Osobní rozvoj

PROČ UKONČIT TOXICKÉ PŘÁTELSTVÍ S KAMARÁDKOU? PROMĚNÍ SE VÁM ŽIVOT!

Ukončit přátelství je nesmírně těžké. Zvlášť když víte tolik o svých životech a máte mnoho společných vzpomínek. Jenže některá přátelství jsou toxická, nefunkční a jako na horské dráze. A přijde chvíle, kdy si řeknete „A dost!“. Proč ukončit přátelství s toxickou kamarádkou a proč toho nelitovat?

dvě ženy drží květiny

Kamarádka jako energetický upír

Možná jste se rozhodla, že ukončíte přátelství s jednou kamarádkou nebo hned s několika blízkými přáteli. Ale pozor, tento krok může být stejně trýznivý jako rozchod s přítelem. Zvlášť když jste byli parta přátel, ale vaše cesty se z nějakého důvodu rozdělily. A najednou zjišťujete, že někteří lidé vám nic nedávají, ale spíše berou. Působí na vás jako energetický upír. Neustále vám vypráví o svých problémech, ale na vaše problémy a pocity se nikdy nezeptají. Když jim něco vyprávíte, neposlouchají vás.

Po setkání s toxickou kamarádkou býváte podrážděná

Navíc když jste jim dávala cenné životní rady, vždy je ignorovali a pak vám plakali na rameni. Nemluvě o tom, když jste jim pomohla z tíživé životní situace, ale opět spadli na dno vlastní vinou. Možná jste si všimla toho, že po setkání s těmito přáteli jste podrážděná, negativně naladěná a bez energie. Zkrátka, stalo se z toho toxické přátelství.

Neovlivníte, co si o vás lidé budou myslet

Dobří přátelé by si ale měli zlepšovat náladu, nikoliv být primárním zdrojem stresu a negativních pocitů. A proto časem přistoupíte k drastickému kroku a přátelství raději ukončíte. Obáváte se, že vás „odkopnutá“ kamarádka bude nenávidět. Určitě si bude myslet, jak jste sobecká, bezcitná a namyšlená. To už ale neovlivníte a neměla byste se tím stresovat.

žena ve svetru s perličkami

Ukončit toxické přátelství je osvobozující

Jakmile přestanete plýtvat drahocenným časem a energií na toxické přátelství, budete se cítit svobodná. Veselejší. Najednou začnete mít chuť investovat čas do smysluplných činností a scházet se se skutečnými přáteli. Může to být na jedné straně frustrující, na druhé straně osvobozující. Můžete cítit určitou bolest z odloučení i vinu za to, že jste špatná a zda jste udělala správnou věc. Udělejte si takovou pomyslnou inventuru, co vám přátelství s toxickou kamarádkou dávalo a co bralo. To by vám mělo pomoct uvědomit si, že jste udělala dobře.

Možná si uvědomíte, že:

  • Nerespektovala vaše názory a hranice.
  • Často vás kritizovala, ať už kvůli oblečení, vzhledu nebo chování.
  • Emocionálně vás vydírala, například že na ni kašlete, když jí neodepisujete.
  • Soutěžila s vámi. Musela mít vždy lepšího muže, oblečení i práci.
  • Nebyla tu pro vás, když jste ji potřebovala.
  • Zlehčovala vaše problémy a odváděla od nich řeč.
  • Nepřála vám vaše úspěchy, například narážkami, že kvůli povýšení budete sedřená, že nový partner je příliš atraktivní, než aby byl věrný, apod.
  • Neustále chtěla s něčím pomoct, ale když jste něco potřebovala vy, neměla zrovna čas.

Je jen na vás, zda si s kamarádkou promluvíte a dáte tomu šanci, nebo toxické přátelství ukončíte. Možná si kamarádka neuvědomila, jak se k vám chová a možná vám slíbí, že na sobě zapracuje. Možná se ale ukáže její pravá tvář a vy s lehkým srdcem přátelství ukončíte.

Sdílejte článek na Facebooku se svými přáteli!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial