráví o své minulosti – protože chce, ne, že musí

„Nemáme právo vědět všechno o minulosti našich partnerů,“ říká Knopp. Technicky vzato, partner vám nemusí prozradit své minulé přešlapy – proč by měl koneckonců vyprávět o svých nevěrách, zvlášť když jste spolu teprve krátce? Když ale někdo dobrovolně mluví o svých chybách, je mnohem pravděpodobnější, že bude v dalším vztahu věrným partnerem. Sice to není záruka, že vás nepodvede, ale ukazuje to, že vám chce říct vše o své minulosti, kterou má již uzavřenou. Nechce, aby byl nový vztah založen na lžích a tajemstvích.

2. Ví, proč podváděl

I když vám své zálety vysvětlil, neomlouvá ho, co udělal. Může vám to ale hodně napovědět o jeho schopnosti sebereflexe a jak přebírá odpovědnost za své činy – což jsou zásadní kroky k nápravě nevěrníků, uvádí Dr. Knopp.

„Pokud vám partner říká, že to nebylo pod jeho kontrolou, nebo tvrdí, že neví, proč podváděl, měla by to být pro vás červená vlajka“, vysvětluje.

Na druhou stranu, někdo, kdo se poučil ze svých chyb, by měl být schopen uznat své nedostatky a přiznat, že se mu například líbila pozornost hezké barmanky, místo aby házel vinu na panáky tequilly. Nebo by měl umět uznat, že byl nevěrný kvůli nízkému sebevědomí a neměl by se vymlouvat na to, že se mu partnerka emočně a fyzicky vzdálila.

žena a muž na posteli

3. Pochopí, když k němu budete kritická nebo nedůvěřivá

Zjistěte, jak moc je mu to líto. Věnujte zvýšenou pozornost tomu, jak o své nevěře mluví. „Cítí výčitky a lítost? Nebo je vychloubačný a je mu to jedno? Zatajuje detaily nebo obviňuje někoho jiného než sebe?“ radí párová terapeutka K’Hara McKinney, LMFT, jaké si položit otázky.

Muž, který nechal nevěru v minulosti, bude otevřený jakékoliv vaší reakci – zklamání, smutku, dokonce i vzteku – místo, aby se hádal, že neznáte podrobnosti a zbytečně to „nafukujete“. Naopak bude trpělivý, když si budete chtít promyslet, zda v seznamování pokračovat nebo ne.

4. Udělal to jen jednou

Někdy nezáleží na okolnostech aférky – jestli byla emocionální nebo fyzická. Důležitější jsou detaily, zda šlo o jednorázové uklouznutí nebo dlouhodobou nevěru. „Někdo, kdo podváděl delší dobu, u toho je pravděpodobnější, že bude podvádět znovu než někdo, kdo to udělal pouze jednou,“ zdůrazňuje psycholožka Knopp.

Je to proto, že opakující se chování obvykle značí hluboce zakořeněné nutkavé jednání a strach ze závazku. Muž, který byl dlouhodobě nevěrný, obvykle potřebuje terapii, což nás vede k poslednímu bodu…

5. Podnikl kroky k nápravě svých chyb, například podstoupil terapii

Slavnostně přísahal, že už nikdy nebude podvádět, nebo nevěry lituje a považuje to za svou největší životní prohru. Pro vás to může být uklidňující a chcete věřit, že se v tomto ohledu změnil. Víc než na to, co říká, je podstatné zaměřit se na to, co podnikl, aby se poučil ze svých chyb. Šel na terapii? Skvělé, znamená to, že řešil (řeší) své chování.

I když nebyl na žádné terapii, za snahu se považuje i to, že se omluvil své bývalé partnerce, čte tematické knihy, aby pochopil své chování a otevřeně s vámi komunikuje. Vyslechne si vás, respektuje vaše hranice a chová se tak, jak mluví, míní Knopp.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial